Ogłoszono najlepsze zdjęcia Siena International Photo Awards 2020

0
417

Siena International Photo Awards to konkurs fotograficzny dla profesjonalnych fotografów, amatorów i studentów z całego świata. Oceniany jest przez międzynarodowy panel ekspertów, w skład którego wchodzą uznani fotografowie, redaktorzy i kolekcjonerzy fotografii.

W ciągu sześciu lat projekt z roku na rok stawał się coraz bardziej popularny i doceniany na całym świecie. Sukces ten potwierdzają liczebności i stały udział profesjonalistów o międzynarodowej renomie, którzy zdecydowali się wnieść swój wkład w ten projekt, plasując w ten sposób wśród najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie.

Wspaniałe zdjęcie francuskiego fotografa Grega Lecoeura, „Frozen Mobile Home”(Zamrożony ruchomy dom), gigantycznej góry lodowej otoczonej fokami, jest głównym zwycięzcą konkursu Siena International Photo Awards (SIPA) 2020, jednego z najważniejszych międzynarodowych konkursów fotograficznych na świecie. Jurorzy wybrali zwycięskie zdjęcie spośród kilkudziesięciu tysięcy zdjęć nadesłanych przez fotografów ze 156 krajów. Zwycięskich fotografów ogłoszono 23 października.

Lecouer, wielokrotnie nagradzany zawodowy fotograf oceanów i dzikiej przyrody, wykonał zdjęcie na Antarktydzie, gdzie często jest zaangażowany w projekty naukowe, które podkreślają kruchość naszych oceanów i znaczenie ochrony naszej planety.

Fotoreporter z RPA, Brent Stirton, zdobył tegoroczną nagrodę dla najlepszego autora dzięki swojemu mocnemu opowiadaniu za pomocą zdjęć i zaangażowaniu w poruszanie zagadnień związanych z dziką przyrodą i ochroną przyrody, a także ze światowym zdrowiem, upadkiem kultur, zrównoważonym rozwojem i środowiskiem.

Egipski fotograf Nader Saadallah wygrał w kategorii „Krótkometrażowy film dokumentalny” niezwykłym wideo „The Forgotten” (Zapomnieni).

Więcej informacji: sipacontest.com | Facebook | Instagram | twitter.com | youtube.com

1. Matka

Hassan Ghaedi

Homs, trzecie co do wielkości miasto Syrii, brało udział w wojnie przez cztery lata. Matka, która wróciła do domu po zakończeniu konfliktu, znalazła w swoim zniszczonym domu samochodzik swojego dziecka.

2. Przyjaciele

Suvro Paul

Riya i Sima to dwaj mali przyjaciele, którzy mieszkają w herbaciarskim regionie Sylhet w Bangladeszu. Ich uśmiechnięte twarze podczas zabawy przed domem są odzwierciedleniem ich czystości.

3. Nocny Łowca

Jonas Classon

Wielka szara sowa jest dobrze znana ze swoich ekstremalnych umiejętności łowieckich. Po wielu tygodniach pracy nad historią o tej sowie, w końcu otrzymałem zdjęcie, które mówiło wszystko, co chciałem pokazać w jednym zdjęciu. Złapałem sowę na kilka sekund przed tym, jak zaatakowała nornicę w czasie pełni Księżyca. To naprawdę łowca nocy.

4. Kobieta w pracy

Azim Khan Ronnie

Wietnamskie robotnice siedzą w otoczeniu tysięcy kadzidełek w Quang Phu Can, wiosce w Hanoi w Wietnamie, gdzie kadzidełka są tradycyjnie wytwarzane od setek lat. Kadzidło odgrywa ważną rolę w życiu duchowym Wietnamczyków. Ludzie używają kadzidła we wszystkich czynnościach związanych z uwielbieniem. Bambusowe wiązki układa się na ziemi w słoneczne dni w celu ich wysuszenia.

5. Sam w domu

Attila Balogh

Tylko okna jednego mieszkania są oświetlone w dzielnicy Tsing Yi, gęsto zaludnionej części Hongkongu, tuż przed zachodem słońca.

6. Kiedy mobula lata

Amit Eshel

Duża grupa mobula na Morzu Cortéza. Te stworzenia są równie wdzięczne w powietrzu, jak w wodzie, rzucając skrzydłami jak latające ptaki.

