Obalamy 15 najpopularniejszych mitów na temat zdrowego odżywiania

0
692

Teorie na temat zdrowego odżywiania co chwilę się zmieniają. Chcesz jeść zdrowo i mądrze, ale już się pogubiłaś, co jest prawdą, a co kłamstwem? Mitów na temat zdrowej diety jest wiele – dziś obalamy 15 najbardziej popularnych. 

Wszyscy słyszeliśmy przez całe nasze życie mnóstwo półprawd i kłamstw na temat żywności, którą jemy – jak powinniśmy ją gotować i jak wpłynie ona na nasze ciała.

Gdy po każdym nieudanym schudnięciu próbujesz kolejnych diet, z czasem jesteś trochę zniechęcona, gdy zdajesz sobie sprawę z tego, że niektóre z Twoich pożywnych trików są w rzeczywistości większym błędem niż ten Snickers, który zjadłaś w zeszłym tygodniu. Zapoznaj się z poniższą listą, aby upewnić się, że tak naprawdę robisz dwa kroki do przodu, a nie dwa wstecz.

1. Świeże produkty są zdrowsze niż mrożone.

Mrożone produkty są w rzeczywistości najbardziej optymalnym produktem spożywczym, chyba że Twoje produkty lub mięso pochodzą bezpośrednio z gospodarstwa i lądują na Twoim stole. Świeże produkty zazwyczaj tracą dużą ilość składników odżywczych zaledwie 3 dni po zebraniu. Gdy weźmiesz pod uwagę czas podróży i wahania zmian temperatury, łatwo zauważysz, jak wartość odżywcza została wyczerpana, zanim jedzenie, które zjesz trafi do sklepu spożywczego.


GETTY IMAGES NEWS / SEAN GALLUP

Zamrożone produkty spożywcze są zazwyczaj zamrażane bezpośrednio po ich zebraniu, co powoduje wstrzymanie procesu utraty witamin i minerałów. Jedyny minus mrożonego jedzenia jest taki, że może mu brakować świeżego smaku.

„- Pod względem wartości odżywczych, mrożenie nie niszczy produktów. Zachowuje witaminy i minerały -” mówi Brian Young z Brytyjskiej Federacji Żywności Mrożonej. „– 80% witaminy C, naturalnie ulatnia się z warzyw w ciągu trzech dni od zerwania z krzaka lub wyrwania z ziemi. Natomiast po 5 dniach tracą swoje największe wartości odżywcze -” dodaje.

2. Jogurt smakowy jest zdrowym wyborem.

Jogurt jest jednym z tych zdrowych produktów spożywczych, które zawierają cukier. Dopóki nie zaczniesz jeść jogurtu greckiego lub naturalnego, Twoje spożycie jakichkolwiek innych jogurtów powinno być ograniczone do minimum. Jogurt smakowy (owocowy) jest obciążony niepotrzebnymi gramami cukru, które przewyższają probiotyki, które jogurt posiada. Nawet jeśli zdecydujesz się na jogurt bez cukru i bez tłuszczu, fałszywe dodatki tylko na chwilę odstaną od Twojego głodu, co w końcu spowoduje, że będziesz nadużywać jedzenia takich jogurtów.


GETTY IMAGES NEWS / JUSTIN SULLIVAN

To bardzo częsty mit w polskim społeczeństwie. Wielu Polaków kupuje jogurty owocowe uważając, że z ten sposób zaspokoją głód czymś zdrowym i niskokalorycznym, a przy okazji dostarczą organizmowi trochę witamin. Niestety, nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Bardzo często zdarza się, że jogurt owocowy jest tylko z nazwy owocowy. W „owocowych” jogurtach kryją się sztuczne aromaty i barwniki nadające produktowi tylko smak i zapach owoców widocznych na opakowaniu, zagęszczony sok oraz jak już wspomniałam – cukier. W średnim kubeczku jogurtu owocowego (330 g) jest aż ok. 45 g cukru – to 9 łyżeczek od herbaty!

