Oto, co jedli apostołowie podczas Ostatniej Wieczerzy

0
598
„Ostatnia Wieczerza” spod ręki Leonardo da Vinci to wielkie dzieło. Zdjęcie: Pixabay

Fasolę, charoset i chleb przaśny.

Chrześcijanie obchodzą czwartek przed Wielkanocą jako Wielki Czwartek, upamiętniający Ostatnią Wieczerzę Jezusa i jego apostołów przed ukrzyżowaniem i śmiercią Jezusa. Ale co w ogóle było na obiad tego pamiętnego wieczoru? Odpowiedź zna grupa włoskich archeologów.

Korzystając z danych historycznych i innych wskazówek, archeolodzy i eksperci ds. żywności poskładali w całość wyobrażenie o tym, co mogło być na stole podczas Ostatniej Wieczerzy – informuje Rossella Lorenzi.

Generoso Urciuoli i Marta Berogno to archeolodzy, którzy pasjonują się jedzeniem. Wkopali się w istniejące dowody, w tym kamienne naczynia z I wieku, biblijne wskazówki i wskazówki ze sztuki historycznej, aby zrekonstruować historyczny posiłek.

Ponieważ obrazy, takie jak słynne malowidło ścienne Leonarda da Vinci Ostatnia Wieczerza są wysoce symboliczne, nie pomogły w sprawie, mówi Lorenzi. Ale dowody archeologiczne tak.

Archeolodzy doszli do wniosku, że żydowscy biesiadnicy, tacy jak Jezus i jego apostołowie, prawdopodobnie używali ceramiki terakotowej lub kamiennych naczyń do posiłku, dzieląc się jedzeniem, gdy siedzieli na dywanach i poduszkach. A ścisłe rozmieszczenie miejsc w tamtym czasie oznaczałoby, że najważniejsi goście Jezusa siedzieli po jego prawej i lewej stronie.

Ponieważ Ewangelie zauważają, że posiłek składał się przynajmniej z chleba i wina, wysuwają hipotezę, że posiłek mógł mieć miejsce w czasie Paschy. Potwierdza to Ewangelia Marka, w której stwierdza się, że Ostatnia Wieczerza miała miejsce podczas „uczty… przaśnego chleba”. Jeśli tak, mówią Lorenzi, to na stole było znacznie więcej jedzenia:

Według Urciuoli i Berogno inne potrawy na stole to czulent, duszona potrawa z fasoli gotowanej bardzo wolno, oliwki z hyzopem lekarskim, zioła o smaku miętowym, gorzkie zioła z pistacjami i daktylowym charosetem, pasta owocowo-orzechowa.

Czytaj: Najstarsze drzewo oliwne. Ma 3000 lat!

„Gorzkie zioła i węgiel drzewny są typowe dla Paschy, czulent jada się podczas uroczystości, a hyzop był również spożywany na co dzień” – powiedział Urciuoli.

Ale włoscy archeolodzy nie są jedynymi, którzy próbują odtworzyć historyczne potrawy lub znaleźć inspirację kulinarną w słynnych książkach.

Czytaj: Rzeźba Jezusa na opuszczonym cmentarzu powoli pochłania drzewo

johannesfloe.com – Art to remember