Oszałamiające zdjęcia pingwinów na Antarktydzie pokazują trudną rzeczywistość życia na wolności

0
725

Spośród 17 znanych gatunków pingwinów, 7 żyje i gniazduje na Antarktydzie lub na Wyspach Antarktycznych. ATOM, profesjonalny fotograf z Japonii, który w ciągu dwóch lat podróżował do 63 krajów, ostatnio spędził 10 dni podróżując po Antarktydzie, prezentując niesamowity reportaż dokumentujący zachowanie pingwinów antarktycznych.

Co ciekawe, ATOM nie pojechał na lodowy kontynent, aby sfotografować pingwiny; początkową misją jego podróży było udokumentowanie krajobrazu. Wszystko to zmieniło się podczas spędzania czasu na statku z Ushuaia w Argentynie na Antarktydę.

„Zainteresowały mnie zwyczaje i bystrość pingwinów w książkach, które czytałem na statku”, mówi fotograf. „Wtedy postanowiłem, że sfotografuję zachowanie pingwinów i surowość dzikich zwierząt.”

Z myślą o nowym celu każdego popołudnia wyruszał do fotografowania scenerii i robienia zdjęć pingwinów. Głównie fotografując pingwiny białobrewy – które charakteryzują się czerwono-pomarańczowym dziobem i białym paskiem na czubku głowy – oraz okazjonalnie pingwina maskowego, ATOM sfotografował wszystkie aspekty zachowań, które zaobserwował. „W przeciwieństwie do pingwinów, które widziałem w zoo, byłem zaskoczony silnymi i dzikimi pingwinami”.

Ta dzikość jest niezbędna w środowisku, w którym drapieżniki czyhają na pingwiny na lądzie i w morzu. Na lądzie zagrożeniem są wydrzyki, szare ptaki sub-antarktyczne nurkują i kradną jaja i pisklęta, podczas gdy foki lamparty morskie są drapieżnikami w morzu.

„Jedno z moich ulubionych zdjęć pokazuje surowość dzikiej przyrody” – mówi fotograf. „Część morza stała się czerwona, gdy pingwin zranił swoje ciało. Wyglądało na to, że udało mu się uciec przed wrogiem. Szedł powoli, znalazł kawałek lodu większy od niego i stał nieruchomo, żeby się tam ukryć. Drżał. Pokazało mi to trudne życie tych dzikich zwierząt.”

Inne zdjęcie mówi o odwadze pingwinów i o tym, jak są gotowi poświęcić się dla dobra stada. Pierwszy pingwin skacze do wody w nieznane. Jak opisuje ATOM, potrzeba „odważnego pingwina, aby wskoczył do oceanu, gdzie wiadomo, że pod wodą może być wróg”. To naprawdę bezinteresowny akt, który przypomina nam, że pingwiny są nie tylko piękne, ale i odważne.

Japoński fotograf ATOM spędził 10 dni badając zachowanie pingwinów na Antarktydzie.

Czytaj: To koniec populacji. Tysiące pingwinich piskląt utonęło na Antarktydzie

Jego zdjęcia pokazują, że pingwiny poza swoim pięknem muszą walczyć o przetrwanie w środowisku naturalnym.

Fotograf ATOM: Strona internetowa | Instagram | Facebook

Czytaj: MAŁY PINGWIN W AMERYKAŃSKIM ZOO NAZWANY NA CZEŚĆ POLSKIEJ POTRAWY!