Pakistan zatwierdza chemiczną kastrację nałogowych gwałcicieli

0
308
Parlament pakistański uchwalił ustawę antygwałtową zezwalającą na chemiczną kastrację przestępców. Źródło: Twitter/5 News Australia

Przestępcy seksualni skazani za wielokrotne gwałty w Pakistanie mogą spotkać się z chemiczną kastracją po tym, jak Parlament przyjął nowe prawo, które ma na celu przyspieszenie skazania i nałożenie surowszych wyroków.

Decyzja po oburzeniu w sprawie zwiększonego wskaźnika przestępstw

Najnowsza ustawa o zwalczaniu gwałtów, uchwalona w Zgromadzeniu Narodowym Pakistanu, była odpowiedzią na publiczne oburzenie na niedawny wzrost liczby incydentów związanych z gwałtami na kobietach i dzieciach w tym kraju oraz żądanie podjęcia skutecznych działań w celu ograniczenia przestępczości.

Twitter

Uchwalenie ustawy nastąpiło prawie rok po tym, jak prezydent Arif Alvi zatwierdził nowe rozporządzenie antygwałtowe, które zostało zatwierdzone przez gabinet pakistański, wzywające do chemicznej kastracji gwałcicieli za zgodą skazanego i utworzenia specjalnych sądów do szybkiego skazywania.

O nowym prawie

Ustawa Prawo Karne 2021 (poprawka) została uchwalona wraz z 33 innymi projektami na wspólnym posiedzeniu parlamentu w środę. Ma na celu zmianę pakistańskiego kodeksu karnego z 1860 r. i kodeksu postępowania karnego z 1898 roku.

„Kastracja chemiczna to proces należycie notyfikowany na zasadach określonych przez Prezesa Rady Ministrów, polegający na tym, że osoba jest niezdolna do odbycia stosunku płciowego przez jakikolwiek okres swojego życia, co może ustalić sąd przez podanie leków, które przeprowadza zawiadomiona komisja lekarska” – zgodnie z projektem ustawy.

Czytaj: Przymusowa chemiczna kastracja pedofilów na Ukrainie

Twitter

Aktualna kara za gwałt

Kara wynika z rosnącej liczby przypadków napaści na tle seksualnym wobec kobiet i dzieci.

Dożywocie i kara śmierci to obecnie obowiązujące metody karania gwałcicieli i pedofilów zgodnie z pakistańskim kodeksem karnym. Władze chcą także tworzyć sądy specjalne, aby przyspieszyć proces sądowy.

Sprawa o gwałt, która doprowadziła do decyzji

W 2020 roku premier Imran Khan powiedział, że kara kastracji powinna zostać wprowadzona po zbiorowym gwałcie matki na oczach jej dzieci na głównej autostradzie. Zbrodnia wywołała wówczas narodowe oburzenie i wywołała masowe protesty. W marcu za zbrodnię skazano na karę śmierci dwóch mężczyzn.

Twitter

Według organizacji pozarządowej War Against Rape (Wojna z Gwałtem), mniej niż 3% gwałcicieli w Pakistanie jest skazanych za swoje zbrodnie.

Senator Jamaat-i-Islami Mushtaq Ahmed zaprotestował przeciwko ustawie i określił ją jako nieislamską i przeciw szariatowi. Powiedział, że gwałciciel powinien zostać powieszony publicznie, ale w szariacie nie było wzmianki o kastracji.

Prawnik Rizwan Khan powiedział, że prawo jest „nadmiernie uproszczonym rozwiązaniem złożonego problemu, który wymaga całościowego przeglądu całego systemu sądownictwa karnego”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Twitter

Niektóre grupy praw człowieka uznały ten środek za zbyt okrutny. Organizacja ochrony praw człowieka Amnesty International zasugerowała, że właściwym postępowaniem byłoby zbadanie przyczyn przemocy seksualnej – a nie surowsze kary.

Czytaj: Wracają Wrocławskie Targi Dobrych Książek