Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego i 10 sposób regeneracji

0
374
Zdjęcie: pl.freepik.com

Lekarze nie są do końca pewni, do czego służy wyrostek robaczkowy, ale wiedzą, że może powodować wiele problemów, jeśli pojawi się stan zapalny.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może prowadzić do bolesnych objawów, a nawet powodować pęknięcie wyrostka robaczkowego. W miarę nasilania się stanu zapalnego objawy zapalenia wyrostka robaczkowego stają się bardziej nasilone.

Zapalenie wyrostka robaczkowego może wystąpić, gdy wyrostek robaczkowy lub przewód pokarmowy zostanie zablokowany. Jeśli wyrostek robaczkowy pęknie, infekcja może rozprzestrzenić się do krwiobiegu. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Lekarze mogą podawać antybiotyki lub wykonać operację usunięcia wyrostka robaczkowego.

Strategie opisane w tym artykule nie sprawią, że zapalenie wyrostka robaczkowego zniknie – będą po prostu służyć temu, aby proces powrotu do zdrowia był przyjemniejszy i szybszy.

Mając to na uwadze, przed zastosowaniem tych strategii należy skonsultować się z lekarzem. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli planujesz zastosować je zamiast leków przepisanych przez lekarza. Zawsze dobrze jest otrzymać specjalistyczną poradę dotyczącą opieki, którą może udzielić tylko lekarz.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u dzieci i dorosłych:

 • Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą najpierw pojawić się jako nagły ból, który zaczyna się od pępka, a następnie przenosi się do prawej dolnej części brzucha.
 • Nagły ból, który zaczyna się w prawej dolnej części brzucha.
 • Nudności.
 • Wymioty.
 • Utrata apetytu.
 • Niska gorączka.
 • Wzdęcia brzucha.
 • Zaparcie.
 • Biegunka.
 • Niemożność przepuszczenia gazu.
 • Prawa strona brzucha delikatna w dotyku.
Zdjęcie: pexels.com

Naturalne metody leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego

Chirurgia laparoskopowa wymaga od pacjenta ograniczenia aktywności przez trzy do pięciu dni. Otwarta appendektomia wymaga od pacjenta ograniczenia aktywności przez 10-14 dni. Istnieje jednak kilka naturalnych sposobów na przyspieszenie regeneracji po zapaleniu wyrostka robaczkowego.

1. Postępuj zgodnie z zaleceniami chirurga

Zalecenia chirurga są najlepsze dla Twojego własnego zdrowia i bezpieczeństwa. Poświęć trochę czasu na wyleczenie. Poruszaj się powoli i unikaj przenoszenia lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Odpoczynek sprawi, że miejsce nacięcia pozostanie czyste i suche.

2. Spróbuj aromaterapii

Aromaterapia może działać jako naturalne leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego, stymulując relaksację, zmniejszając ból i promując lepszy sen. Wypróbuj olejek eteryczny z lawendy, aby zmniejszyć stres psychiczny i niepokój. Aby zmniejszyć ból, użyj połączenia olejku różanego i olejków lawendowych.

Zdjęcie: pixabay.com

3. Weź bromelainę

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Teksasie bromelaina może przyspieszyć gojenie. Badanie wykazało, że suplement zawierający witaminę C, ekstrakt z pestek winogron, rutynę i bromelainę wspierał szybsze gojenie oraz zmniejszał zaczerwienienia i obrzęki u pacjentów. Weź 1000 miligramów bromelainy trzy razy dziennie.

4. Spożywaj witaminę C

Witamina C pomaga organizmowi w metabolizowaniu środków znieczulających stosowanych podczas operacji. Przyjmowanie 2000 miligramów dziennie wysokiej jakości suplementu witaminy C może przyspieszyć gojenie. Możesz także dodać do swojej diety dużo pokarmów zawierających witaminę C, w tym guawę, pomarańcze, czerwoną i zieloną paprykę oraz papaję.

Czytaj: Witamina D może pomóc zmniejszyć ryzyko koronawirusa o 54%

Zdjęcie: pexels.com

5. Zastosuj olej kokosowy

Olej kokosowy może być stosowany w leczeniu zapalenia wyrostka robaczkowego, aby zapobiec bliznowaceniu. Po usunięciu szwów delikatnie wmasuj olej kokosowy wokół blizny. W wyniku tego składniki odżywcze zawarte w oleju pomogą nawilżać i odżywić skórę, zapobiegając powstawaniu bakterii.

6. Spożywaj probiotyki

Probiotyki wypełniają jelito zdrowymi bakteriami, co pomaga zapobiegać wszelkim szkodom spowodowanym przez środki znieczulające i antybiotyki z operacji. Wybierz wysokiej jakości suplement probiotyczny lub dodaj do swojej diety dużo probiotycznych pokarmów, takich jak kefir, kapusta kiszona i ocet jabłkowy.

Możesz również wziąć suplement probiotyczny. Nie jest to jednak tak dobre, jak pobieranie probiotyków z pożywienia z kilku powodów. Po pierwsze, zdrowe bakterie zawarte w suplementach probiotycznych mogą umrzeć, zanim zaczniesz przyjmować suplement.

Ponadto suplementy probiotyczne zwykle zawierają tylko jeden rodzaj bakterii probiotycznych, podczas gdy żywność probiotyczna zawiera kilka rodzajów.

Czytaj: Kraków jednym z najczystszych miast w Polsce

Zdjęcie: pl.freepik.com

7. Weź glutaminę

Glutamina jest niezbędnym aminokwasem, o którym wiadomo, że wspomaga zdrowie układu pokarmowego. Badania wykazały, że glutamina może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji po operacji lub urazie. Przyjmuj 2-5 gramów glutaminy dwa razy dziennie wraz z suplementem witaminy B12.

8. Skoncentruj się na zdrowej funkcji wątroby

Środki znieczulające stosowane podczas operacji mogą negatywnie wpływać na wątrobę. Unikaj spożywania zbyt dużej ilości kofeiny i alkoholu po operacji. Ponadto skup się na żywności zdrowej dla wątroby, takiej jak herbata, grejpfrut, jagody, warzywa kapustne i sok z buraków.

9. Spożywaj cynk

Badania wykazały, że niedobór cynku może zakłócać proces gojenia. Weź wysokiej jakości suplement cynku lub wprowadź do diety więcej produktów bogatych w cynk, takich jak pestki dyni, ciecierzyca i nasiona lnu.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org