Okresowy post dla kobiet: czy jest bezpieczny?

0
731
Dieta okienkowa, post przerywany lub intermittent fasting. Pod tym terminem kryje się protokół żywieniowy, opierający się o proste i intuicyjne zasady. Zdjęcie: Pixabay

Jest kilka obszarów do rozważenia, jeśli chodzi o przerywany post dla kobiet. Ekspert medyczny radzi, jak podejść do tego bezpiecznie.

Post może w różny sposób wpływać na kobiece ciała i hormony w ciągu miesiąca, co sprawia, że okresowy post jest dla kobiet nieco trudniejszym obszarem do poruszania się niż dla mężczyzn.

Organizmy kobiet działają zgodnie z miesięcznym wzorcem, a cykl macicy i owulacja przebiegają równolegle, powodując wahania hormonalne w organizmie. Podczas gdy kobiety mogą odnieść korzyści z okresowego postu, zaleca się im bardziej zrelaksowane podejście do sposobu, w jaki poszczą, ze względu na wpływ, jaki te hormony mają na apetyt i zapotrzebowanie na energię.

Aby dokładnie dowiedzieć się, w jaki sposób kobiety mogą bezpiecznie poruszać się po przerywanym poście, Live Science rozmawiało z dr Nirusą Kumaran, dyrektorem medycznym i założycielką Kliniki Zdrowia.

Post przerywany różnie wpływa na kobiety

Mężczyźni i kobiety powinni inaczej podchodzić do okresowego postu, z dowodami sugerującymi, że bardziej surowe ograniczenia mogą być mniej odpowiednie dla kobiet. Na przykład badanie przeprowadzone przez Obesity Society wykazało, że kobiety o zdrowej masie ciała zaczęły doświadczać upośledzonej odpowiedzi na glukozę przy postach co drugi dzień. Jedzenie ograniczone czasowo (TRE) może być bezpieczniejszą opcją. To jest miejsce, w którym masz ustawione „okno jedzenia” w ciągu dnia (np. 8 lub 10 godzin) i pościsz przez resztę czasu.

Dr Kumaran zaleca ostrożność kobietom, które po raz pierwszy chcą spróbować przerywanego postu. „Kobiety mogą być bardziej wrażliwe na przerywany post ze względu na miesięczny cykl menstruacyjny i późniejsze wahania hormonalne, których doświadczają kobiety” – mówi. „Kobiety mają również większą wrażliwość na zmiany w bilansie energetycznym, ponieważ post może wywołać przesadną reakcję na stres. Może to mieć odwrotne skutki niż zamierzone korzyści zdrowotne wynikające z przerywanego postu”.

Wyjaśnia również, że post przerywany może być związany ze spadkiem hormonu estrogenu, co może wpływać na płodność i zdolność do poczęcia. „Jednym z głównych powodów, dla których uważa się, że tak się dzieje, jest hormon zwany kisseptyną” – mówi.

„Kisspeptyna jest wytwarzana przez podwzgórze w mózgu i powoduje kaskadę zdarzeń, która ostatecznie prowadzi do produkcji hormonów LH i FSH przez przysadkę mózgową. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, dlatego jest odpowiedzialna za ostateczną produkcję męskich i żeńskich hormonów płciowych, testosteronu i estrogenu. Okresowy post może powodować spadek poziomu kisspeptyny, jak stwierdzono w niektórych badaniach. W związku z tym oznacza to, że kobiety wytwarzają mniej estrogenu, co prowadzi do problemów, takich jak niepłodność i brak miesiączki.”

Dodaje, że kobiety mają więcej kisspeptyny w porównaniu z mężczyznami, dlatego kobiety wydają się być bardziej wrażliwe na zmiany poziomu kisspeptyny.

Czytaj: We Wrocławiu powstaje miejska plaża ze sceną muzyczną

Post przerywany dla kobiet: cykl miesiączkowy

Cykl menstruacyjny składa się z czterech etapów macicy: etapu proliferacyjnego, owulacji, etapu wydzielniczego i menstruacji. Dodatkowo, w tych czterech stadiach macicy jajniki znajdują się albo w fazie pęcherzykowej (od menstruacji do owulacji) albo w fazie lutealnej (od owulacji do menstruacji). Z powodu tej stałej fluktuacji hormonów post przerywany może nie być odpowiedni dla kobiet na każdym etapie cyklu rozrodczego.