7. Czekanie na zimę

Martin Rak

8. Troska matki

Nachum Weiss

Na izraelskiej pustyni Negew, koziorożec nubijski szukający pożywienia bardzo ostrożnie eskortuje swojego półtorarocznego szczeniaka w trudnym i niebezpiecznym przejściu.

9. Świat do góry nogami

Thomas Vijayan

Nazwa orangutan w języku malajskim oznacza „człowiek lasu”. Istnieją 3 odmiany orangutana, ten na tym obrazku to orangutan borneański (Pongo pygmaeus). Dorosłe samce orangutanów mogą ważyć do 90 kg. Samce mają wydatne poduszki policzkowe zwane kołnierzami i worek gardłowy używany do głośnych werbalizacji zwanych długimi wezwaniami. Jedzą głównie dzikie owoce, takie jak liczi, mangostany i figi, i siorbią wodę z dziur w drzewach.

10. Hiszpańskie mech

Mauro Battistelli

Wczesnym rankiem w listopadowy dzień, na bagnach, w poszukiwaniu wspaniałego piękna hiszpańskiego mchu. Barwy późnej jesieni sprawiły, że widok wydawał się niemal monochromatyczny, a cypryśnik błotny stał w wodzie, tworząc niesamowite odbicie w mglistej atmosferze.

11. Burka

Fattah Zinouri

„Zrobiłem to zdjęcie w moim domowym studio w Iranie, kiedy pracowałem nad projektem filmowym o afgańskich imigrantach mieszkających w Iranie. To był pierwszy raz, kiedy widziałem, jak ktoś osobiście nosił burkę. To, co mnie od razu uderzyło, gdy zobaczyłem tę kobietę, to fakt, że nie mogłem zobaczyć żadnej części jej ciała, z wyjątkiem podeszew jej stóp, kiedy szła. Odkąd podpisałem to zdjęcie jako „Burka”, przesłanie, które wyrażam, to bunt.

12. Zamrożony, ruchomy dom

Greg Lecoeur

Ogromne i tajemnicze siedliska, góry lodowe to dynamiczne królestwa, które wspierają życie morskie. Gdy góry lodowe kołyszą się i obracają powoli w prądach polarnych, zapładniają oceany. Niosąc składniki odżywcze z ziemi, są odpowiedzialne za rozkwit życia poprzez rozwój fitoplanktonu i wpływ na obieg węgla poprzez sekwestrację dwutlenku węgla z powietrza. W ten sposób chronią również duże zwierzęta, takie jak foki, które spędzają cały rok na lodzie.

13. Diogo Cancela

Ian Macnicol

Diogo Cancela z Portugalii podczas treningu przed trzecim dniem międzynarodowego spotkania British Para-Swimming w Tollcross International Swimming Centre w Glasgow w Szkocji.

14. Ochroniarz

Martin Seraphin

„Było jeszcze bardzo wcześnie, a Muzeum Maat było nadal zamknięte. Ale strażnik już powoli szedł wzdłuż budynku. Między budynkiem a rzeką Tejo była tylko wąska ścieżka i podczas robienia tego zdjęcia moje stopy zmoczyły się”.

15. Operacja małego orangutana

Alain Schroeder

Brenda, trzymiesięczna samica orangutana jest gotowa do operacji w celu naprawy uszkodzonej kości ramiennej. Orangutany są zagrożone z powodu ciągłego wyczerpywania się lasów deszczowych z powodu plantacji oleju palmowego, wyrębu, wydobycia i polowań.

16. Koichi Omae

Silvia Alessi

„Po drodze spotkałem tancerza po amputacji Koichi Omae, pochodzącego z Osaki. W wieku 23 lat, gdy rozpoczynał karierę, wypadek samochodowy odebrał mu wszystkie marzenia. Miał amputowaną lewą nogę poniżej kolana. Z wielką siłą woli zdecydował się kontynuować karierę tancerza, mając świadomość, że bez kończyny musiałby poświęcić znacznie więcej energii nie tylko na wykonanie artystycznego gestu, ale także na zwykłe chodzenie”.

