Nowe wytyczne dla dzieci z otyłością

0
82
Nowe wytyczne: szybsze przepisywanie leków oraz wcześniejsze poddawanie zabiegom chirurgicznych w przypadku otyłości u dzieci. Zdjęcie: pl.freepik.com

Zgodnie z nowymi wytycznymi opublikowanymi w poniedziałek, dzieci zmagające się z otyłością powinny być oceniane i leczone wcześniej i agresywniej, w tym za pomocą leków dla dzieci w wieku 12 lat i operacji dla dzieci w wieku 13 lat.

Wieloletnia praktyka „uważnego czekania” lub opóźniania leczenia, aby zobaczyć, czy dzieci i nastolatki samodzielnie wyrosną lub pokonają otyłość, tylko pogarsza problem, który dotyka ponad 14,4 miliona młodych ludzi w Stanach Zjednoczonych. Nieleczona otyłość może prowadzić do problemów zdrowotnych na całe życie, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy i depresji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

„Czekanie nie działa” – powiedział dr Ihuoma Eneli, współautor pierwszego od 15 lat poradnika dotyczącego otyłości u dzieci z Amerykańskiej Akademii Pediatrii. „To, co widzimy, jest kontynuacją przyrostu masy ciała i prawdopodobieństwem, że będą mieli otyłość w wieku dorosłym”.

„Po raz pierwszy wytyczne grupy określają wiek, w którym dzieciom i nastolatkom należy oferować leczenie, takie jak leki i operacje – oprócz intensywnej diety, ćwiczeń i innych interwencji związanych z zachowaniem i stylem życia” – powiedział Eneli, dyrektor Centrum Zdrowej Wagi i Żywienia w Ogólnopolskim Szpitalu Dziecięcym.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Ogólnie rzecz biorąc, lekarze powinni oferować młodzieży w wieku 12 lat i starszej cierpiącej na otyłość dostęp do odpowiednich leków oraz nastolatkom w wieku 13 lat i starszym z ciężką otyłością skierowania na operację odchudzania, chociaż sytuacje mogą się różnić.

Wytyczne mają na celu zresetowanie błędnego postrzegania otyłości jako „problemu osobistego, być może braku staranności danej osoby” – powiedziała dr Sandra Hassink, dyrektorka medyczna AAP Institute for Healthy Childhood Weight i współautorka wytycznych.

„To nie różni się od tego, że masz astmę, a na to jest inhalator” – powiedziała Hassink.

Czytaj: We Wrocławiu powstanie pierwszy ośrodek leczenia otyłości

Młodzi ludzie, których wskaźnik masy ciała BMI osiąga lub przekracza 95 percentyl dla dzieci w tym samym wieku i tej samej płci, są uważani za otyłych. Uważa się, że dzieci, które osiągnęły lub przekroczyły 120 percentyl, mają poważną otyłość. BMI to miara wielkości ciała oparta na obliczeniu wzrostu i wagi.

Otyłość dotyka prawie 20% dzieci i nastolatków w Stanach Zjednoczonych i około 42% dorosłych, zgodnie z Centers for Disease Control and Prevention.

„Wytyczne grupy uwzględniają fakt, że otyłość jest problemem biologicznym, a stan jest złożoną, przewlekłą chorobą” – powiedział Aaron Kelly, współdyrektor Centrum Medycyny Otyłości Dziecięcej na Uniwersytecie Minnesota.

„Otyłość nie jest problemem związanym ze stylem życia. To nie jest choroba cywilizacyjna” – powiedział. „Głównie wynika to z czynników biologicznych”.

Zdjęcie: pl.freepik.com

Wytyczne pojawiły się, gdy pojawiły się nowe metody leczenia otyłości u dzieci, w tym zatwierdzenie pod koniec zeszłego miesiąca Wegovy, cotygodniowego zastrzyku, do stosowania u dzieci w wieku 12 lat i starszych. Różne dawki leku, zwanego semaglutydem, są również stosowane pod różnymi nazwami w leczeniu cukrzycy. Niedawne badanie opublikowane w New England Journal of Medicine wykazało, że Wegovy, stworzony przez Novo Nordisk, pomógł nastolatkom zmniejszyć BMI średnio o około 16%, wyniki lepsze niż u dorosłych.

Czytaj: Dzieci z nadwagą mogą być bardziej podatne na demencję w starszym wieku

W ciągu kilku dni od wydania zezwolenia 23 grudnia, pediatra, dr Claudia Fox, przepisała lek jednej ze swoich pacjentek, 12-letniej dziewczynce.

„To, co oferuje pacjentom, to możliwość posiadania nawet prawie normalnego wskaźnika masy ciała” – powiedziała Fox, również specjalistka od kontroli wagi na Uniwersytecie Minnesota. „To zupełnie inny poziom poprawy”.

Lek wpływa na sposób, w jaki szlaki między mózgiem a jelitami regulują energię, powiedział dr Justin Ryder, badacz otyłości w Lurie Children’s Hospital w Chicago.

„Działa na sposób, w jaki mózg i żołądek komunikują się ze sobą i pomaga czuć się bardziej sytym” – powiedział.

Mimo to trudno było uzyskać określone dawki semaglutydu i innych leków przeciw otyłości z powodu niedawnych niedoborów spowodowanych problemami produkcyjnymi i dużym popytem, częściowo pobudzonym przez celebrytów na TikToku i innych platformach mediów społecznościowych, którzy chwalą się zwiększoną utratą wagi.

Ponadto wielu ubezpieczycieli nie płaci za leki, które kosztują około 1300 USD (5700 zł) miesięcznie. „Wczoraj wysłałam receptę” – powiedziała Fox. „Nie wierzę, że ubezpieczenie to pokryje”.

Pewien ekspert w dziedzinie otyłości dziecięcej ostrzegł, że choć otyłe dzieci należy leczyć wcześnie i intensywnie, martwi się, że niektórzy lekarze zbyt szybko zwrócą się ku lekom lub operacji.

„Nie chodzi o to, że jestem przeciwny lekom” – powiedział dr Robert Lustig, wieloletni specjalista endokrynologii dziecięcej na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco. „Jestem przeciwny dobrowolnemu używaniu tych leków bez zajęcia się przyczyną problemu”.

Lustig powiedział, że dzieci należy oceniać indywidualnie, aby zrozumieć wszystkie czynniki, które przyczyniają się do otyłości. Od dawna obwinia zbyt dużo cukru za wzrost otyłości. Wzywa do skupienia się na diecie, szczególnie na ultra przetworzonej żywności o wysokiej zawartości cukru i niskiej zawartości błonnika.

Dr Stephanie Byrne, pediatra z Cedars Sinai Medical Center w Los Angeles, powiedziała, że zanim zacznie regularnie przepisywać lek, chciałaby przeprowadzić więcej badań na temat skuteczności leku na bardziej zróżnicowanej grupie dzieci i potencjalnych skutków długoterminowych.

„Chciałabym, żeby to było używane w bardziej spójny sposób” – powiedziała. „I musiałabym widzieć tego pacjenta dość często, aby był monitorowany”.

Jednocześnie z zadowoleniem przyjęła nowy nacisk grupy na szybkie, intensywne leczenie otyłości u dzieci.

„Zdecydowanie uważam, że jest to uświadomienie sobie, że dieta i ćwiczenia nie pomogą wielu nastolatkom, którzy się z tym zmagają – być może większości” – powiedziała.