Odizolowani mieszkańcy spędzili 15 lat na żłobieniu drogi w klifie

0
382

Mieszkańcy Shenlongwan, niegdyś odizolowanej wioski w górach chińskiej prowincji Shanxi, spędzili 15 lat żłobiąc klif dłutami i młotami, aby połączyć swój dom ze światem i uciec od ubóstwa.

Korzystając z bardzo sprzyjającego klimatu, Shenlongwan zawsze słynęło z wyśmienitych orzechów włoskich i gruszek, ale dostarczenie ich na rynek było kiedyś poważnym wyzwaniem dla mieszkańców.

To dlatego, że do 2000 roku, aby dotrzeć do siedziby hrabstwa Changzhi City, musieli albo objechać osiem miasteczek w trzech różnych prowincjach, albo ryzykować życiem, wspinając się po niebezpiecznych, wąskich drabinach, by dotrzeć do stromej przełęczy górskiej.

Pewnego dnia mieszkańcy zdecydowali, że wszystko musi się zmienić, a jeśli władze nie zbudują drogi do ich wioski, to po prostu muszą to zrobić sami.

„Rozpaczliwie potrzebowaliśmy drogi”, powiedział Duan Jianlin, starszy mieszkaniec Shenlongwan, który brał udział w budowie drogi. „Gdy nie ukończyliśmy budowy w jeden rok, próbowalibyśmy dwa lata. Gdy dwa lata nie wystarczyły, poświęciliśmy trzy lata. I tak dalej, dopóki droga nie była gotowa”.

Czytaj: Droga D915 to najbardziej niebezpieczna droga na świecie

Facebook

Ludzie ciężką pracą wydrążyli w klifie nie byle jaką drogę. Shenlongwan jest otoczone ze wszystkich stron górami, więc mieszkańcy wioski musieli przekopać się przez zwykłą skałę, aby połączyć swój dom z resztą Chin. Uzbrojeni w podstawowe narzędzia, takie jak młotki i dłuta, przedzieranie się przez klif okazało się niezwykle trudne i czasochłonne.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Droga zbudowana przez mieszkańców Shenlongwan ma tylko 1526 metrów długości, ale jej ukończenie zajęło im nie mniej niż 15 lat. Prace rozpoczęły się w 1985 roku, a zakończyły dopiero w 2000 roku.

Krótka, ale bezcenna droga otworzyła drzwi do turystyki i handlu, i okazała się dla mieszkańców Shenlongwan wyjściem z ubóstwa. Nie tylko mogli szybciej sprzedawać owoce swojej pracy, ale także naturalne piękno wioski zaczęło przyciągać turystów.

Czytaj: Zobacz spektakularny widok z Wielkiego Kanionu Anjihai w Chinach!

Facebook

Dziś ponad 60 procent z ponad 700 mieszkańców wsi zajmuje się biznesami związanymi z turystyką, a panujące niegdyś ubóstwo to tylko odległe wspomnienie.

W 2000 roku, zanim wyżłobiona w klifie droga zaczęła funkcjonować, średni dochód na mieszkańca wynosił tylko 680 juanów, podczas gdy dziś sięga 12 000 juanów, czyli 1900 dolarów (około 7700 zł).

Facebook