Nowy materiał filmowy Titanica pokazuje wrak w „najwyższej jakości”

0
98
Oceangate Expeditions udało się nagrać pierwszy film 8K Titanica. Udostępnili materiał na Youtube.

Pierwszy i jedyny na świecie materiał filmowy Titanica w 8K ujawnia nowe szczegóły.

Ekspedycja Titanica w 2022 roku zdołała uchwycić pierwszy i jedyny materiał 8K wraku, który pokazuje najdrobniejsze szczegóły zatopionego statku.

Celem jest zbadanie wraku Titanic, który znajduje się 3800 metrów pod powierzchnią morza, gdzie zatonął w kwietniu 1912 roku po uderzeniu w górę lodową podczas dziewiczego rejsu z Southampton w Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku.

Nowe wideo Titanica nakręcone w najwyższej jak dotąd rozdzielczości pokazuje „zdumiewający poziom szczegółowości”, jak twierdzi firma stojąca za misją.

OceanGate Expeditions opublikowała wideo 8K na swoim kanale YouTube i powiedziała, że jest to „pierwszy w swoim rodzaju materiał”.

Mówią, że widać dziób statku, lewą kotwicę, kadłub numer jeden i ogromny łańcuch kotwiczny.

„W tym materiale widzimy nowe szczegóły”, wyjaśnia Rory Golden, ekspert OceanGate Expeditions i doświadczony nurek.

Czytaj: Podwodny park rozrywki w Bahrainie. Zatopią tam wrak Boeinga 747.

„Jeden z najbardziej niesamowitych materiałów filmowych pokazuje jeden z kotłów z jednym końcem, który spadł na dno oceanu, gdy Titanic rozpadł się na dwie części” – powiedział Golden.

Źródło: OceanGate Expeditions
Źródło: OceanGate Expeditions

„Na przykład nigdy nie widziałem nazwiska producenta kotwic, Noah Hingley & Sons Ltd., na kotwicy na burcie. Badałem wrak od dziesięcioleci, wiele razy nurkowałem i nie przypominam sobie, żebym widział inny obraz pokazujący ten poziom szczegółowości. To ekscytujące, że po tylu latach odkryliśmy nowy szczegół, który nie był tak oczywisty w przypadku poprzednich generacji technologii kamer” – dodał Golden.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Źródło: OceanGate Expeditions
Źródło: OceanGate Expeditions
Źródło: OceanGate Expeditions

„Zdjęcia pokazują niewielkie zmiany we wraku w porównaniu z zeszłoroczną misją” – powiedział Golden.

Czytaj: Jak pijany piekarz przeżył zatonięcie Titanica

Celem jest ocena i udokumentowanie stanu wraku za pomocą kamer głębinowych o wysokiej rozdzielczości i skanerów sonarowych 3D, aby przyspieszyć naukę o Titanicu i jego szybkości niszczenia jako dokumentacja życia morskiego zamieszkującego miejsce wraku.

„Przechwytywanie tego materiału 8K pozwoli nam powiększyć obraz i nadal mieć jakość 4K, która jest kluczowa w przypadku dużych ekranów i wciągających projektów wideo. Jeszcze bardziej niezwykłe są fenomenalne kolory w tym materiale – mówi Stockton Rush, prezes OceanGate Expeditions.

Niezwykle szczegółowy materiał filmowy, opublikowany na kanale YouTube OceanGate Expeditions, zostanie wykorzystany przez naukowców do dokładniejszego scharakteryzowania rozpadu Titanica.

„Na początku filmu można zobaczyć dźwig używany do rozłożenia ogromnej 15-tonowej kotwicy wciąż znajdującej się na pokładzie wraku statku oraz szeklę, która była pierwotnie przymocowana do głównego masztu, który teraz zapadł się” – mówi Veteran Nautile, pilot podwodny i nurek Titanica.

„W dalszej części filmu widać trzy okrągłe konstrukcje wzdłuż wewnętrznej strony balustrady. Są to potrójne kipy, które były używane do podawania lin dokujących do pachołków na brzegu, aby zabezpieczyć statek do doku, gdy Titanic był w porcie. Zielone światła, które widzisz, gdy patrzymy na kotwicę na lewej burcie, pochodzą z systemu skalowania laserowego. System ten pozwala nam dokładnie określić wielkość obiektów, na które patrzymy. Odległość między dwoma zielonymi światłami wynosi 10 centymetrów.”

Czytaj: 23 zdjęcia Titanica, które przyprawią Cię o gęsią skórkę

Ten materiał filmowy — który pokazuje dziób, kotwicę na lewej burcie, kadłub numer jeden, ogromny łańcuch kotwiczny, ładownię numer jeden i solidne kabestany z brązu, a także dowody rozpadu w miejscu, w którym zawaliła się i odpadła szyna Titanica — zostanie porównany z nowym materiał filmowy, który ma być nagrywany rok po roku. OceanGate Expeditions już planuje wyprawę Titanic 2023, która rozpocznie się w maju.

„Porównując materiał filmowy i obrazy z 2021 roku, widzimy niewielkie zmiany w niektórych obszarach wraku. Nasz zespół naukowy będzie przeglądał materiały 8K, 4K i inne zarejestrowane podczas wyprawy Titanic 2022 pod kątem jakichkolwiek zmian. Posiadanie ekspertów na pokładzie podwodnego Titana podczas nurkowania pozwala im ocenić wrak statku poprzez bezpośrednią obserwację, kierować naszą eksploracją różnych cech wraku i kontynuować badania przy użyciu zdjęć” – mówi Rush.

Na pełny film z eksploracji Titanica przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jego publikacja nastąpi w ciągu najbliższych tygodni.

Titanic zatonął 15 kwietnia 1912 roku po uderzeniu w górę lodową.

Czytaj: Ocalały z Titanica twierdzi, że góra lodowa nie zniszczyła statku

Zginęło ponad 1500 osób, a wrak – odkryty 37 lat temu – znajduje się na głębokości około 4000 m na dnie Atlantyku.