Nowe oznakowanie radiowozów policji

0
518
Tak auto policyjne w nowej odsłonie prezentowało się na targach motoryzacyjnych, na których "nowy design" został po raz pierwszy zaprezentowany.

Radiowozy policji w Polsce już niedługo zmienią swój wygląd i będą o wiele bardziej widoczne. Na samochodach pojawi się także nowe hasło.

Do tej pory na ulicach polskich miast widzieliśmy dwukolorowe radiowozy policyjne: niebiesko-srebrne. Teraz do tych dobrze znanych nam kolorów dojdą żółte, odblaskowe pasy, które będą widoczne z daleka. Nowy kolor będzie na masce, z dwóch boków i z tyłu samochodu.

Na samochodach pojawi się także hasło, na wzór napisu z USA. Nowym elementem będzie napis „Pomagamy i chronimy”, wzorowany na „to serve and protect” z amerykańskich radiowozów.

Czytaj: Zawracali korytarzem życia na A4. Policja namierzyła 55 kierowców, którzy łamali przepisy

– Zmianę przeprowadzimy stopniowo, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Po prostu wszystkie kupowane przez nas pojazdy będą już w nowym malowaniu – tłumaczył w rozmowie z TVN24 inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

Jak podkreślają funkcjonariusze, dzięki jaskrawemu kolorowi policyjne auta będą lepiej widoczne na drogach.

– Zmiana korzystnie wpłynie na zwiększenie rozpoznawalności oznakowanych pojazdów policji, w konsekwencji poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – napisali autorzy rozporządzenia.

Jakie będą zmiany w policyjnych radiowozach?

  • Napis „Policja” na masce.
  • Gwiazda z numerem alarmowym „112” na masce.
  • Możliwy napis „Policja” w lustrzanym odbiciu, widoczny dla pojazdów przed radiowozem.
  • Napis „Pomagamy i chronimy”, wzorowany na „to serve and protect” z amerykańskich radiowozów.
  • Numer taktyczny, indywidualny dla każdego radiowozu, który ma pomóc policji w identyfikacji, podczas działań operacyjnych.
Radiowozy policji / Źródło: Policja
Radiowozy policji / Źródło: Policja
Radiowozy policji / Źródło: Policja

Czytaj: Betlejem Poznańskie 2020 zostało odwołane!

johannesfloe.com – Art to remember