Ogłoszono zwycięzców konkursu Macro Art Photography Awards 2020. Zdjęcia zapierają dech w piersiach

0
578

Szkoda, że nasze oczy ograniczają się do patrzenia na świat w bardzo specyficzny ludzki sposób. Jasne, powinniśmy być szczęśliwi, że mamy przeciwstawne kciuki i jesteśmy zdolni do zaawansowanego i złożonego procesu myślowego w porównaniu z większością innych gatunków, ale czy nie byłoby też miło mieć coś w rodzaju wizji super makro, abyśmy mogli zobaczyć rzeczy z bardzo bliska?

Cóż, dopóki nasze oczy nie ewoluują w coś takiego, jesteśmy skazani na poleganie na technologii. Skoro o tym mowa, w konkursie International Garden Photographer Of The Year ogłoszono tegorocznych zwycięzców konkursu na fotografię makro.

Czytaj: 18 przykładów oszałamiającej fotografii makro

Konkurs Macro Art obejmuje małe chwile piękna w ogrodach na całym świecie. Zdjęcia są bogate w kolory, ukazując otaczający nas świat z powiększonej perspektywy. Robaki, kwiaty, liście, wszystko możesz zobaczyć z bardzo bliska.

Tegorocznym zdobywcą pierwszej nagrody jest Bruno Militelli z São Paulo w Brazylii, który jest autorem „Pętli botanicznej”, czarno-białej fotografii wirującej marakui. Drugie i trzecie miejsce przypadło Anne Macintyre za jej „Góry Płatków Tulipanów” oraz Zhang Ye Fei za „Nasiona Torebki Pasterza”.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Poniżej przedstawiamy zdjęcia wszystkich zwycięzców, finalistów i wyróżnionych. Przewiń w dół, aby zobaczyć te piękne, magiczne zdjęcia makro.

1.miejsce, „Pętla botaniczna” autorstwa Bruno Militelli

„Spiralna nitkowata struktura wąsów passiflory (marakui) jest ważną wyspecjalizowaną cechą botaniczną. Są one używane przez wspinaczy jak pazury do mocowania się w celu wsparcia i zapewnienia stabilnego miejsca do wzrostu i kwitnienia”.

2. miejsce, „Góry Płatków Tulipanów”, autorstwa Anne Macintyre

„Kiedy wszystkie płatki tulipanów spadły z kwiatu, nadal wyglądały pięknie; tak cudownych kolorów i faktur jest mnóstwo – więc położyłam je i zrobiłam im zdjęcie, płatki przypominały małe kolorowe góry”.

3. Trzecie miejsce, „Nasiona Torebki Pasterza”, autorstwa Zhang Ye Fei

„Chociaż sklasyfikowałem go jako powszechny jednoroczny chwast, użyłem obiektywu makro, aby odsłonić delikatne piękno strąków nasion tasznika pospolitego – znanych powszechnie jako torebka pasterska. Będąc częścią rodziny Brassica, czyli rodzaju roślin zielnych z rodziny kapustowatych, jej nasiona są jadalne i są spożywane w całej Azji”.

4. Finalista, „Tęczowa Lilia” autorstwa Ecaterina Leonte

„Użyłem światła widmowego pochodzącego z pryzmatu, aby wykąpać ten kwiat lilii w pełnych kolorach tęczy. Podobnie jak wielu fotografów początkowo walczyłem o kreatywność podczas blokady COVID-19. Przekonałem się, że zamknięcie w domu jest niezgodne z twórczym życiem, ale w miarę upływu tygodni udowodniłem sobie, że się mylę. Użyłem pryzmatu i słonecznych wiosennych dni, aby spojrzeć na kwiaty w (dosłownie) innym świetle”.

5. Finalista, „Obecność” autorstwa Petera Pullana

„Opracowałem tę fotografię kory pnia drzewa eukaliptusowego podczas obróbki końcowej, aby odsłonić intrygującą i oryginalną abstrakcyjną grafikę makro”.

6. Finalista „Latające Życzenia” autorstwa Kristiny Zvinakeviciute

„Stworzyłem tę oryginalną grafikę, fotografując główkę mniszka lekarskiego w naturalnym świetle słonecznym (z ręki) za pomocą mojego obiektywu makro, a następnie użyłem programu Adobe Photoshop, aby uzyskać pożądany efekt artystyczny”.

7. Finalista, „Wir Kwitnienia” autorstwa Bruno Militelli

„W tej makrofotografii kwiatu Zaślaz użyłem przedniej perspektywy, aby uchwycić piękno doskonałej, okrągłej symetrii utworzonej przez wzór zwiniętych płatków”.

8. Zdjęcie wyróżnione „Wspólny Blues Na Mięcie Wonnej” Tony’ego Northa

„Sfotografowałem te dwa motyle Polyommatus icarus (pospolity niebieski) w spoczynku na tej główce kwiatu mięty jabłoniowej w pierwszym rezerwacie przyrody motyli w Derbyshire”.

