Akwaria to ponadczasowa koncepcja. Wielu uwielbia mieć je w domu, a kiedy chcemy czegoś bardziej niezwykłego, są muzea i obserwatoria, które możemy odwiedzić.
Jednak czasami ten sam stary, zmęczony kwadratowy blok może wydawać się nudny. I właśnie tego chciałoby uniknąć to centrum obserwatorium w Australii.
Niedawno zlecono realizację unikalnego projektu budynku, który miał zarówno zaskoczyć ludzi, jak i spełnić określone wymagania użytkowe. Spośród wszystkich obiecujących, jedna koncepcja wyróżniała się i została bardzo dobrze przyjęta przez opinię publiczną.
Londyńska firma architektoniczna zaprojektowała budynek w kształcie wieloryba dla Australian Underwater Discovery Centre (Australijskiego Centrum Odkryć Podwodnych).

Baca Architects, firma architektoniczna z Londynu, zaprojektowała wspaniały budynek o nazwie Cetacean Design w kształcie wieloryba. Projekt był przeznaczony dla Australian Underwater Discovery Center. Budynek będzie nowym obserwatorium, zastępującym stare i będzie częściowo zanurzony w wodzie u wybrzeży Australii Zachodniej.
Zanurzone obserwatorium pozwoli odwiedzającym lepiej zobaczyć życie morskie.

Pozwoli to odwiedzającym zobaczyć, co dzieje się pod falami w czasie rzeczywistym. Dodatkowo budynek będzie również większy od istniejącego (w rzeczywistości „wieloryb” może nawet stać się największym budynkiem tego typu!), ponieważ istnieje rosnące zapotrzebowanie na oglądanie stworzeń morskich w ich półnaturalnym środowisku.
W wyścigu o obserwatorium rywalizowały trzy potencjalne projekty.
Czytaj: Pierwsza podwodna restauracja w Norwegii

Projekt budynku nie jest przypadkowy – odbył się konkurs na projekt nowego budynku. Wszystkie trzy potencjalne projekty musiały opierać się na motywie morskim. Jednym z nich była częściowo zatopiona jaskinia zwana Skałą; innym był abstrakcyjny projekt statku znany jako Voyage.
Czytaj: To zdjęcie to największa na świecie podwodna panorama
Zwycięski projekt musiał być na tyle atrakcyjny, aby zachęcić turystów do odwiedzenia.

Ale Cetacean Design wygrało z projektem głowy wieloryba wystającej z wody. Richard Coutts, dyrektor Baca Architects, powiedział: „Określono potrzeby przestrzenne klienta i wymóg dostarczenia czegoś kultowego, co przyciągnie turystów”.
Zwiedzający będą mogli spojrzeć „oczami wieloryba”.

Wnętrze obserwatorium będzie miało wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić tłumy. Dodatkowo w miejscu zostaną ustawione okna imitujące oczy wieloryba, przez które zwiedzający będzie mógł zobaczyć otwartą wodę i morskie stworzenia.
Nowe obserwatorium powinno zostać otwarte w grudniu 2022 roku.

Przewidywana data otwarcia nowego Australian Underwater Discovery Centre to grudzień przyszłego roku. W budynku architekci zarezerwowali przestrzeń przeznaczoną na wystawy lub prezentację dzieł sztuki, aby zaprezentować zainteresowanym gościom tło lub wiedzę kulturową, zanim staną twarzą w twarz ze zwierzętami morskimi.
johannesfloe.com – Art to remember
Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org