Papierowy samolot, który może szybować ponad 77 metrów

0
332
Zdjęcie: Kenny Eliason/Unsplash

Międzynarodowy zespół tworzy papierowy samolot, który może szybować ponad 77 metrów.

Trio entuzjastów origami i budowy papierowych samolotów ubiło ostatnio rekord świata w najdalszym locie papierowym samolotem, osiągając oszałamiającą odległość 77,134 m.

16 kwietnia 2022 roku w hali sportowej w Daegu, w Korei Południowej, Kim Kyu Tae jednym ze swoich ośmiu rzutów ustanowił rekord świata w najdłuższym locie papierowym samolotem.

Poprzedni rekord 69,14 m ustanowiony przez Joe Ayooba i Johna M. Collinsa utrzymywał się przez dekadę, ale Kimowi udało się go pobić we wszystkich ośmiu próbach mierzonych (71,813 m jest najkrótsze i 77,134 m najdalsze). Ale Kim był tylko częścią trio, które ciężko pracowało nad zaprojektowaniem i zbudowaniem tego prostego, ale niezwykłego papierowego samolotu.

Kim Kyu Tae jest jednym z najlepszych miotaczy papierowych samolotów na świecie, ale nawet jego ramię z napędem rakietowym niewiele może zrobić, aby pobić światowe rekordy, jeśli brakuje konstrukcji samolotu i jakości wykonania.

Właśnie tam wkraczają jego partnerzy, Chee Yie Jian, który zaprojektował samolot, i kolega z Korei Południowej, Shin Moo Joon, którego zadaniem było złożenie papieru. Razem stali się siłą nie do powstrzymania.

Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa

„Społeczność papierowych samolotów jest niewielka, ale globalna, ponieważ wszyscy znają się online” – powiedział Chee. „Znam Shina już prawie dekadę i nieustannie dyskutujemy o nowych sposobach, aby samolot leciał wyżej, dalej i dłużej za pośrednictwem poczty elektronicznej i mediów społecznościowych”.

Czytaj: Najdziwniejsze rekordy Guinnessa. Skąd ludzie biorą takie pomysły?

Podczas gdy papierowe samoloty są uważane przez wiele osób za zwykłe zabawki, dla tych, którzy je budują i latają w sposób konkurencyjny, są to złożone konstrukcje, które znacznie różnią się pod względem użytego papieru, geometrii i wagi. Wszystko zależy od ostatecznego celu projektanta.

Zdjęcie: Księga Rekordów Guinnessa

„Niezależnie od tego, czy utrzymuje się w górze tak długo, jak to możliwe, czy też leci najdalej, projekty mogą się znacznie różnić w zależności od nieskończonej kombinacji rodzaju papieru, gramatury, geometrii i równowagi” – powiedział Chee Yie Jian dla Księgi Rekordów Guinnessa. „Niektóre samoloty dystansowe to precyzyjne, cienkie rzutki, a niektóre to szybowce, które latają wolniej”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

W swoim konkretnym papierowym samolocie trio zdecydowało się na użycie CX22 100GSM, który według Shin Moo Joon jest jednym z najsztywniejszych i najwyższej jakości papierów 100GSM na świecie. Był to ten sam rodzaj papieru, którego użyli Ayoob i Collins podczas próby bicia rekordu świata w 2012 roku.

Teraz, gdy pobili rekord świata, troje entuzjastów papierowych samolotów skupia się na większych rzeczach. Są pewni, że ich konstrukcje mogą latać na wysokości ponad 80 metrów, pod warunkiem, że znajdą bardziej przestronne wnętrze, a także rozważają pobicie rekordu „najdłuższego latającego samolotu papierowego (czas trwania), ustanowionego przez Takuo Toda z Japonii (29,2 sekundy).

Czytaj: Człowiek, który potrafi kontrolować swój organizm