Noworoczne postanowienia, które faktycznie przyniosą szczęście

0
408
Zdjęcie: iStock

Wyznacz cele, aby poprawić swoje samopoczucie – a nie portfel albo obwód talii.

Najpowszechniejsze postanowienia noworoczne są dość przewidywalne:

  • rozwiązania finansowe, takie jak oszczędzanie większej ilości pieniędzy lub spłata zadłużenia (51%),
  • zdrowsze jedzenie (51%);
  • więcej ćwiczeń (50%)
  • i utrata wagi (42%).

Wybierając takie postanowienia noworoczne zazwyczaj zawodzimy samych siebie.

Z badań naukowych na ten temat wynika, że do czerwca mniej niż połowa postanowień jest wciąż aktyualna. W innych ankietach wskaźniki sukcesu są jeszcze niższe – zaledwie 6%.

Jednym ze sposobów potwierdzenia tych liczb są dane rynkowe. Na przykład liczba karnetów na siłownię rośnie zaraz po Nowym Roku. W jednej z analiz liczba wizyt na siłowni zaczyna znacznie spadać do trzeciego tygodnia stycznia. Po ośmiu miesiącach około połowa nowych członków całkowicie przestała chodzić na siłownię.

To oczywiście ma sens: gdyby osiągnięcie celów samodoskonalenia było tak łatwe, nie musielibyśmy przede wszystkim podejmować postanowień – po prostu byśmy się zmienili.

Powodem, dla którego tak wielu ludzi przestrzega tego rytuału noworocznego, jest to, że wierzą, że ich życie będzie lepsze, jeśli dokonają transformacji wymagającej poświęcenia. Powodem, dla którego tak często zawodzą, jest to, że postanowienia, które wybierają, nie odpowiadają ich prawdziwemu celowi, jakim jest większe szczęście.

Niektóre mechanizmy samonapędzania działają lepiej niż inne, jak pokazano w pracy Johna Norcrossa, profesora psychologii z University of Scranton. Wraz ze swoimi kolegami Norcross przeanalizował rezolucje, które odniosły sukces i nie powiodły się, i zidentyfikował zachowania najbardziej kojarzone z obydwoma.

Cztery nawyki związane z udanymi postanowieniami są w większości pozytywne:

  • praktykowanie samowyzwolenia (czyli wzmacnianie siły woli poprzez wzmacnianie przekonania, że można się zmienić);
  • nagradzanie się za trwały sukces;
  • unikanie sytuacji pokusy;
  • i angażowanie się w pozytywne myślenie (przewidywanie sukcesu).

Czytaj: Starsza pani chciała dorobić. Dziś wszyscy we Wrocławiu chodzą w jej szalikach

Niepowodzenie w rozwiązaniu problemu wiąże się z negatywnym myśleniem, takim jak skupianie się na krzywdach wynikających ze starego zachowania; gromienie się za poślizgnięcie się; pragnąc, aby wyzwanie nie istniało w pierwszej kolejności; i zminimalizowanie zagrożenia (zaprzeczanie ważności rezolucji). Podsumowując, kluczem do sukcesu jest pozytywna motywacja.

Czytaj: Wskazówki dotyczące przestrzegania postanowień noworocznych

Jednym dużym zagrożeniem dla sukcesu rozwiązania jest sabotaż. W jednym badaniu z 2000 roku obejmującym od połowy lat sześćdziesiątych do późnych lat osiemdziesiątych trzech naukowców odkryło, że producenci papierosów zwiększyli liczbę reklam w styczniu i lutym, i wysunęli hipotezę, że firmy zrobiły to w celu ograniczenia spięć w postanowieniach dotyczących rzucenia palenia.

Technika ta nie ogranicza się jednak do dużych firm tytoniowych. Niektórzy ludzie twierdzą, że wysiłki mające na celu samodoskonalenie, takie jak utrata wagi, są często sabotowane przez bliskich z różnych złożonych powodów. Pamiętaj o tym, jeśli zauważysz dużo świeżo upieczonych ciasteczek leżących na stole 1 stycznia.

Jedna rada, o której warto pamiętać, pochodzi od badacza behawioralnego ze Stanford, BJ Fogga, z jego książki Tiny Habits. Fogg pokazuje, że aby zbudować nowe, dobre nawyki – klucz do skutecznego rozwiązania – musimy je ograniczyć, wdrożyć i świętować. To znaczy, zredukuj nowe zachowania do czegoś małego i łatwego do opanowania, na przykład zobowiązanie się do rozpoczęcia dwóch pompek dziennie, jeśli nie jesteś w formie (nie 100); ustalenie, gdzie w Twojej rutynie nowe zachowania najlepiej pasują (na przykład zrób dwie pompki zaraz po śniadaniu); a następnie celebruj każdego dnia chwilę po ćwiczeniach (ale być może nie jedząc drugiego śniadania).