Badanie opublikowane w Journal of Endocrinological Investigation wskazuje, że gonadotropiny, hormony odpowiedzialne za moderowanie fazy pęcherzykowej i lutealnej, mogą być zakłócane przez czynniki związane z utratą masy ciała, powodując zmiany w funkcjach rozrodczych, w tym brak jajeczkowania i bezpłodność.

„Podczas typowego cyklu menstruacyjnego poziom estrogenu zaczyna spadać na tydzień przed wystąpieniem miesiączki, jeśli komórka jajowa nie jest zapłodniona”, wyjaśnia dr Kumaran. „Spadek estrogenu w organizmie może być stresujący i powodować wzrost poziomu kortyzolu. W związku z tym dodawanie do organizmu dodatkowych stresorów, takich jak przerywany post, może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Podobnie, w ciągu pierwszych trzech dni okresu możesz tracić dużo krwi, co znowu może być bardzo stresujące dla organizmu. Najlepiej poczekać, aż krwawienie zmniejszy się, a następnie można bezpiecznie wznowić okresowy post”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Najlepszym sposobem podejścia do postu przerywanego jako kobiety jest wyczucie, jak reagujesz na post w różnych momentach cyklu; czasami może wydawać się mniej zrównoważony niż inny.

„U niektórych kobiet spadający estrogen może nie wywoływać stresu i mogą tolerować okresowy post w porządku” – dodaje dr Kumaran. „Ważne jest, aby przyjąć w pełni spersonalizowane podejście, ponieważ jeden rozmiar nie pasuje do wszystkich. Jeśli masz nieregularne miesiączki, ważne jest, aby zrozumieć przyczynę, dla której masz nieregularne miesiączki, zanim spróbujesz przerywanego postu. W związku z tym ważna jest współpraca z lekarzem. W przypadku braku okresów post przerywany nie jest zalecany”.

Czy post przerywany jest bezpieczny dla kobiet?

Okresowy post jest bezpieczny dla większości kobiet, chociaż możesz chcieć przyjąć do niego inne podejście niż mężczyzna. Jeśli jednak jesteś w ciąży, karmisz piersią lub próbujesz zajść w ciążę, powinnaś unikać okresowego postu, a także wszelkich innych restrykcyjnych diet. Dodatkowo, jeśli miałaś w przeszłości zaburzenia odżywiania, post przerywany może nie być dla Ciebie odpowiedni ze względu na jego restrykcyjny charakter.

Dr Kumaran zauważa, że są od tego wyjątki. „U kobiet z PCOS naukowcy odkryli, że okresowy post może faktycznie poprawić płodność ze względu na poprawę wrażliwości na insulinę oraz zmniejszenie poziomu glukozy i insuliny”.

Czytaj: Dieta przeciwnowotworowa: 25 pokarmów zapobiegających rakowi

Post przerywany i menopauza

Po menopauzie kobiety często zauważają zmiany w metabolizmie i tłuszcz może odkładać się wokół brzucha z powodu zmian hormonalnych. Korzyści kardiometaboliczne wynikające z postu mogą pomóc osobom z otyłością. Z kolei przegląd w Menopause Review sugeruje, że otyłość może być powiązana z menopauzą u kobiet w średnim wieku, ze względu na rolę estrogenu w regulacji metabolizmu.

Dr Kumaran dodaje, że menopauza może mieć różny wpływ na kobiety w zależności od tego, jak jej doświadczają, dzięki czemu okresowy post jest odpowiedni dla niektórych, a dla innych nie.

„W czasie i po menopauzie hormony płciowe spadają, stajesz się odporna na insulinę, a Twój metabolizm może spowolnić” – mówi. „U niektórych kobiet post przerywany może pomóc w tych objawach, jednak inne kobiety mogą być bardzo wrażliwe na przyczyny nadmiernego stresu związanego z menopauzą”.