Nowe leśne miasto obejmie ponad 7 milionów roślin

0
549
Zdjęcie: The Big Picture

Włoska firma architektoniczna Stefano Boeri rozszerza swoją koncepcję lasu na całe centrum miasta, wprowadzając nowe Smart Forest City w Meksyku.

Pracownia architektoniczna Stefano Boeriego zaprezentowała plany stworzenia leśnego miasta w Meksyku.

Smart Forest City na obrzeżach Cancún ma być „pionierem” w kompleksowym stosowaniu ekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej.

Miasto zajmie około 540 hektarów powierzchni, która wcześniej była przeznaczona na centrum handlowe. 130 000 mieszkańców będzie mogło cieszyć się życiem w rewolucyjnym, zrównoważonym mieście, które wymyślił Boeri.

Powstaną tu budynki mieszkalne, handlowe, biurowe, szkoły i inne obiekty użyteczności publicznej. Najważniejsze jest to, że wszystkie one będą otoczone przez naturę.

Na terenie miasta pojawi się ponad siedem milionów różnych roślin (około 400 gatunków) wyselekcjonowanych przez botanika i architektkę krajobrazu Laurę Gatti.

Eksperci z zespółu Boeri szacują, że Smart Forest City będzie pochłaniało 116000 ton dwutlenku węgla przy produkcji 5800 ton CO2 rocznie. Jak przyznaje architekt, chciał on stworzyć miejski ekosystem, w którym natura i miasto są ze sobą powiązane i działają jak jeden organizm.

Czytaj: 15 najbardziej majestatycznych jaskiń na świecie

„Mamy nadzieję, że miasto stanie się ośrodkiem nauki dla naukowców badających problemy środowiskowe i nowe technologie, przyciągając najlepszych studentów z Meksyku i nie tylko”.

W tym celu miasto obejmie zaawansowane centrum badawcze z obiektami skoncentrowanymi na sześciu podstawowych zagadnieniach: bio-opieki zdrowotnej, astrofizyki i nauki planetarnej, odbudowy raf koralowych, precyzyjnego rolnictwa i technologii regeneracyjnej, inteligentnego miasta oraz mobilności i robotyki.

Smart Forest City zostało również zaprojektowane tak, aby było całkowicie samowystarczalne w zakresie żywności i energii dzięki współpracy z Transsolar, niemiecką firmą znaną z innowacji w środowisku zabudowanym. Miasto zostanie otoczone pierścieniem paneli słonecznych, a także polami uprawnymi, które będą nawadniane podziemną rurą podłączoną do kanału wodnego. W rzeczywistości woda jest kluczowym elementem miasta.

Duży basen przy wejściu do miasta będzie gromadzić wodę, która będzie następnie rozprowadzana kanałami. Istnieje również szereg ogrodów wodnych włączonych w krajobraz, które pomogą ograniczyć powodzie. Zaprojektowano najnowocześniejszy system mobilności. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli zostawić samochody na obrzeżach miasta i poruszać się po środowisku miejskim, korzystając wyłącznie z wewnętrznych elektrycznych i półautomatycznych środków transportu.

„Smart Forest City w Cancún to ogród botaniczny we współczesnym mieście, oparty na dziedzictwie Majów i jego relacjach ze światem naturalnym i świętym”, mówi Stefano. „To ekosystem miejski, w którym natura i miasto są ze sobą powiązane i działają jak jeden organizm”.

Architekci Stefano Boeri zaprojektowali Smart Forest City Cancún dla zrównoważonego życia w mieście.

Zdjęcie: The Big Picture
Zdjęcie: The Big Picture

Panele słoneczne, pola rolnicze i kanały wodne dla żaglówek sprawią, że miasto przyjazne technologicznie będzie samowystarczalne.

Ponad 7 milionów roślin zaludni obszar projektu, który znajduje się na obrzeżach Cancún.

Zdjęcie: The Big Picture

Stefano Boeri Architects: Strona internetowa | Facebook | Instagram

Czytaj: MAGICZNE MIASTECZKA, CZYLI MEKSYK JAKIEGO NIE ZNACIE