Onagadori – japońska rasa kurczaka z majestatycznie długimi piórami

0
1039
Onagadori to historyczna japońska rasa kurczaków, charakteryzująca się wyjątkowo długim ogonem. Zdjęcie: Twitter

Onagadori to rzadka rasa kurczaków znana z wyjątkowo długiego ogona, który może osiągnąć ponad 10 metrów, zawstydzając nawet pawie.

Spośród siedemnastu ras kurczaków uważanych za japońskie skarby narodowe, Onagadori jest jedyną, która ma status „specjalny”. Odkąd uzyskała ten status w 1952 roku, eksport ptaków i jaj Onagadori był zabroniony, więc jest bardzo niewiele okazów, jeśli w ogóle, poza Japonią.

Rasa słynie z niezwykle długich ogonów kogutów, które trzymane w najlepszych warunkach przy wysokim poziomie chowu zwierząt mogą rosnąć przez całe życie ptaka.

Zdjęcie: Diandra Dills/Wikimedia Commons

Historia ptactwa sięga tysięcy lat, ale uważa się, że rasa Onagadori powstała w XVII wieku, w japońskiej prowincji Tosa na wyspie Shinkoku. Jej dokładne dziedzictwo nie jest znane, ale eksperci uważają, że pochodzi z innych ras o długim ogonie, takich jak Shokoku, Totenko i być może Minohiki.

Facebook

Koguty Onagadori zawdzięczają swoje majestatyczne ogony mutacji ich genów „nm” (nie linienie), która pozwala im na zawsze zachować pióra ogona, ale także genom „gt” i „sg”, które powodują szybki wzrost tych samych piór.

Facebook

Co ciekawe, kury Onagadori linieją normalnie, podczas gdy koguty nigdy nie zrzucają piór ogonowych, a resztę upierzenia zrzucają tylko co trzy lata. To był właściwie jeden z powodów, dla których europejscy hodowcy początkowo nie lubili tej rasy, ponieważ oznaczało to, że zachowywali swoje postrzępione i zniszczone pióra przez długi czas, zamiast ciągle je wymieniać.

Facebook

Ponieważ Onagadori mieli również problemy z przystosowaniem się do europejskiego klimatu i siedlisk, hodowcy zaczęli krzyżować je z lokalnymi rasami, aby zachować część genetyki Onagadori, jednocześnie czyniąc nowe ptaki bardziej odpornymi. Tak powstał niemiecki Feniks. Wygląda bardzo podobnie do Onagadori, ale linieje częściej niż ptactwo japońskie.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Facebook

Aby zostać sklasyfikowanym jako czysty Onagadori, kogut musi mieć ogon o długości co najmniej 1,5 metra. Biorąc pod uwagę, że w odpowiednich warunkach pióra ogonowe Onagadori mogą rosnąć o 90 cm rocznie, bardzo powszechne są koguty z ogonami mierzącymi kilka metrów. Rekord wynosi obecnie 11,3 metra.

Czytaj: Irlandzki pomnik w kształcie jajka. Nie zgadniesz co upamiętnia.

Facebook

Oprócz długości ogonów koguty Onagadori są również wyceniane według liczby Kawari-honge. Jest to szczególny rodzaj piór w ich ogonach, najszerszy ze wszystkich. Liczba tych piór może wahać się od 1 do 4, więc jeśli ptak ma cztery kawari-honge, jest bardzo poszukiwany przez hodowców i dlatego osiąga wysoką cenę.

Rasa Onagadori jest obecnie wymieniona jako zagrożona, a 250 hodowców trzyma tylko około 250 ptaków. Jedną z przyczyn tego może być to, że kury nie składają jaj (około 25 jaj rocznie).

Onagadori to tylko jedna z wielu fascynujących ras kurczaków, które przez lata prezentowaliśmy tutaj, w F7dobry. Jeśli jesteś ciekawy reszty, sprawdź Sebrytkę, giganta z Jersey lub kruczoczarne kury z Sumatry.