Jesteś z Krakowa? Koniecznie odwiedź naszą stronę f7krakow.pl

3. Surowe warzywa są bardziej pożywne niż gotowane.

To bardzo popularne przekonanie, że surowe warzywa są znacznie zdrowsze, niż te, które zostały poddane obróbce termicznej. Brytyjscy naukowcy sprzeciwiają się tej teorii.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii obalili powszechny mit, że surowe warzywa są zdrowsze niż te gotowane. Eksperci z Instytutu Badań Żywności wytłumaczyli, że pieczone i gotowane warzywa mogą przynieść wiele więcej korzyści dla naszego zdrowia.


GETTY IMAGES NEWS / SEAN GALLUP

Te słowa potwierdza profesor Nicoletta Pellegrini z Uniwersytetu w Parmie we Włoszech. „- Błędne jest przekonanie, że każda metoda obróbki warzyw i owoców powoduje utratę przynajmniej części zawartych w nich cennych składników. Czasami dopiero przetworzenie wydobywa ukryte w nich, korzystne dla zdrowia związki, takie jak antyutleniacze, polifenole, karotenoidy i witaminy” – informuje Nicoletta Pellegrini. O jakich warzywach mowa? Marchew, szpinak, brokuły i pomidory.

4. 100% sok owocowy to zdrowy napój.

Sok owocowy jest prawdopodobnie jednym z najgorszych „zdrowych produktów spożywczych”, które możesz wybrać, zwłaszcza jeśli nie jest to sok świeżo wyciskany. Ilość naturalnych i dodanych cukrów na jedną porcję napoju może z łatwością popchnąć Cię przez sugerowane dzienne spożycie cukru przez trzy kolejne dni.


GETTY IMAGES NEWS / DAVID SILVERMAN

Decydując się na spożywanie owoców w ten sposób, spożywasz cały naturalny cukier znajdujący się w owocach, ale nie w błonniku pokarmowym. Szklanka soku jabłkowego zawiera tylko 0,2 grama błonnika, a całe jabłko 3,3 grama. Co wydaje Ci się lepszym wyborem? Picie soku owocowego może również zwiększyć apetyt, co może spowodować, że będziesz jeść więcej, niż normalnie przy następnym posiłku.

5. Pełnoziarnisty chleb to jedyny chleb, który jest pożywny.

Wiele osób podejmuje decyzję, że odrzuci białe pieczywo i makarony i zacznie jeść produkty pełnoziarniste. Nie daj się złapać w tę pułapkę. To, co naprawdę ma znaczenie dla chleba, to jakość udoskonalenia. Większość ziaren znajdujących się w chlebie zostało już pozbawionych najważniejszych składników odżywczych. Zachowaj wysokie standardy, nawet jeśli polujesz na chleb pełnoziarnisty. Jeśli na opakowaniu od chleba czytasz o „rafinowanej pszenicy”, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka, że to tylko cukry i węglowodany.


GETTY IMAGES NEWS / JUSTIN SULLIVAN

Dotyczy to również przekąsek, takich jak precle i krakersy. Aby mieć pewność, że kupujesz stosunkowo zdrowy produkt, sprawdź, czy pierwszym wymienionym składnikiem jest pełnoziarniste. Jeśli naprawdę chcesz przekąsić coś zdrowego, wybierz coś z co najmniej 3 gramami błonnika na porcję.

6. Należy unikać tłuszczów.

Istnieją różne kategorie tłuszczów – tłuszcze wielonienasycone, nasycone i nienasycone – to tylko kilka. Specjaliści od żywienia często debatują nad korzyściami i niebezpieczeństwami związanymi z konsumpcją tłuszczu, więc nie zawsze istnieje wyraźny konsensus, ale zgadzają się, że wyeliminowanie tłuszczu z diety pozbawia organizmu czegoś, czego naprawdę potrzebuje.

