Odmowa wykonania hitlerowskiego salutu, 1936 rok

0
424
August Landmesser nie salutuje Hitlerowi, jak pozostali jego koledzy. Landmesser był przeciwny nazistom i ich rasowemu światopoglądowi. Źródło: Twitter

Mężczyzna został później zidentyfikowany jako August Landmesser. Wstąpił do partii nazistowskiej w 1931 roku, wierząc, że pomoże mu to znaleźć pracę w czasach słabej gospodarki. Jednak w 1934 roku Landmesser zakochał się w Żydówce Irmie Eckler.

Rok później zaręczyli się, ale ich podanie o małżeństwo zostało odrzucone przez nowo uchwalone prawo norymberskie, które zakazywało zawierania małżeństw między Żydami i nie-Żydami. To jednak nie zniechęciło ich do posiadania dzieci, a Eckler urodziła ich pierwszą córkę, Ingrid, w 1935 roku.

Dwa lata później Landmesser wraz z Irmą i córką próbowali uciec z Niemiec do Danii, ale zostali zatrzymani przez władze. Landmesser został oskarżony o „zhańbienie rasy”, ale później został uniewinniony z powodu braku dowodów i nakazano mu zakończyć związek z Eckler.

Czytaj: Maria Kwaśniewska i zdjęcie, które przeszło do historii

Źródło: Twitter

Odmówił porzucenia kobiety i ostatecznie został ponownie aresztowany w 1938 roku. Tym razem został skazany na 3 lata ciężkich robót w pobliskim obozie koncentracyjnym. To był ostatni raz, kiedy widział swoją kobietę i córkę.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Eckler trafiła do więzienia, gdzie urodziła swoją drugą córkę, Irenę. Stamtąd została wysłana do obozu koncentracyjnego, gdzie prawdopodobnie zginęła w 1942 roku. Landmesser został zwolniony ze swoich obowiązków w 1941 roku i ostatecznie został powołany do walki z aliantami. Zginął w akcji w Chorwacji w 1944 roku.

Obie córki zostały umieszczone u rodziców zastępczych i przeżyły wojnę.

Czytaj: W Poznaniu będą kręcić film. Produkcja szuka statystów!

wad

Brak postów do wyświetlenia