9. Zdjęcie wyróżnione, „Zajrzyj Przez Okno” autorstwa Minghui Yuan

„Znalazłem tę ropuchę drzewną z południowych Chin (żabę drzewną Annam) spoczywającą na liściach roślin w lesie. Patrzyłem od dołu przez dziury w liściach i skupiłem się na głowie płaza, który wpatrywał się w otaczające środowisko. To tak, jakby natura dostarczyła mi okna w tym właśnie momencie, abym mógł zajrzeć do świata żaby”.

10. Zdjęcie wyróżnione „W Punkcie Obserwacyjnym” autorstwa Christine Blanchin Dos Santos

„Brązowa modliszka w moim ogrodzie – której nieprawdopodobny obcy wygląd podkreśliłem, dopasowując jej smukłe kształty do krzywizn rośliny”.

11. Zdjęcie wyróżnione, „Wrzosowy blues wysadzany srebrem” autorstwa Qasim Syed

„Fotografowałam samice i samce motyli Modraszek argus (niebieskie ze srebrnymi ćwiekami) odpoczywających na kwiatach wrzosu. Są jednym z moich ulubionych gatunków motyli ze względu na niesamowite i skomplikowane wzory skrzydeł z indywidualnymi kolorami pasującymi do każdej płci”.

12. Zdjęcie wyróżnione, „Klejnoty” autorstwa Wei Fu

„Zauważyłem tę malutką scenę i użyłem mojego makro-obiektywu do sfotografowania tego robaka z klejnotami podczas eksploracji otwartego zasobnika nasion”.

13. Zdjęcie wyróżnione, „Łowca” Roba Blankena

„Użyłem mojego obiektywu makro o długiej lufie, aby uchwycić tego pająka w jego sieci, czekając; jako cierpliwy łowca wibracji – aby poinformować go, że przybyła ofiara”.

14. Zdjęcie wyróżnione, „Pozowanie” Barbory Polivkovej

„Zauważyłem tę maleńką szklaną żabkę na kwiatku w lesie deszczowym, która wyglądała, jakby pozowała; spodobał mi się kontrast kolorów – dzięki czemu żaba jest bardziej widoczna i widać jej rozmiar w skali”.

15. Zdjęcie wyróżnione, „Struktura liści” Dinah Jayes

„Sfotografowałem tę strukturę liścia naturalnie podświetloną przez słońce; tego dnia w Hampton Court panował bardzo gorący klimat”.

16. Zdjęcie wyróżnione, „Enigma Rubra” Petera Pullana

„To zdjęcie węzła w korze eukaliptusa zostało opracowane w celu ujawnienia abstrakcyjnej grafiki”.

17. Zdjęcie wyróżnione, „Skrzydło motyla”, autor: Petar Sabol

„Znalazłem śpiącego motyla wczesnym rankiem i skorzystałem z okazji, aby uchwycić kilka ekstremalnych zdjęć makro jego skrzydeł. Aby to osiągnąć, użyłem obiektywu ultra makro o powiększeniu około 5: 1. Rezultatem jest bardzo szczegółowy i intrygujący obraz, bogaty w kolory, kształty i faktury maleńkich łusek pokrywających skrzydła. Zawsze zadziwia mnie przyroda, zwłaszcza gdy tak piękne szczegóły można odkrywać za pomocą makrofotografii”.

18. Zdjęcie wyróżnione, „Kamasja po deszczu” autorstwa Marie Phelan

„Aby stworzyć tę artystyczną fotografię, najpierw użyłem zwykłej ramki na zdjęcia ze szklanym frontem i położyłem ją na stole ze szklanym blatem. Do tego spryskałem trochę wody i oleju, dotknąłem akwareli i położyłem pod stołem moje ręcznie malowane tło. Następnie umieściłem szklaną miskę z niebieską obwódką na górze tła; zrobiłem to, aby nadać kształt odzwierciedlający krzywiznę kwiatu, a następnie ostrożnie umieściłem zmoczoną deszczem Kamasję na misce w ramce.”

19. Zdjęcie wyróżnione, „Możesz zostawić swój kapelusz” autorstwa Ingeborg Hartgerink-Grandia

„Otrzymałem bukiet z różnymi rodzajami kwiatów Allium, w tym dwoma pąkami pora. Jeden z tych pąków kwiatowych pękł, pozostawiając „kapelusz” na głowie i po prostu musiałem go tak uchwycić. Rozjaśniłem tło i nadałem obrazowi nieco jaśniejszą winietę, aby skupić uwagę na pąku kwiatowym; chciałem uzyskać botaniczny charakter obrazu.”

20. Zdjęcie wyróżnione, „Kwiaty dzikiej marchwi późnym popołudniem” Rachele Z. Cecchini

„Podczas słonecznego popołudnia w Salzburgu sfotografowałem te dzikie kwiaty marchwi w moim ogrodzie; w tym roku urosły one bardzo wysoko, ponad 2 metry wysokości. Udało mi się uzyskać kilka na pierwszym planie i w tle, i odkryłem, że słońce stworzyło piękny efekt bokeh dzięki podświetleniu główek kwiatów”.

Czytaj: Kosmiczne miejsce w Krakowie, czyli wielkie otwarcie Cosmic Games Pub!