Tłuszcze wielonienasycone można znaleźć w awokado, orzechach, rybach i olejach roślinnych. Tłuszcze te pomagają obniżyć poziom cholesterolu, a ponieważ organizm ludzki sam w sobie nie wytwarza tego typu tłuszczów, ważne jest, aby zintegrować je z każdym posiłkiem.


AFP / MARK RALSTON

Tłuszcze nasycone są najgorsze; natychmiast dodają kilogramów, a nie odejmują. Specjaliści od żywienia zalecają, aby ich dzienne spożycie nie przekraczało 10 procent, podczas gdy tłuszcze nienasycone wiążą się z pozytywnymi wynikami.

Wszystkie tłuszcze powinny być przyjmowane z umiarem, ale dobrowolne wybieranie opcji beztłuszczowej sprawia, że ​​wyrządzasz swojemu ciału ogromną krzywdę. Nie spożywasz niezbędnych do normalnego funkcjonowania składników odżywczych i prawdopodobnie hamujesz poprawę stanu Twojego zdrowia. Najzwyczajniej w świecie Twój organizm nie ma siły na wykonywanie prostych czynności.

7. Brązowe jaja są bardziej naturalne niż białe.

Kolejny bardzo popularny mit, że brązowe jaja są bardziej naturalne i zdrowsze niż białe. Większość Polaków mając do wyboru białe i brązowe jajka – w 99% wybierze te brązowe kojarzące się z naturą i swojskością niż idealnie białe jajka. To błędne myślenie! Serwis features.aol.com przytacza badania, z których jasno wynika, że kolor skorupki jajka nie zależy od warunków, w których kury są przetrzymywane, ale zależy od rasy kury. I w takim przypadku, nie ma żadnej różnicy w smaku między różnymi kolorami jaj.


GETTY IMAGES AKTUALNOŚCI / JUSTIN SULLIVAN

Za to jest ogromna różnica między jajkiem, które pochodzi od kury z wolnego wybiegu, a jajkiem, które pochodzi od kury, która przez całe życie żyła w klatce. Kury hodowane w klatkach żyją zwykle w wyjątkowo ciasnych warunkach, a wielu naukowców uważa, że ​​ich jakość życia może wpływać na smak ich jaj.

8. Jedzenie po godzinie 19.00 powoduje przyrost wagi.

Ile razy torturowałaś samą siebie o północy, próbując zignorować swój głód, gdy byłaś na diecie? Jak się okazuje, jedzenie po godzinie 19 nie jest problemem; to przejadanie się sprawia, że tyjemy. Te nocne pragnienia zjedzenia czekolady lub lodów wynikają z niedożywionego organizmu.


GETTY IMAGES ENTERTAINMENT / PAUL ZIMMERMAN

Jest to powszechne stwierdzenie, które usłyszysz nawet od doświadczonych osobistych trenerów, ale w rzeczywistości nie ma dowodów naukowych. Ten mit stał się „faktem”, ponieważ zazwyczaj, jeśli jesz po godzinie 18, zwykle wynika to z braku jedzenia w ciągu dnia. Ludzie mają tendencję do przejadania się w nocy, jeśli nie odżywiają się prawidłowo przez cały dzień, co prowadzi do zwiększenia masy ciała po późnych przekąskach.

9. Im więcej kalorii obniżysz, tym więcej stracisz.

Jest to zdecydowanie nieprawda. Stwórzmy scenariusz. Powiedzmy, że masz przed sobą 100-kaloryczne ciasteczko oraz 100-kaloryczną miskę warzyw. Jak myślisz, która opcja pomoże Ci szybciej schudnąć? Oczywiście miska warzyw. Jednak liczba kalorii jest taka sama.


GETTY IMAGES NEWS / JOE RAEDLE

Obsesyjne liczenie kalorii prawdopodobnie powoduje więcej zła niż dobrego. Często prowadzi to do zwiększenia masy ciała, ponieważ hormony stresu zwiększają produkcję tłuszczu. Ludzie, którzy wiecznie są na diecie, są bardziej narażeni na obżarstwo i rujnują swoje postępy. Zdecydowanie lepiej jest po prostu dodać do swojego jadłospisu więcej owoców i warzyw.

