Oryginalny ludzik Michelin z 1898 roku

0
269
Bibendum to jeden z najstarszych zarejestrowanych znaków towarowych. Źródło: Instagram

Michelin Man na początku był biały, ponieważ gumowe opony były naturalnie białe. Dopiero w 1912 roku do białych opon domieszano chemikalia węglowe, co sprawiło, że stały się czarne. Zmiana miała charakter strukturalny, a nie estetyczny. Dzięki dodaniu węgla opony stały się trwalsze.⁣

Powszechnie znana jako „Michelin Man”, która jest ukochaną twarzą marki Michelin od 1898 roku, ta pulchna maskotka ma na imię Bibendum (w skrócie Bib).

Oryginalna maskotka Michelin z 1898 roku. Źródło: Instagram

1. Na początku Bibendum wyglądał zupełnie inaczej.

Kiedyś przypominał nieco przerażającą postać przypominającą mumię i często widywano go podnoszącego szklankę w swoich reklamach ze słowami „Nunc est Bibendum”, po łacinie „Teraz pora pić”. Ten kielich był wypełniony gwoździami i potłuczonym szkłem, co miało wskazywać na to, jak twarde i wytrzymałe były opony Michelin i że nie przebiją się tak łatwo.

Twitter

2. Jak większość ludzi, przeszedł przez różne fazy życia.

We wczesnych latach Bibendum był przedstawiany jako gladiator, kick-bokser, zwinny tancerz na włoskim rynku, a nawet szukający przyjemności gentleman, który lubił piwo i cygara – ten ostatni dodatek został dodany jako apel do bogatych ludzi z klasy wyższej, którzy mieli wtedy pieniądze na zakup samochodu.

Ale w 1920 roku stonował i przyjął bardziej wyrafinowany, przyjazny rodzinie wizerunek: rzucił alkohol, rzucił palenie, a nawet zaczął uprawiać sport (w kilku reklamach widywaliśmy go biegającego i jeżdżącego na rowerze, podczas gdy od niechcenia rzuca oponami jak frisbee), zrzucił dużo wagi i wyglądał na bardziej umięśnionego niż kiedykolwiek. Na plakacie z 1900 roku wyobraża sobie nawet, jak pomaga rodzinie z przebitą oponą, ofiarowując największą, najlepszą oponę z jego własnego środkowego odcinka, gdy przez dziurę pozostawioną w jego brzuchu widać błękitne niebo.

Czytaj: Nowe bezpowietrzne opony Michelin

3. Opony nie były barwione na czarno aż do 1912 roku, dlatego Bibendum jest biały.

Przed rokiem 1912 opony były albo szaro-białe, albo miały jasny, półprzezroczysty beżowy odcień. Węgiel został następnie dodany do formuły gumy jako środek konserwujący i wzmacniający.

Czytaj: Michelin produkuje opony z plastikowych butelek z recyklingu

4. Jest tak kochany, że ma nawet meble ukształtowane na swoje podobieństwo.

Twórca Eileen Gray stworzyła pluszowe, wygodne siedzisko znane jako krzesło Bibendum w 1900 roku i nadal jest powszechnie uznawane za jeden z najbardziej wyrazistych projektów mebli XX wieku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

5. Recenzowanie restauracji

Michelin zaczął również recenzować restauracje, aby więcej osób pokonywało dalsze odległości w swoich samochodach, aby zjeść w tych restauracjach. To z kolei przyspieszyło zużycie ich opon i zmusiło ich do zakupu większej ilości.⁣

System gwiazdek Michelin wzrasta do trzech i jest z podziałem na to, czy warto jechać do restauracji.

* Jedna gwiazdka: „Bardzo dobra restauracja”.
** Dwie gwiazdki: „Doskonałe dania, warte objazdu”.
*** Trzy gwiazdki: „Wyjątkowa kuchnia, warta wyjątkowej podróży”.

Czytaj: Krakowska restauracja z gwiazdką Michelin!

wad

Brak postów do wyświetlenia