17. Nadzieja

Francis Pérez

Na południowy zachód od Teneryfy, gdzie żyje jedna z najważniejszych kolonii grindwali, ten 6-miesięczny młody okaz został uderzony i okaleczony przez łódź. Pozostało tylko go uśpić. Ruch statków stanowi poważne zagrożenie dla wielorybów na całym świecie.

18. Strach

Dante Diosina Jr.

Zatrzymani są przerażeni, gdy jedna osoba zmarła z powodu meningokokcemii w ośrodku zatrzymań w Biñan, Laguna, południowej części metra Manila. Władze zakazały również zwiedzania ze względów bezpieczeństwa.

19. Dentysta

Lilian Koh

Symbioza między mureną a cleaner shrimp (czystszą krewetką). Ta murena przechodziła rutynowe badania dentystyczne. Czystsze krewetki usuwają z węgorzy pasożyty, owady, glony itp., czyniąc je zdrowszymi – w zamian krewetki otrzymują darmowy posiłek.

20. Siostry

sipacontest.com

„Natalya, Irina i Tatyana to trzy siostry bliźniaczki z Krasnojarska w północnej Rosji. Dowiedziałem się o ich istnieniu z portali społecznościowych kilka lat temu i bardzo chciałem zrobić im zdjęcia. W tym roku mi się to udało. Trzy siostry, trzy przyjaciółki, trzy bratnie dusze. Szanuje się ich wzajemną miłość”.

21. Lodowa pustynia

Christian Pondella

Profesjonalny alpinista Will Gadd wspinający się po pozostałym lodowcu na kraterze Kilimandżaro. Ta lodowa ściana jest wolnostojąca i wygląda jak góra lodowa wyłaniająca się z piasku.

22. Utopia

Riccardo Marchegiani

„Nazwałem zdjęcie Utopia, ponieważ w dzisiejszych czasach w naszym zantropomorfizowanym świecie prawie niemożliwe jest zobaczenie takiego scenariusza, dziewiczej przyrody w idealnym stanie dzikiej przyrody, jakby została zamrożona na zawsze”.

23. W sztormie

Stefano Cestari

Nieńcy podczas burzy śnieżnej w ostrą syberyjską zimę. W tej części świata zimą temperatura może spaść nawet do -50 °, a wiatr wieje powyżej 100 km/h, co bardzo utrudnia życie pasterzom reniferów.

Czytaj: Kobieta spędziła 2 miesiące na Syberii dokumentując życie Nieńców

24. La Dama Blanca

Stanislao Basileo

Na świecie wciąż są miejsca, w których na szczęście króluje przyroda. Wśród nich są dzikie klify Portugalii, na których nadal można obserwować gniazdowanie bocianów.

25. Błogosławieństwo

Amirmahdi Najafloo Shahpar

Muzułmanki modlące się w Hamadan w Iranie podczas Id al-Fitr. Ostatni dzień Ramadanu jest obchodzony przez muzułmanów na całym świecie poprzez specjalne modlitwy i spotkania.

26. Myśl inaczej

Pietro Formis

Rybki A big-scale sand, zbliżając się do meduzy. Aby bronić się przed drapieżnikami, ryby te poruszają się razem, grupując się w ciągle zmieniające się formy. W tym przypadku wydaje się, że jeden osobnik podejmuje decyzję „przeciwprądową”.

27. Ofiary ognia

Mohammad Sazid Hossain

Mężczyzna desperacko próbuje ratować się podczas pożaru, który zniszczył 22-piętrowy budynek w Dhace. W wyniku pożaru zginęło 25 osób, a 70 zostało rannych. Mężczyzna opuszczał się, trzymając się liny, ale upał zmusił go do nagłego puszczenia i upadł na ziemię.

28. Betonowy sufit kościoła

Barbara Schmidt

Kościół Nevigeser Wallfahrtsdom ma naprawdę wyjątkową architekturę, chociażby betonowy sufit, który w rzeczywistości wydaje się abstrakcją.

29. Ratownicy

Shibasish Saha

To zdjęcie zostało zrobione podczas obchodów Vijay Diwas w Kalkucie. Ten dzień znany jest jako zwycięstwo armii indyjskiej nad Pakistanem.

Czytaj: Konkurs na pomnik Żołnierzy Wyklętych rozstrzygnięty

johannesfloe.com – Art to remember