Obserwator ptaków odkrył 1300 fragmentów zakopanego skarbu

0
526
Antyczne monety na wystawie w British Museum; Niedawno odkryte monety celtyckie prawdopodobnie znajdą się w podobnych kontekstach muzealnych. (Zdjęcie: Stock Photos from CRISTINA.A/Shutterstock)

We wrześniu 2020 roku brytyjski obserwator ptaków natknął się na prawdziwy zakopany skarb. Chociaż brzmi to jak zadatki na wysoką opowieść, tak nie jest – starożytne skarby istnieją na całym świecie. Zwłaszcza Wielka Brytania jest siedliskiem przypadkowych znalezisk i entuzjastów wykrywaczy metali.

To nowe przypadkowe znalezisko dokonane przez bezimiennego Brytyjczyka zawiera 1300 sztuk złota, które wydają się być ręcznie robionymi monetami z pierwszego wieku naszej ery.

Skarbiec monet celtyckich epoki żelaza jest uważany przez naukowców za panowanie królowej Boudiki, która poprowadziła swój lud do buntu przeciwko rzymskiej okupacji Wielkiej Brytanii.

Odkrycie skarbu monet już wzbudza wśród badaczy podekscytowanie możliwością ujawnienia nowych informacji o Wielkiej Brytanii z epoki żelaza.

Czytaj: Archiwum Państwowe w Poznaniu nabyło tłok pieczętny z XVIII wieku

Jak więc brytyjski obserwator dokonał swojego odkrycia?

Cieszył się jesiennym spacerem, kiedy zatrzymał się, aby obserwować myszołowa i sroki bawiące się na polu. Zauważając coś błyszczącego na ziemi, podniósł ręcznie ciosaną (i wyraźnie starożytną) monetę. Mężczyzna poszedł do domu po swój wykrywacz metalu, którego hobbystycznie używa do przeszukiwania podobnych pól i plaż w poszukiwaniu zakopanych artefaktów i kosztowności.

Maszyna natychmiast wykryła duży zapas metalu niedaleko powierzchni. Następnie mężczyzna wykopał dół na głębokość około 45 cm, zanim napotkał miedziane naczynie pełne starożytnych monet.

„Musiałem usiąść, żeby odzyskać oddech” – wspomina. „Wyszedłem tylko na spacer i znalazłem skarb celtycki”.

W Wielkiej Brytanii wszystkie znaleziska potencjalnych skarbów należy zgłaszać odpowiednim władzom. Tajemniczy mężczyzna właśnie to zrobił, powiadamiając o tym swojego lokalnego koronera.

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org

Po zgłoszeniu znalezisk muszą one zostać przekazane do zbadania przez ekspertów. Znalezione skarby, jeśli uznano je za starożytny skarb, są oferowane do sprzedaży w muzeach. Znajdujący często otrzymuje w nagrodę część zysku ze sprzedaży. Ze względu na historyczne znaczenie wielu znalezisk, zgodnie z prawem danego kraju nie mogą one po prostu znikać w prywatnych kolekcjach.

Monety znalezione przez obserwatora mają szczególne znaczenie historyczne. Eksperci uważają, że te monety – znane jako statery – zostały wybite i prawdopodobnie pogrzebane za panowania Boudiki.

Rządziła ona celtyckim plemieniem Icenów, którego ziemie obejmowały dzisiejsze Norfolk. Po śmierci męża zaciekła przywódczyni stanęła na czele buntu przeciwko rzymskim władcom Wielkiej Brytanii. Według Tacyta, jej siły zabiły około 70 000 rzymskich żołnierzy i sympatyków, zanim została brutalnie stłumiona. Historycy uważają, że zawirowania jej czasów mogły doprowadzić do zwiększenia gromadzenia zapasów w pierwszym wieku naszej ery.

Naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się więcej o tym fascynującym okresie celtyckiej historii dzięki nowo odkrytym monetom.

johannesfloe.com – Art to remember

Brytyjski obserwator ptaków odkrył na polu skarbiec monet z celtyckiej epoki żelaza.

Dwie strony złotej monety wybitej w Anglii i wydobytej w Hampshire. Moneta pochodzi z około 20 w p.n.e. do 10 n.e. (Zdjęcie: © The Trustees of the British Museum [CC BY-NC-SA 4.0])

1300 ręcznie wykonanych monet ukazuje burzliwe czasy wojowniczej królowej Boudiki, która zbuntowała się przeciwko rzymskiej okupacji Wielkiej Brytanii.

Boudika w wyobrażeniach Johna Opie w momencie jej grawerowania w 1793 r.
Zdjęcie: Wikimedia Commons 

Czytaj: Para znalazła 60 butelek whisky z czasów prohibicji ukrytych w ścianach