Jeśli chodzi o poprawę zdrowia jelit, eksperci dietetyczni często sugerują wypróbowanie probiotycznych pokarmów, takich jak jogurt naturalny i kimchi.
Jednak do tej listy można dodać jeszcze kilka innych produktów– orzeszki ziemne, zioła i przyprawy.
Koniecznie zajrzyj na f7.pl
Według naukowców z Penn State, codzienne dodawanie do diety 28 gramów orzeszków ziemnych lub około łyżeczki ziół i przypraw – takich jak cynamon, imbir, kminek, kurkuma, rozmaryn, oregano, bazylia i tymianek – może wpływać to na skład bakterii jelitowych.
„To taka prosta rzecz, którą ludzie mogą zrobić” — powiedział profesor Penny M. Kris-Etherton.
Czytaj: 5 naturalnych ziół poprawiających zdrowie jelit
„Przeciętna amerykańska dieta jest daleka od ideału, więc myślę, że każdy mógłby skorzystać na dodaniu ziół i przypraw. Jest to również sposób na zmniejszenie zawartości sodu w diecie, ale przyprawianie żywności w sposób, który sprawia, że jest ona smaczna i naprawdę pyszna! Smak jest naprawdę głównym kryterium, dlaczego ludzie wybierają żywność, którą robią” – dodał.
W badaniu orzeszków ziemnych, naukowcy porównali wpływ podjadania 28 gramów orzeszków ziemnych dziennie z przekąskami o wyższej zawartości węglowodanów – krakersami i serem.
Pod koniec sześciu tygodni uczestnicy, którzy jedli przekąskę z orzeszków ziemnych, wykazywali zwiększoną obfitość Ruminococcaceae, grupy bakterii związanych ze zdrowym metabolizmem wątroby i funkcjami odpornościowymi.
Czytaj: Bezpłatnie zbadasz swoje płuca we Wrocławiu
Jeśli chodzi o zioła i przyprawy, zespół zgłosił, że osoby, które przyjmowały średnie i wysokie dawki – od około trzech czwartych do półtorej łyżeczki dziennie – wykazywały wzrost różnorodności bakterii jelitowych, w tym wzrost Ruminococcaceae.
„Badania wykazały, że ludzie, którzy mają wiele różnych drobnoustrojów, mają lepsze zdrowie i lepszą dietę niż ci, którzy nie mają dużej różnorodności bakterii” – dodał profesor.
Pełne wyniki badań zostały opublikowane w Clinical Nutrition i The Journal of Nutrition.