Paracetamol w ciąży – jak może zaszkodzić dziecku?

0
178
Ostrożnie z paracetamolem w ciąży. Zdjęcie: pl.freepik.com

U kobiet w ciąży, które przyjmują paracetamol, jest „bardziej prawdopodobne, że urodzą dziecko z problemami behawioralnymi”.

Paracetamol jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych środków przeciwbólowych do stosowania w czasie ciąży, ale nowe badanie ostrzega przed niebezpieczeństwem przyjmowania paracetamolu w czasie ciąży.

Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego odkryli, że kobiety, które przyjmują paracetamol w czasie ciąży, częściej mają dziecko z problemami behawioralnymi.

W badaniu naukowcy zbadali pamięć, IQ, testy rozwoju przedszkolnego i zachowanie 14 000 dzieci z Badania Bristolskich dzieci lat 90.

Kiedy kobiety były w siódmym miesiącu ciąży, 43% ich matek przyznało, że przyjmowało paracetamol „czasami” lub częściej w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Czytaj: 13 mitów na temat ciąży, w które wciąż wierzymy

Pixabay

Wyniki ujawniły związek między przyjmowaniem paracetamolu przez matkę a nadpobudliwością i problemami z uwagą u dzieci.

Według naukowców chłopcy byli również bardziej podatni niż dziewczęta na możliwe skutki behawioralne leku.

Profesor Jean Golding, która kierowała badaniem, powiedziała: „Nasze odkrycia uzupełniają szereg wyników dotyczących dowodów na możliwe niepożądane skutki przyjmowania paracetamolu w czasie ciąży, takie jak problemy z astmą lub zachowaniem potomstwa.”

„Wzmacnia to radę, że kobiety powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania leków w czasie ciąży i w razie potrzeby zasięgnąć porady lekarskiej”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby ujawnić przyczynę tego powiązania.

„Ważne jest, aby nasze odkrycia zostały przetestowane w innych badaniach – nie byliśmy w stanie wykazać związku przyczynowego, a raczej związek między dwoma wynikami. Przydałoby się również teraz ocenić, czy starsze dzieci i dorośli są wolni od trudnych problemów behawioralnych, gdy ich matka przyjmowała paracetamol” – dodała profesor Golding.

Pomimo tych ustaleń strona internetowa NHS twierdzi, że „zazwyczaj bezpieczne” jest przyjmowanie paracetamolu przez kobiety w ciąży.

Twierdza: „Paracetamol był rutynowo stosowany na wszystkich etapach ciąży w celu obniżenia wysokiej temperatury i łagodzenia bólu. Nie ma wyraźnych dowodów na to, że ma on szkodliwy wpływ na nienarodzone dziecko”.

Czytaj: Dwie nowe galerie handlowe we Wrocławiu