10. Mikrofalówka usuwa wartość odżywczą z pożywienia.

Jeszcze jedno fałszywe stwierdzenie! Sam akt akt gotowania, niezależnie od metody, powoduje utratę składników odżywczych, ale ograniczenie czasu gotowania i ilości użytej cieczy jest najlepszym sposobem na zachowanie wartości odżywczej posiłku. Zgadnij, co jest specjalnie zaprojektowane do tego celu? Twoja kuchenka mikrofalowa.

Zdjęcie: pixabay.com

Weźmy na przykład szpinak. Jeśli ugotujesz go na kuchence, szpinak straci ponad połowę kwasu foliowego, ale jeśli przygotujesz go w mikrofali tylko z odrobiną wody, ta liściasta zieleń pozostanie pożywna. Oczywiście, jeśli użyjesz zbyt dużo wody w kuchence mikrofalowej, w zasadzie ugotujesz jedzenie i wylejesz z niego składniki odżywcze. Upewnij się, że jedzenie jest szczelnie zamknięte, aby skutecznie utworzyć środowisko parowe i używaj tylko pojemnika bezpiecznego dla mikrofalówek.

11. Błonnik jest lekarstwem.

Produkty z błonnikiem są zachwalane przez ich wartość odżywczą, ale wraz z rozwojem nauki eksperci odkrywają, że nie każdy błonnik jest sobie równy. Prawdopodobnie zauważyłaś najnowszą modę na jogurty, które obecnie oferują produkty bogate w błonnik, ale wielu producentów białego chleba i zbóż twierdzi, że jest to „dobre źródło błonnika”. Cóż, błonnik, który został dodany do tych produktów, nie jest naturalny, a dodanie czegoś dobrego i zdrowego, jak błonnik do niezdrowej żywności, magicznie nie uczyni je zdrowym.


GETTY IMAGES NEWS / CHRISTOPHER FURLONG

Jeśli więc chcesz dostarczyć swojemu organizmowi produktów bogatych w zdrowy błonnik, staraj się trzymać produktów naturalnie bogatych w błonnik, np. warzyw, owoców i ziaren.

12. Granola i orzechy to zdrowe przekąski.

Kiedy sięgasz po garść granoli lub garść orzeszków ziemnych, prawdopodobnie myślisz, że wybierasz zdrową przekąskę, prawda? Jednak czy wiesz, że jedna szklanka mieszanych orzechów może zawierać do 800 kalorii? To prawda, że ​​orzechy mogą być zdrowe, ale tylko jeśli unikasz solonych odmian – migdały i orzechy nerkowca są bogate w jednonienasycony tłuszcz, który, jak stwierdzono wcześniej, jest dobrym rodzajem tłuszczu, który jest niezbędny dla Twojego zdrowia.


GETTY IMAGES NEWS / JUSTIN SULLIVAN

New York Times przeprowadził ankietę wśród amerykańskich konsumentów i dietetyków, prosząc ich o wskazanie wartości odżywczych niektórych pokarmów. Największa rozbieżność między reakcjami tych dwóch grup dotyczyła przykładu z granolami: 71 procent ankietowanych konsumentów uważa, że ​​musli jest zdrowe w porównaniu do tylko 28 procent dietetyków. Batoniki musli byłyby zdrowe, gdyby nie cały dodany cukier. Jogurt mrożony to kolejny przykład słodkiej przekąski pod maską zdrowego jedzenia. Następnym razem, gdy sięgniesz po popołudniową przekąskę, sprawdź zawartość cukru na etykiecie.

13. Żywność genetycznie modyfikowana jest dla Ciebie szkodliwa.

