Oto, co się dzieje, gdy wrząca woda spotyka się z zimnym powietrzem

0
356

Każdej zimy w mediach społecznościowych pojawiają się niesamowite zdjęcia i filmy, gdy ludzie próbują jak najlepiej wykorzystać mroźną pogodę – zamieniając wrzącą wodę w niesamowite kryształki lodu.

Jak gorąca woda zamienia się w zamarznięte chmury, gdy jest zimno?

Według National Geographic zjawisko to występuje, ponieważ wrząca woda jest już tak blisko odparowania: „Ponieważ są tak gorące, te maleńkie kropelki wody zaczynają parować. Ale ponieważ zimne powietrze nie może zatrzymać tak dużo pary wodnej, woda skrapla się. Ekstremalnie niskie temperatury szybko zamrażają kropelki wody, które opadają w postaci kryształków lodu”. Nazywa się to efektem Mpemby.

Czytaj: Prawie zamrożone fale oceanu uchwycone kamerą

Chcesz samodzielnie zrobić taki film lub zdjęcie? Z racji, że wir polarny przyniósł w tym tygodniu mroźne temperatury na znacznej części półkuli północnej, teraz jest szansa, by spróbować.

Tam, gdzie jesteś, musi być odpowiednio zimno: na przykład -26 ° C lub poniżej. I nie próbuj tego, jeśli wiatr wieje w Twoją stronę. Spróbuj wyrzucić wodę od siebie, zanim wylejesz wrzącą wodę nad głowę.

Jeśli wiatr i pogoda ci sprzyjają? Udaj się z dużym kubkiem wrzącej wody w miejsce, w którym jest niewiele elementów rozpraszających wzrok – na przykład pole. Jeśli jest to złota godzina, która ma miejsce o zachodzie słońca lub wschodzie słońca, światło powinno być idealne.

Teraz znajdź miejsce skierowane w stronę słońca i poproś osobę, która z Tobą przyszła, aby wylała gorącą wodę w kierunku promieni słońca.

Jeśli masz obiektyw szerokokątny, użyj go. Jeśli masz smartfona: też dobrze. Wystarczy stać trochę z tyłu, aby uzyskać pełny efekt Mpemby. Zrób kilka ujęć i voila. Mam nadzieję, że zrobiłeś wymarzone zdjęcie.

Czytaj: Zamrożone jezioro w Michigan zaczyna pękać. Wygląda jak z bajki.

Czy ci Instagramerzy z całego świata nie sprawili, że kręcenie tak zwanego „efektu Mpemby” nie wygląda na łatwe?

Światło w Norwegii było naprawdę złote.

Źródło: Instagram

W Rosji ludzie robią lwie grzywy z lodu.

Źródło: Instagram

Szwajcarski Matterhorn stał się trochę bardziej ikoniczny.

Źródło: Instagram

W Laponii można zrobić takie zimowe cudo z kryształków lodu.

Źródło: Instagram

Wygląda na to, że francuskie Alpy nadają się nie tylko do jazdy na nartach.

Źródło: Instagram

Czy to fińskie tęcze owinięte w brylant?

Źródło: Instagram

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org