johannesfloe.com – Art to remember

Co do pieniędzy najważniejsze jest, aby wrócić do pierwszych zasad i zapytać, czy w ogóle Twoje postanowienia są właściwe. Kiedy spytasz ludzi o przegrane rozwiązania, często mówią, że to, co w skrócie wydawało się ważne, nie było warte wysiłku. Na przykład utrata wagi nie wydawała się tego warta, jeśli oznaczała rezygnację z rodzinnych posiłków. Innymi słowy, ludzie wyobrażają sobie korzyści wynikające z podjęcia rezolucji bez ponoszenia kosztów; kiedy koszty rzeczywiście się pojawiają, uchwały często nie przejdą testu kosztów i korzyści, co prowadzi do porzucenia postanowień.

Aby rozwiązać ten problem, musimy zapytać, co tak naprawdę staramy się poprawić. Prawie w każdym przypadku jest to szczęście. Nasze nieudane postanowienia są często próbami uzyskania szczęścia pośrednio – takimi jak utrata wagi lub ćwiczenia, aby stać się bardziej atrakcyjnymi i, mamy nadzieję, szczęśliwszymi. Zamiast tego potrzebujemy postanowień, które bezpośrednio przynoszą szczęście, więc korzyści natychmiast przeważają nad kosztami.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

Oto dwie bezpośrednie postanowienia dotyczące szczęścia na 2021 rok: przebaczenie i wdzięczność.

W tym trudnym okresie w naszej historii, od pandemii po kulturę politycznej pogardy, w naszym życiu jest wiele sytuacji, aby zgorzknieć. Otwórz media społecznościowe, a zobaczysz pełno negatywnych wiadomości, przeczytasz wiele przykrych komentarzy pod artykułami bądź zdjęciami.

Jak radzić sobie z konfliktem rodzinnym i wyobcowaniem? Warto, aby Twoje postanowienie noworoczne było właśnie przebaczeniem.

W eksperymentach z interwencjami przebaczającymi – pomaganiem ludziom wybaczać tym, którzy ich skrzywdzili – uczeni znaleźli wyraźny dowód, że przebaczenie przynosi bezpośrednie korzyści w postaci szczęścia.

Przebaczenie zwiększa nadzieję i poczucie własnej wartości, jednocześnie zmniejszając lęk i depresję. Odmowa wybaczenia to przywiązanie się do czegoś nieprzyjemnego. To jak przytulanie śmieci.

Po drugie, zdecyduj się być bardziej wdzięcznym. Wiem, że czasami trudno jest poczuć wdzięczność, gdy walczymy z pandemią. Jeszcze trochę potrwa, zanim życie większości ludzi nie zostanie zakłócone, a niektórzy przez długi czas będą cierpieć z powodu COVID-19. Ale prawie każdy ma coś, za co może być wdzięczny, a korzyści płynące z koncentrowania się na tych rzeczach są ogromne.

W 2003 roku naukowcy piszący w Journal of Personality and Social Psychology losowo przydzielili grupę uczestników badania, aby prowadzili krótką tygodniową listę rzeczy, za które byli wdzięczni, podczas gdy inna grupa wymieniła kłopoty lub po prostu neutralne wydarzenia.

Dziesięć tygodni później pierwsza grupa cieszyła się znacznie większym zadowoleniem z życia niż druga. Czuli się też lepiej fizycznie, byli bardziej optymistyczni co do nadchodzącego tygodnia, a nawet więcej ćwiczyli. (Wygląda na to, że skuteczniejsze jest zwiększenie szczęścia i pozwolenie, aby motywowało Cię to do ćwiczeń, zamiast zmuszać się do ćwiczeń, a potem stać się szczęśliwszym).

Możesz bardzo łatwo stworzyć własną wersję tego eksperymentu wdzięczności. Poświęć 15 minut i zapisz pięć rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Każdego wieczoru przed przejściem spać czytaj to, co zapisałeś na kartce przez pięć minut. Co tydzień aktualizuj listę, dodając dwie pozycje.

Być może jest to dla Ciebie nowy sposób patrzenia na przebaczenie i wdzięczność – jako postanowienie, nad którym pracujesz, aby zwiększyć swoje szczęście, a nie ulotne emocje, których nie możesz kontrolować. To bardzo inspirujące, co jest dobrym sposobem na rozpoczęcie nowego roku.

Wszyscy mamy nadzieję, że rok 2021 będzie rokiem wyjścia naszego świata z pandemii, odświeżenia i ożywienia. Ale nie musisz na tym polegać, aby poprawić swoje szczęście. Dzięki właściwym postanowieniom – wybacz i bądź wdzięczny – Twoje i tych, których kochasz, szczęście z pewnością wzrośnie.