Olśniewające rondo wyglądające jak meduza

0
345
views

Dla osób dojeżdżających do pracy po Wyspach Owczych wycieczki samochodowe stają się krótsze i piękniejsze. A wszystko to dzięki świecącej „meduzie”.

Rondo wyglądające jak meduza powstało w nowym tunelu Eysturoy, który został otwarty 19 grudnia 2020 roku. Struktura łączy stolicę wysp, Tórshavn, z mniejszymi obszarami Strendur i Saltnes.

Pierwotna długość podróży wynosiła około 34 mile, ale obecnie osoby dojeżdżające do pracy pokonują tylko 10 i pół mili – co oznacza, że godzinna podróż do pracy zajmie nieco ponad 15 minut.

Estetyka drogi z pewnością pasuje do fragmentu infrastruktury podmorskiej. Meduza nie jest elementem strukturalnym o dziwnym kształcie, ale naturalnym kamieniem, który pozostał po wycięciu reszty objętości.

Tróndur Patursson, artysta z Wysp Owczych wybrany do stworzenia tunelu Esturoy, użył farby i towarzyszącej jej rzeźby, aby przekształcić osobliwe formy w magiczną podwodną scenę. Sztuka Paturssona jest częściowo inspirowana lokalnymi pomysłami, a częściowo jego doświadczeniami na morzu, kiedy odtwarzał podróż Saint Brendana przez Ocean Atlantycki.

Czytaj: Riwiera Makarska – odpoczynek nad Adriatykiem

Ta 260-metrowa rzeźba przedstawia ludzi łączących się w „tańcu pierścieniowym”. Taniec łańcuchowy Wysp Owczych to „narodowy taniec Wysp Owczych”, który istnieje od czasów średniowiecza. Oprócz łączenia się w kręgu lub w długim łańcuchu ma kilka zasad, aby umożliwić dołączenie większej liczby osób.

„Postacie przechodzą z ciemności do światła i symbolizują ideę Wysp Owczych, że łącząc ręce i pracując razem, osiągamy wspaniałe rzeczy” – wyjaśnia Patursson.

Tunel Esturoy połączy 52 000 ludzi mieszkających na Wyspach Owczych, choć niektórzy twierdzą, że opłata 75 koron – czyli 12 dolarów – jest zbyt surowa i służy zbyt małej grupie ludzi. Wciąż trwają prace nad poprawą infrastruktury wysp. Tunel Sandoy wkrótce połączy Streymoy i Sandoy i jest planowany na 2023 rok.

Czytaj: 20 niesamowitych miejsc, które wyglądają jak obrazki z bajkowych książek

Tunele to największa inwestycja w infrastrukturę, jaka kiedykolwiek przyniosła korzyści Wyspom Owczym. Guðrið Højgaard, dyrektor Visit Faroe Islands, jest optymistą, że posunięcie to pomoże mieszkańcom nie tylko skrócić dojazd do pracy.

„Mamy nadzieję, że ta nowa infrastruktura pomoże szerzej rozpowszechnić niektóre korzyści turystyczne w północno-wschodniej części Wysp Owczych i być może zachęci firmy z Wysp Owczych do większego zaspokajania potrzeb odwiedzających”.

Niesamowita świecąca „meduza” jest rondem w nowym tunelu Eysturoy. Nie jest to element konstrukcyjny o dziwnych kształtach, ale kamień naturalny, który pozostał po wyrzeźbieniu reszty objętości.

Zdjęcie: Estunlar.fo.

Tunel Esturoy wkrótce połączy 52 000 mieszkańców Wysp Owczych.

johannesfloe.com – Art to remember

Zdjęcie: Estunlar.fo.

Tunele są największą inwestycją infrastrukturalną, jaka kiedykolwiek przyniosła korzyści Wyspom Owczym i miejmy nadzieję, że zwiększą turystykę.

Zdjęcie: Estunlar.fo.

Estunlar.fo: Strona internetowa

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org