Owady mogą nadać żywności mięsisty smak i pomóc środowisku

0
195
Aromaty wytworzone z larw mącznika mogą pewnego dnia być używane w gotowej żywności jako źródło białka. Zdjęcie: Pixabay

Owady mogą nadać żywności mięsisty smak – i pomóc środowisku – odkryli naukowcy.

Spróbowałbyś burgera z larw mącznika? Naukowcy tworzą „smak przypominający mięso”, gotując owady w cukrze.

Pomysł przeżuwania larw mącznika może brzmieć jak wyzwanie nie do zrealizowania, ale naukowcy postanowili ułatwić nam to zadanie.

Wkrótce może się to stać rzeczywistością, ponieważ naukowcy twierdzą, że przekształcili owady w „smak przypominający mięso”.

Naukowcy z Uniwersytetu Wonkwang ugotowali larwy mącznika z cukrem i twierdzą, że smakują jak prawdziwe mięso.

Zespół ma nadzieję, że te odkrycia przyczynią się do komercyjnego rozwoju mięsnych i pikantnych aromatów i przypraw oraz zachęcą więcej osób do wypróbowania jadalnych owadów.

Czytaj: W Szwecji owady oficjalnie uznano za żywność

Źródło: Twitter

Ponieważ globalna populacja ma osiągnąć 9,7 miliarda do 2050 roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych zaleciła masową produkcję owadów na żywność.

„Owady jadalne mogą różnicować dietę, poprawiać źródła utrzymania, przyczyniać się do bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego oraz mieć mniejszy ślad ekologiczny w porównaniu z innymi źródłami białka” – wyjaśniła ONZ w raporcie z 2021 roku.

„Te potencjalne korzyści w połączeniu z rosnącym zainteresowaniem badaniem alternatywnych źródeł pożywienia, które są zarówno pożywne, jak i zrównoważone środowiskowo, pobudzają komercyjną produkcję owadów jako żywności i paszy dla zwierząt”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż owady są pożywne, w wielu częściach świata nadal istnieje piętno związane z ich zjadaniem.

Dr Hee Cho, główny badacz projektu, powiedział: „Owady są pożywnym i zdrowym źródłem pożywienia z dużą ilością kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów, błonnika i wysokiej jakości białka, które przypomina mięso”.

W ramach badań zespół postanowił zbadać sposoby na zwiększenie atrakcyjności jadalnych owadów – w szczególności larw mączników – dla mas.

Na początek naukowcy przeanalizowali profil smakowy owadów i odkryli, że surowe larwy smakują jak mokra ziemia, krewetki i słodka kukurydza.

Następnie zespół ocenił, jak zmieniają się smaki po ugotowaniu owadów.

Odkryli, że larwy mącznika gotowane na parze rozwinęły jeszcze silniejsze aromaty przypominające kukurydzę cukrową, podczas gdy odmiany pieczone i smażone w głębokim tłuszczu mają aromaty podobne do krewetek i smażonego oleju.

W nadziei, że larwy mącznika będą smakować bardziej mięsnie, naukowcy ugotowali je w cukrze, wywołując reakcję Maillarda – reakcję między aminokwasami a cukrami redukującymi, która nadaje zarumienionemu jedzeniu charakterystyczny smak.

Od steków przez naleśniki po bekon, każdy rodzaj żywności ma swój własny, odrębny zestaw związków smakowych, które tworzą się podczas reakcji Maillarda, która została również wykorzystana do stworzenia sztucznych aromatów.

Czytaj: Escamol – meksykański kawior owadów

W przypadku larw mącznika stwierdzono, że reakcja Maillarda prowadzi do powstania 98 związków lotnych.

Naukowcy pobrali próbki, aby udoskonalić stosunek larw mącznika do cukrów, aż w końcu wytworzył się zapach „mięsopodobny”.

Zdaniem zespołu jest to pierwszy przypadek wykorzystania larw mącznika do produkcji pożądanych smaków.

Ich odkrycia przyczynią się do komercyjnego rozwoju mięsnych i pikantnych aromatów i przypraw oraz zachęcą więcej osób do wypróbowania jadalnych owadów.

Kontynuując badania, zespół planuje zoptymalizować proces gotowania, aby udoskonalić smak przypominający mięso z larw mącznika.

Czytaj: We Wrocławiu powstały hotele dla owadów

Dlaczego warto jeść owady?

Na całym świecie jest około 2000 jadalnych owadów, z których wiele jest bogatych w białko, takich jak larwy czarnej muchy, larwy mącznika, świerszcze i prostoskrzydłe.

Uważa się, że te robaki stanowią bardziej zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych białek znajdujących się w mięsie i soi.

Istnieje nadzieja, że przejście na białka oparte na owadach może pomóc zredukować 64 miliony ton dwutlenku węgla emitowanego każdego roku z produkcji i konsumpcji produktów mięsnych.

Niektóre firmy twierdzą, że ich hodowle owadów generują tylko 4% obecnej emisji emitowanej każdego roku przez gospodarstwa hodujące krowy, świnie i kurczęta.

Używanie białka owadziego jako bazy wymaga znacznie mniej paszy, ziemi i wody, a wszystko to generuje mniej gazów cieplarnianych niż te wytwarzane z wołowiny, wieprzowiny lub kurczaka.