Obejrzyj zniszczenie Pompejów przez wybuch Wezuwiusza

0
605
24 sierpnia 79 roku n.e. nastąpiła erupcja wulkanu Wezuwiusz. Wybuch zniszczył trzy rzymskie miasta: Pompeje, Herkanulum i Stabie. Zdjęcie: YouTube

Prawie 2000 lat temu Pompeje były tętniącym życiem miastem położonym na obrzeżach Neapolu w południowych Włoszech.

Kwitnące rzymskie centrum — prawdopodobnie założone w VII lub VI wieku p.n.e. — stało się znane z tętniącej życiem kultury i życia. Starożytne miasto tętniło życiem dzięki targom żywności, świątyniom, restauracjom, łaźniom, a populacja liczyła od 11 000 do 15 000 osób.

Jednak życie w Pompejach na stałe zamarło latem 79 roku n.e., kiedy to pobliski wulkan Wezuwiusz wybuchł i pokrył całe miasto 4-6 metrową warstwą popiołu wulkanicznego i pumeksu. Masywna chmura popiołu zakopała wszystko i zabiła wszystkich na swojej drodze.

Świat od wieków układał w całość wydarzenia tego destrukcyjnego wydarzenia. Pokryte popiołem Wezuwiusza ruiny niegdyś kwitnących Pompejów dostarczyły historykom wglądu w to, jak wyglądało życie w tamtym okresie i miejscu; ale teraz, dzięki Zero One Studio (australijskiej firmie technologicznej zajmującej się animacją komputerową), widzowie mają szansę jeszcze bardziej doświadczyć życia Pompejów.

Wystawa Dzień w Pompejach, która odbyła się w Muzeum Melbourne w 2009 roku, dała ponad 330 000 zwiedzającym szokująco realistyczną animację przedstawiającą ostatnie godziny miasta. Instalacja teatralna 3D umieściła widza na szczycie willi, z widokiem z lotu ptaka na zbliżającą się erupcję wulkanu. Zapewniła animowaną, opartą na faktach wizualną interpretację losów miasta w ciągu 48 godzin, wraz z wizualnymi płomieniami, gruzami i zniszczeniem fascynującego, ale przerażającego momentu w starożytnej historii.

Czytaj: Teraz vs dawniej. Jakby teraz wyglądały starożytne rzymskie obiekty?

Chociaż teraz mamy znacznie więcej wglądu w ostatnie godziny i historię tego niegdyś tętniącego życiem miasta, Pompeje pozostały pogrzebane i zamrożone w czasie przez prawie 1700 lat od wybuchu Wezuwiusza. Zagubione, zapomniane, niewidoczne i nietknięte Pompeje zostały ponownie odkryte i właściwie odkopane w 1748 roku. To właśnie podczas tych wykopalisk archeolodzy odkryli niezwykły poziom zachowania pod górami popiołu wulkanicznego, oznaczając miejsce docelowe jako archeologiczny skarbiec.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Pomimo zniszczeń, starożytne Pompeje słyną z dobrze zachowanych rzymskich ruin – w tym całych budynków, łaźni, domów, narzędzi, butelek wina i niegotowanych bochenków chleba w piecu. Piękne freski, graffiti i polichromatyczne malowidła ścienne pozostały nienaruszone, przedstawiające niektóre z najwcześniejszych znanych obrazów martwej natury, świeckie portrety, ikonografię religijną i obrazy erotyczne.

Czytaj: Muzeum Pompejów ponownie otwarte po 40 latach

Twitter

Pompeje szczyciły się freskami i architekturą, a także ważnymi projektami budowlanymi, takimi jak akwedukt i amfiteatr. Miasto odgrywało również istotną rolę w handlu ze względu na swoje doskonałe położenie w pobliżu strategicznych dróg zbudowanych przez Rzymian i basenu Morza Śródziemnego. Być może Pompejom groził tragiczny koniec, ale nie zostanie on szybko zapomniany.

Obejmując powierzchnię 150 akrów, Pompeje są obecnie największym stanowiskiem archeologicznym na świecie.

Pompeje zostały wpisane w 1997 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i są jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech, odwiedzaną corocznie przez około 2,6 miliona osób.

Zobacz, jak Pompeje ożywają dzięki komputerowym obrazom, a następnie ponownie zostają pochowane przez wulkan Wezuwiusz.

Pompeje: Strona internetowa | Instagram | Facebook | YouTube