Oto najzdrowszy owoc na świecie, witaminowa bomba, która postawi Cię na nogi!

0
724
zdjęcie: pixabay.com

Wykonano setki badań naukowych, których przedmiotem były związki chemiczne występujące w tych owocach. Udowodniono, że warto spożywać te owoce, ponieważ zapobiegają wielu chorobom. Często rosną w przydomowych ogródkach i na wielu działkach. O jakich owocach mowa?

Mowa oczywiście o owocach aronii. Aronia rośnie w ogródkach wielu z Was. Sadzimy ją, ponieważ jest ładna i daje smaczne owoce. Należy jednak pamiętać, że nie wolno spożywać surowej aronii. Może to doprowadzić do biegunki lub zatrucia. Konieczna jest stosowna obróbka cieplna. Warto bez ograniczeń korzystać z potencjału tych owoców.

Aronia czarna owocowa to krzew z rodziny różowatych rodzący czarne jagody o cierpkim smaku. Wysokość krzewu sięga od 2 do 3 metrów. Zbiory aronii zaczynają się w połowie sierpnia i trwają do jesieni. Z owoców można przyrządzić konfitury, soki czy nalewki. Aronia pasuje jako dodatek do mięs i sosów.

Sok z aronii to jeden z suplementów diety, które bardzo często pojawiają się w polskich domach. Owoce aronii obfitują w witaminy i minerały, które pomagają w walce w wolnymi rodnikami, wirusami, bakteriami oraz chronią przed nowotworami i chorobami cywilizacyjnymi. Jakie jeszcze właściwości ma sok z aronii?

Aronia jest najzdrowsza spośród wszystkich jagód

Aronia jest bogata w antyoksydanty, garbniki, witaminy B2, B3, B9 (kwas foliowy), C i E, PP i P. Wszystkie te witaminy razem pełnią funkcję przeciwutleniaczy, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami, zmianami degeneracyjnymi czy rozwojem komórek nowotworowych.

Aronia jest bogata także w mikroelementy i makroelementy: miedź, molibden, wapń, żelazo, kobalt, lit, mangan, bor czy jod, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie ciała. W aronii można też znaleźć tiaminę, ryboflawinę, niacynę, cynk, potas i sód. W aronii występują flawonoidy takie jak: kwercetyna, rutyna, katechiny, leukocyjany i antocyjany.

Nalewkę czy sok z aronii warto pić cały rok, zwłaszcza w okresie przeziębień i grypy, aby wzmocnić organizm. Warto też pić herbatę lub syrop z aronii oraz jeść cukierki z aronią.

aronia czarna, zdjęcie: pixabay.com

Dodatkowo sok z aronii:

  • wzmacnia odporność, oczyszcza organizm i łagodzi stany zapalne,
  • obecność litu działa uspokajająco i antydepresyjnie,
  • antocyjany i rutyna działają wzmacniająco na naczynia krwionośne, uszczelniają ich ścianki i regulują przepustowość, do przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego i poprawy działania naczyń krwionośnych – zapobiega to nadciśnieniu czy miażdżycy,
  • antocyjany obniżają poziom złego cholesterolu i podwyższają poziom dobrego,
  • antocyjany regulują barwnik na siatkówce, który wpływa na jakość widzenia. Spożywany regularnie sok z aronii opóźnia występowanie chorób, takich jak jaskra, zaćma, degeneracja plamki żółtej na siatkówce,
  • poleca się osobom po chemio- lub radioterapii, ponieważ owoce aronii uzupełniają niedobory składników w organizmie i przyspieszają regenerację po intensywnej terapii leczniczej,
  • obniża ciśnienie tętnicze krwi i dlatego powinna być stałym składnikiem diety osób zagrożonych zawałem i udarem,
  • naturalne związki aronii wiążą toksyny i tym samym je unieszkodliwiają,
  • o aronii powinny pamiętać ciężarne, które cierpią na cukrzycę. Ona dobrze wpływa na poziom glukozy we krwi,
  • sok z aronii to prawdziwy eliksir wiecznej młodości, zatrzymasz proces przedwczesnego starzenia się skóry, poprawisz swoją witalność.

Źródło: medonet.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE: JAK PRZECHOWYWAĆ OWOCE I WARZYWA, ŻEBY BYŁY JAK NAJDŁUŻEJ ŚWIEŻE? POZNAJ KILKA RAD! – f7dobry.com

Nie wiesz jak ruszyć z biznesem? Dowiedz się  tutaj.

wad

Brak postów do wyświetlenia