Oto najszczęśliwsze kraje na świecie. Finlandia znowu na 1. miejscu

0
213
Zdjęcie: Pixabay

W 2022 roku odbyła się 10. edycja World Happiness Report. Jeśli chodzi o poziom szczęścia i zadowolenia mieszkańców Finlandia nie ma sobie równych. Na jakim miejscu znalazła się Polska?

World Happiness Report, czyli raport najszczęśliwszych krajów na świecie opiera się na dwóch kluczowych ideach: że ocena szczęścia lub życia może być mierzona za pomocą sondaży opinii oraz że autorzy mogą zidentyfikować kluczowe determinanty dobrostanu, a tym samym wyjaśnić wzorce oceny życia poprzez Państwa. Autorzy mają nadzieję, że te informacje mogą pomóc krajom w tworzeniu polityki mającej na celu osiągnięcie szczęśliwszych społeczeństw.

Ta inicjatywa wykorzystuje globalne dane z ankiet do raportowania, w jaki sposób ludzie oceniają własne życie w ponad 150 krajach.

Czego szuka raport?

„Wcześniejsze raporty dotyczyły powiązań między zaufaniem ludzi do rządu a instytucjami szczęścia. Odkrycia pokazują, że społeczności o wysokim poziomie zaufania są szczęśliwsze i bardziej odporne w obliczu szerokiej gamy kryzysów” – piszą autorzy w piątkowym komunikacie prasowym. „Tegoroczny raport pojawia się w trakcie pandemii COVID-19, która wywróciła życie na całym świecie”.

John F. Helliwell jest kanadyjskim ekonomistą i redaktorem World Happiness Report. „Odkryliśmy w 2021 r. niezwykły światowy wzrost we wszystkich trzech aktach dobroci monitorowanych w sondażu Gallup World Poll. Pomoc nieznajomym, wolontariat i darowizny w 2021 r. były bardzo popularne w każdej części świata, osiągając poziom prawie 25% wyższy niż rozpowszechnienie przed pandemią. Ten przypływ życzliwości, który był szczególnie wielki w przypadku pomocy nieznajomym, stanowi mocny dowód na to, że ludzie reagują na pomoc innym w potrzebie, tworząc w ten sposób więcej szczęścia dla beneficjentów, dobre przykłady do naśladowania dla innych i lepsze życie dla siebie. ”

Zwycięzcy

Gdybyś rozważał postawienie zakładu, prawie na pewno postawiłbyś pieniądze na jeden z krajów nordyckich.

I dobrze być zrobił.

Już piąty rok z rzędu Finlandia zajmuje pierwsze miejsce jako najszczęśliwszy naród na świecie. Ten kraj zawsze zajmował wysokie pozycje w rankingach, ale w 2022 roku znacznie wyprzedził swoich konkurentów.

Czytaj: Co sprawia, że Finlandia jest najszczęśliwszym krajem na świecie… po raz kolejny?

Drugie miejsce nie zmieniło się, ponieważ Dania nadal zajmuje srebrne miejsce, ale potem Islandia zdobywa czyste podium w krajach nordyckich i awansuje o jedno miejsce z zeszłego roku na trzecie.

Pierwsza dziesiątka:

 1. Finlandia
 2. Dania
 3. Islandia
 4. Szwajcaria
 5. Holandia
 6. Luksemburg
 7. Szwecja
 8. Norwegia
 9. Izrael
 10. Nowa Zelandia

Kolejna piątka to Austria, Australia, Irlandia, Niemcy i Kanada, w tej kolejności. Oznacza to znaczny spadek dla Kanady, która była piąta dziesięć lat temu.

Reszta to Stany Zjednoczone na 16. miejscu (wzrost z 19. w zeszłym roku), Wielka Brytania i Czechy pozostają na miejscach 17. i 18., a następnie Belgia na 19. i Francja na 20.

Czytaj: Kraje Europy zilustrowane przez Zackabiera

„Podstawa szczęścia opiera się na pokoju, bezpieczeństwie i przewidywalności. Finlandia podjęła konsekwentne, długofalowe wysiłki w celu opracowania systemów wspierających osobiste szczęście – mówi Severi Keinälä, komisarz generalny Finlandii na Expo 2020 Dubai, po zapoznaniu się z wynikami raportu z 2022 roku.

„Pandemia przyniosła nie tylko ból i cierpienie, ale także wzrost wsparcia społecznego i życzliwości. Kiedy walczymy z chorobami i wojną, szczególnie ważne jest, aby pamiętać o powszechnym pragnieniu szczęścia i zdolności jednostek do wzajemnego wspierania się w czasach wielkiej potrzeby” – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie World Happiness Report.

Choć ten raport wskazał wyraźny wzrost wspomnianej życzliwości, chęci niesienia pomocy i wsparcia – co potwierdzają inicjatywy, których celem jest pomoc ukraińskim uchodźcom – ekonomiści w swoich podsumowaniach do raportu postanowili zaapelować do polityków i światowych liderów. Zaznaczyli, że szczęście ludzi zależy również od ich decyzji.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Według autorów, co roku World Happiness Report „kompiluje dane z poprzednich trzech lat badań, aby zwiększyć wielkość próby i zapewnić większą dokładność”.

„Dostępność danych z piętnastu lat obejmujących ponad 150 krajów stanowi wyjątkową okazję do przeprowadzenia inwentaryzacji. Trzy największe wzrosty odnotowano w Serbii, Bułgarii i Rumunii. Największe straty odnotowano w Libanie, Wenezueli i Afganistanie” – powiedzieli.

Na jakim miejscu znalazła się Polska?

Polska po raz kolejny spadła i wylądowała na 48. pozycji.

Najmniej szczęśliwe kraje na świecie – ostatnia dziesiątka

Oczywiście nie ma co degradować krajów, ale oto te kraje, które znalazły się na najniższych pozycjach pod względem szczęścia spośród 146 krajów, które przebadano.

 1. Zambia
 2. Malawi
 3. Tanzania
 4. Sierra Leone
 5. Lesoto
 6. Botswana
 7. Rwanda
 8. Zimbabwe
 9. Liban
 10. Afganistan

– Na samym dole rankingu znajdują się społeczeństwa, które cierpią z powodu konfliktów i skrajnego ubóstwa. Mieszkańcy Afganistanu oceniają jakość swojego życia na poziomie 2,4 w dziesięciostopniowej skali. Stanowi to ważne przypomnienie materialnych i niematerialnych szkód, jakie wyrządza wojna oraz podkreśla fundamentalne znaczenie pokoju i stabilności dla ludzkiego dobrobytu – zaznaczył w oficjalnym komunikacie Jan-Emmanuel De Neve, belgijski ekonomista i profesor na Uniwersytecie Oksfordzkim.

W obliczu tych słów jeszcze bardziej wybrzmiało zdanie wygłoszone przez ekonomistę Jeffreya Sachsa, dyrektora Center for Sustainable Development na Columbia University. – Polityka powinna być kierowana tak, jak dawno temu wskazywali wielcy mędrcy: ku pomyślności ludzi, a nie władzy rządzących – przypomniał Sachs.