Ogrodnictwo poprawi Ci nastrój, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś

0
275
Ogrodnictwo – najlepszy lek dla ciała i ducha! Zdjęcie: pl.freepik.com

Ogrodnictwo może poprawić nastrój, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś i nie masz problemów ze zdrowiem psychicznym.

Z pielęgnacji ogrodu wynika głęboka satysfakcja, tak głęboka, że może ożywić nawet tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli nic do czynienia z ogrodnictwem, pokazuje nowe badanie.

Pilotażowa, randomizowana, kontrolowana próba grupowych kursów ogrodniczych w pomieszczeniach została porównana z zajęciami plastycznymi, aby sprawdzić, czy można poprawić nastroje zdrowych kobiet bez przepisywania leków na depresję lub stany lękowe.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Nie codziennie badania dotyczą zdrowych kobiet bez objawów lęku, depresji lub wahań nastroju, ale jeśli efekt można zaobserwować naukowo, gdzie margines poprawy jest najmniejszy, sugeruje to duży potencjał dla tych, u których margines poprawy jest znacznie większy.

Ogrodnictwo lecznicze” jest używane od XIX wieku.

„Wcześniejsze badania wykazały, że ogrodnictwo może pomóc poprawić zdrowie psychiczne osób z istniejącymi schorzeniami lub wyzwaniami. Nasze badanie pokazuje, że zdrowi ludzie mogą również doświadczyć poprawy samopoczucia psychicznego poprzez ogrodnictwo” – powiedział Charles Guy, główny badacz w badaniu z Uniwersytetu Florydy.

Trzydzieści dwie kobiety w wieku 26-49 lat uczestniczyły albo w grupie artystycznej, związanej z grafiką lub rysunkiem, albo w grupie ogrodniczej, która obejmowała naukę siania nasion, przesadzania różnych rodzajów roślin, smakowania nawet roślin jadalnych.

„Zarówno zajęcia ogrodnicze, jak i artystyczne obejmują uczenie się, planowanie, kreatywność i ruch fizyczny i oba są wykorzystywane terapeutycznie w środowisku medycznym. To sprawia, że są one bardziej porównywalne, z naukowego punktu widzenia, niż na przykład ogrodnictwo i kręgle czy ogrodnictwo i czytanie” – wyjaśnił Guy.

Czytaj: W Danii zgrano tak domy i ogrody, aby ludzie się ze sobą zżyli

Obie grupy wykazały niewielki wzrost nastroju, przy czym ogrodnictwo poprawiało uczucie niepokoju bardziej niż sztuka. Obie grupy wykazały również zależność od dawki — im więcej uprawiały w ogródku lub rysowały, tym większy był odczuwalny efekt terapeutyczny.

Nie wiadomo, dlaczego ogrodnictwo może mieć taki efekt. Ludzie od milionów lat wchodzą w interakcje z roślinami na bardzo wyrafinowanym poziomie, na długo w naszych poprzednich formach ewolucyjnych. Rozwój ogrodnictwa i rolnictwa na zawsze zmienił nasze społeczeństwo, a badania wykazały, że zielony liść jako kolor działa kojąco na umysł.

Czytaj: Ogrodnictwo poprawia samopoczucie i usuwa stres

Bez względu na przyczynę, uczestniczki nie tylko powiedziały, jak bardzo podobały im się kursy ogrodnicze, ale także planują dalszy rozwój na długo po zakończeniu badania.

Czytaj: Gleba jest antydepresantem!

Czytaj: 30 minut tygodniowo pracy na podwórku zmniejsza ryzyko śmierci o 20%

Czytaj: Nie grab liści: to dobre dla podwórka i dobre dla planety