Od grudnia 2019 roku wprowadzają tam zakaz używania pieluch jednorazowych

0
540
Wprowadzają zakaz używania pieluch jednorazowych od grudnia 2019 roku

Pieluszki jednorazowe, potocznie nazywane „pampersami” są używane przez rodziców na całym świecie. Miliony dzieci codziennie załatwia swoje potrzeby w pampersy, zanim nauczą się korzystać z nocnika. Niestety, wygodne rozwiązanie dla rodziców nie idzie w parze z dobrem dla środowiska. Ekolodzy alarmują, że pieluchy jednorazowe przyczyniają się w dużym stopniu do zanieczyszczenia naszej planety.

Władze pewnego miasta postanowiły, że wprowadzą od grudnia 2019 roku zakaz używania pieluch jednorazowych. Ma to zmniejszyć już i tak ogromną górę powstających śmieci i nauczyć rodziców racjonalnego wychowania dzieci w myśl zasady „zero waste”.

Czy rodzice będą potrafili zrezygnować z wygodnych pampersów na rzecz środowiska i dobra planety? Nie będą mieli wyboru. Zakaz wchodzi jeszcze w tym roku. Czy nastaną cięższe czasy dla producentów pieluch jednorazowych?

Pamiętacie pieluchy tetrowe? Kiedyś suszące się na sznurkach pieluchy tetrowe nie dziwiły nikogo. Dziś zszokowałyby niejednego rodzica i sąsiada.

zdjęcie: instagram.com

Dla nowoczesnych rodziców pielucha tetrowa to przeżytek. Można sobie tylko wyobrazić, ile z tym było roboty. Pampersy są o wiele wygodniejsze. Są dostępne w każdym sklepie, wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar, producenta, założyć dziecku i na koniec zużytego pampersa wyrzucić do śmieci.

Pierwsze pieluchy jednorazowe powstały w 1944 roku. Szwedzka firma papiernicza PauliStrom wypełniła celulozą wnętrze majtek zrobionych z froty i gazy. Na polskim rynku pampersy pojawiły się w 1965 roku i były produkowane z ligniny. Jednak nie każdy rodzic mógł sobie na nie pozwolić. W tamtym czasie jednorazowe pieluchy były drogie i trudno dostępne.

zdjęcie: instagram.com

Pewnie nie jesteśmy tego świadomi, ale aktualnie przeciętna rodzina zużywa 5000 jednorazowych pieluch na jedno dziecko. Wszystko to ląduje na wysypiskach śmieci i szkodzi środowisku. Właśnie dlatego warto by było zainteresować się ponownie pieluchami wielorazowymi, które na rynku są obecne w wielu wariantach i są o wiele bardziej przyjazne środowisku. Są także bardziej funkcjonalne niż znane przez naszych dziadków i rodziców popularne „tetry”.

Dla każdego rodzica dziecko jest najważniejsze i trudno jest sobie wyobrazić pielęgnację malucha bez wygodnych pampersów. Trudno również sobie wyobrazić poświęcenie swojej wygody na rzecz planety. Jednak czasami wystarczy zmiana podejścia i zmiana nawyków, które jak się okaże, wcale nie są tak straszne, jak sobie wyobrażaliśmy.

W sklepach są dostępne pieluszki biodegradowalne. Czy takie rozwiązanie zostanie zaakceptowane przez władze wszystkich krajów? Nie liczyłabym na to.

Republika Vanuatu, to państwo w Oceanii. Położone na 83 wyspach Nowych Hebrydów, z których 65 jest zamieszkanych. To właśnie tam wprowadzono zakaz używania jednorazowych pieluszek od grudnia 2019 roku.

Dane statystyczne wykazało, że aż 75% śmieci produkowanych w Republice Vanuatu to odpady organiczne i pampersy.

Państwo Vanuatu prowadzi globalną walkę z odpadami z tworzyw sztucznych.
Zdjęcie: instagram.com

Władze Vanuatu tłumaczą mieszkańcom, że nie można było postąpić inaczej. Trzeba było podjąć tak radykalną decyzję, która może przysporzyć trudności wielu rodzicom i opiekunom.

Republika Vanuatu liczy mniej więcej 280 tysięcy mieszkańców, gdzie około 20 tysięcy to noworodki i niemowlęta. Normalne jest, że rodzice dla wygody sięgają po pieluchy. Robią tak wszyscy rodzice na całym świecie. Jednak lokalne władze Vanuatu zakazują używania pampersów od grudnia 2019 roku.

Można sobie wyobrazić, że większość rodziców będzie oburzona. Jednak władze Vanuatu chcą chronić swoją przyszłość i przyszłość dzieci. Tworzywa sztuczne trafiają do wody i łańcucha pokarmowego

Vanuatu chroni swoją przyszłość. W końcu tworzywa sztuczne trafiają do wody i łańcucha pokarmowego, a pod koniec dnia mieszkańcy Vanuatu je pochłaniają” – powiedział minister spraw zagranicznych Vanuatu Mike Masauvakalo.

Czytaj: Kopenhaga chce być pierwszą stolicą z zerową emisją C02

Zmiana przy pielęgnacji maluszków to będzie prawdziwa rewolucja w Vanuatu! Poniżej możecie zobaczyć jak wyglądają otulacze do pieluch wielorazowych.

zdjęcie: instagram.com

Vanuatu jako pierwsze miejsce na świecie wprowadziło zakaz używania pieluch jednorazowych. Duży problem dotyczący ogromnej ilości śmieci dotyczy także Polski. Może słynne, znane matki ze świata show biznesu powinny przekonać się do zakupu pieluch wielorazowych i zacząć promować inicjatywę władz Vanuatu?

Czy według Ciebie zakaz używania pampersów powinien zostać wprowadzony także w innych krajach?

zdjęcie: instagram.com

Czy taki zakaz powinien zostać wprowadzony w Polsce? Jakie jest Twoje zdanie na temat używania pieluch wielorazowych? Wyobrażasz sobie pielęgnację dziecka bez pampersów? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Czytaj: W Szczecinie powstaje pierwszy w Polsce zielony wieżowiec

wad

Brak postów do wyświetlenia