Większość społeczeństwa uważa, że ​​genetycznie zmodyfikowany produkt jest mniej pożywny niż żywność ekologiczna; duży sektor tej grupy uważa, że ​​może on faktycznie mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie. Organizmy modyfikowane genetycznie od kilku lat są przedmiotem gorących dyskusji, ale najnowsze badania przeprowadzone przez National Academies of Sciences informują , że w rzeczywistości nie ma naukowych dowodów sugerujących, że żywność modyfikowana genetycznie nie jest bezpieczna. W rzeczywistości większość naukowców zgadza się, że nie stanowi żadnego zagrożenia dla twojego zdrowia.


AFP / ROBYN BECK

Wciąż jednak istnieje pewna niepewność, jeśli chodzi o faktyczne etykietowanie genetycznie zmodyfikowanej żywności jako takiej. Latem 2016 r. Prezydent Obama podpisał ustawę, w której Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) był odpowiedzialny za ustanawianie norm dotyczących etykietowania, więc tylko czas pokaże, w jaki sposób żywność modyfikowana genetycznie zostanie wprowadzona do obrotu.

14. Z drugiej strony, żywność ekologiczna jest zdrowa.

Etykietowanie żywności ekologicznej nie ma nic wspólnego z jej wartością odżywczą, ale ponad 60 procent osób poniżej 30 roku życia wierzy, że produkty organiczne są zdrowsze niż żywność modyfikowana genetycznie. Jeśli produkt jest oznaczony jako ekologiczny, oznacza to, że jest w większości wolny od pestycydów, nawozów i dodatków. USDA ściśle reguluje to, co można i nie można nazwać ekologicznym, ale to nie powstrzymuje firm przed sprzedażą tych produktów jako zdrowszych.


GETTY IMAGES NEWS / TIM BOYLE

Weźmy na przykład napój izotoniczny Gatorade. PepsiCo wdrożyło G Organic we wrześniu 2016 r., aby wykorzystać fakt, że 50 procent konsumentów, którzy kupują produkty organiczne, robi to, ponieważ uważają, że jest to lepsze dla ich zdrowia. Podczas gdy G Organic zawiera organiczny cukier trzcinowy, zawiera tyle samo cukru, co zwykły Gatorade. W rzeczywistości napoje sportowe są potrzebne tylko wtedy, gdy ćwiczysz dłużej niż godzinę, więc najlepiej je pominąć, jeśli ćwiczysz nie dłużej niż 60 minut.

15. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.

Twoi rodzice pewnie nie raz ostrzegali Cię przed pomijaniem śniadania, gdy byłaś dzieckiem, ale nauka sugeruje, że  ludzie, którzy to robią, nie są wcale mniej zdrowi niż Ci, którzy co rano spożywają miskę zboża. Oczekiwanie na lunch staje się coraz bardziej popularne, a badania wskazują, że nasze nawyki żywieniowe zmieniły się wraz z upływem czasu – osoby pokrewne częściej opuszczają śniadanie niż ich starsi odpowiednicy.


pixabay.com

To, co jesz podczas pierwszego posiłku, jest ważniejsze od kiedy jesz. Jeśli najczęściej jesz słodkie zboża lub ciastka, lepiej nie jeść w ogóle śniadania. Dlaczego? Wszystko, co dodawało cukru i wysoko przetworzonych węglowodanów do tych produktów, może powodować wzrost poziomu cukru we krwi i insuliny. Wysoki poziom insuliny nakazuje ciału zwiększenie ilości tłuszczu, co jest koszmarem dla każdego, kto próbuje schudnąć. Posiłek bogaty w białko na dłużej zaspokoi apetyt, co spowoduje, że mniej zjesz przez cały dzień.

Źródło i zdjęcia: healthyway.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedź się tutaj 🙂 

NAJLEPSZE CYTATY Z KSIĄŻKI „MAŁY KSIĄŻĘ”. WARTO JE SOBIE PRZYPOMINAĆ, PONIEWAŻ ZAWIERAJĄ ŻYCIOWĄ PRAWDĘ – f7dobry.com