Optymiści żyją dłużej!

0
288
Bardziej optymistyczni mężczyźni zgłaszali, że mają mniej codziennych stresorów. Zdjęcie: Pixabay

Nowe badania sugerują, że ludzie, którzy mają optymistyczne spojrzenie na świat, mogą żyć zdrowiej i dłużej, ponieważ mają mniej stresujących wydarzeń, z którymi muszą sobie radzić.

Naukowcy odkryli, że podczas gdy optymiści reagowali na stresujące sytuacje i wychodzili z nich w podobny sposób jak pesymiści, optymiści radzili sobie lepiej emocjonalnie, ponieważ mieli mniej stresujących wydarzeń w codziennym życiu.

Nie wiadomo, w jaki sposób optymiści minimalizują dawkę stresu, ale naukowcy uważają, że albo unikają kłótni, zgubionych kluczy, korków i innych irytacji, albo po prostu nie postrzegają tego jako coś stresującego.

Wcześniejsze badania wykazały, że optymiści żyją dłużej i zdrowiej, ale naukowcy nie do końca rozumieją, dlaczego postawa szklanki do połowy pełnej może przyczynić się do zdrowego starzenia się.

„Biorąc pod uwagę wcześniejsze prace łączące optymizm z długowiecznością, zdrowym starzeniem się i niższym ryzykiem poważnych chorób, wydawało się logicznym kolejnym krokiem zbadanie, czy optymizm może chronić przed skutkami stresu u osób starszych” – powiedziała dr Lewina Lee, psycholog kliniczny w Veterans Affairs Boston Healthcare System i adiunkt psychiatrii na Uniwersytecie Bostońskim.

Czytaj: Wrocław wyróżniony w European Cities & Regions of the Future 2022/23

Lee i jej koledzy przeanalizowali informacje dostarczone przez 233 mężczyzn, którzy mieli co najmniej 21 lat, kiedy zapisali się do US Veterans Affairs Normative Aging Study w latach 1961-1970. Badania przeprowadzone w latach 80. i 90. oceniały poziom optymizmu mężczyzn.

W latach 2002-2010 mężczyźni wypełnili trzy ośmiodniowe wpisy do pamiętnika, w których zapisywali swój nastrój i wszelkie stresujące sytuacje, jakie napotkali.

Naukowcy podejrzewali, że optymiści mogą szybciej wrócić do zdrowia niż pesymiści i szybciej wrócić do dobrego nastroju po stresującym wydarzeniu. Ale dane tego nie potwierdziły.

„Odkryliśmy, że bardziej optymistyczni mężczyźni zgłaszali, że mają mniej codziennych stresorów, co częściowo wyjaśnia ich niższy poziom negatywnego nastroju” – powiedział Lee.

„To zasugerowało nam, że być może bardziej optymistyczni mężczyźni albo ograniczają swoją ekspozycję na stresujące sytuacje, albo że są mniej skłonni do postrzegania lub określania sytuacji jako stresujących”.

Czytaj: Uśmiechaj się! Optymizm jest dobry dla Twojego zdrowia

Chociaż badanie opublikowane w Journals of Gerontology skupiało się na starszych mężczyznach, Lee powiedziała, że spodziewa się, że podobne wyniki będą dotyczyć również starszych kobiet. „Mniej wiadomo o różnicach wieku w roli optymizmu w zdrowiu” – dodała.

Poziomy optymizmu i pesymizmu wydają się być dość stabilne w życiu ludzi, ale Lee wierzy, że istnieją sposoby na promowanie bardziej optymistycznej perspektywy dla tych, którzy tego chcą.

„Jednym ze sposobów, aby stać się bardziej optymistą, jest rozwinięcie świadomości tego, jak reagujemy wewnętrznie na sytuację lub ją oceniamy” – powiedziała.

„Często nasza automatyczna reakcja wiąże się z negatywną oceną lub najgorszym scenariuszem. Przydatne będzie przyłapanie się na tym, a następnie wymyślenie różnych sposobów podejścia do sytuacji.

„Bardziej optymistyczna myśl nie oznacza bycia poza tym lub ignorowania ryzyka, co jest powszechnym nieporozumieniem dotyczącym optymizmu. Może to obejmować uznanie naszych mocnych stron, przeszłych przykładów sukcesu i obszarów, nad którymi mamy kontrolę, abyśmy mogli osiągnąć bardziej pozytywne i pewne spojrzenie” – dodała.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Prof. Andrew Steptoe, szef nauk behawioralnych i zdrowia w UCL, który nie był zaangażowany w badanie, powiedział, że optymiści mogą naprawdę prowadzić bardziej bezproblemową egzystencję niż pesymiści.

Optymiści mogą być łatwiejsi w kontaktach niż pesymiści i na przykład rzadziej wchodzą w konflikty. Mogą też być mniej skłonni do postrzegania codziennych incydentów jako stresów.

„Jeśli masz optymistyczne usposobienie, wydaje się całkiem prawdopodobne, że nie będziesz uważał stosunkowo błahych wydarzeń w swoim życiu za stresujące” – powiedział.