Otwarcie fabryki bezemisyjnej w Turcji

0
353
İMBİYOTAB Bogazici University

Pierwsza w Europie biorafineria na dużą skalę do przetwarzania alg w paliwa i surowce została ukończona na wybrzeżu Morza Czarnego w Stambule.

Będąca na czele nowej „bio-gospodarki”, rafineria, zasilana wyłącznie energią wiatrową, przekształci gatunki mikroalg i makroglonów w paliwo do silników odrzutowych, surowce, suplementy i nawozy o niskiej emisji dwutlenku węgla.

Są ujemne pod względem emisji dwutlenku węgla, ponieważ algi pochłaniają CO2 tak jak rośliny, ale znacznie szybciej i w znacznie większych ilościach niż rośliny drzewiaste, takie jak drzewa. Po przetworzeniu na produkty, więcej węgla wyciągniętego z atmosfery pozostaje uwięzione niż uwalniane podczas produkcji, stąd jest to węgiel ujemny.

Projekt został sfinansowany w partnerstwie przez rząd Turcji i Unii Europejskiej i jest tylko jedną z wielu inicjatyw nazwanych Project INDEPENDENT. Biorafineria, zlokalizowana na terenie kampusu Sarıtepe Uniwersytetu Boğaziçi, może przetwarzać 1200 ton glonów rocznie.

Raporty na temat rafinerii mówią, że algi zostaną wykorzystane do produkcji paliwa do silników odrzutowych, które po zmieszaniu z 5-10% paliwami kopalnymi będą zasilać loty opuszczające Stambuł do końca roku.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Roślina 1000 zastosowań

İMBİYOTAB Bogazici University

Palma kokosowa jest czasami nazywana drzewem o 1000 zastosowań, a glony to z pewnością roślina o 1000 zastosowań. Suplementy na bazie alg zostały przetestowane zarówno w Brazylii, jak i Australii jako sposoby na zmniejszenie emisji metanu z pasących się przeżuwaczy, takich jak krowy i owce.

Glony, zgodnie z szczegółami projektu INDEPENDENT, mogą być również wykorzystywane do pochłaniania fosforu i azotu: dwóch normalnych i ważnych czynników produkcji rolnej, które z powodu erozji wierzchniej warstwy gleby z rolnictwa przemysłowego w znacznym stopniu zanieczyszczają zasoby słodkiej wody i wybrzeża.

Popularne: Ten „żywy” żyrandol zawiera liście wypełnione algami, które naturalnie oczyszczają powietrze

Algi są spożywane jako warzywo w wielu częściach świata. Szczególnie wakame i nori są pyszne, a jeśli chodzi o zapasy węglowodanów, są znacznie bardziej pożywne niż zboża.

Suplementy z alg są również doskonałymi chelatorami, czyli związkami, które przyciągają i usuwają we krwi metale ciężkie, takie jak kadm, ołów, rtęć i nadmiar mniej szkodliwych metali. Inne cząstki oparte na benzynie, takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które mogą być uwalniane podczas spalania paliw kopalnych w elektrowniach, silnikach samochodowych lub kominkach, mogą być również wchłaniane przez chemikalia pochodzące z alg, takie jak spirulina i chlorella, zanim zostaną wydalone z moczem.

Sprawdź to: W Turcji powstanie park ze ścieżkami między wierzchołkami drzew

Wreszcie, nawozy syntetyczne są produkowane z dużym udziałem emisji CO2 w sektorze rolnictwa.

Niesyntetyczny nawóz często pochodzi z odpadów rybnych lub skorupiaków, takich jak muszle ostryg, ponieważ są one bogate w azot. Produkcja nawozu z alg wytwarzanych w biorafinerii bezemisyjnej może zrewolucjonizować sektor i zwrócić uwagę ustawodawców i ekologów na prawdziwe źródła emisji na świecie, czyli transport, energetykę i produkcję.

wad

Brak postów do wyświetlenia