Pediatra: „Dzieci są zanurzone w kulturze braku szacunku”

0
522
Zdjęcie: lifter.com.ua

Ale możesz z tym walczyć.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Prawie każde dziecko prawdopodobnie doświadczyło jakiegoś publicznego załamania, powodując wielkie zawstydzenie zarówno u rodzica dziecka, jak i innych świadków w pobliżu. Ale jeśli takie zachowanie jest dosyć normalne u dzieci w wieku dwóch lat, to jest to po prostu niedopuszczalne zachowanie dla starszego dziecka.

Dr Leonard Sax niedawno doświadczył jednego z tych przerażających przejawów braku szacunku w swojej praktyce lekarskiej. Opowiedział o incydencie w wydaniu Wall Street Journal:

„Kyle był pochłonięty grą wideo na swoim telefonie komórkowym, więc zapytałem jego mamę:„ Jak długo Kyle ma ból brzucha? ”Mama powiedziała:„ Myślę, że od około dwóch dni ”. Następnie Kyle odpowiedział:„ Zamknij się, mama. Nie wiesz, o czym mówisz. ”I zaśmiał się, nie podnosząc wzroku znad swojej gry wideo. Kyle ma 10 lat ”.

Niestety, takie zachowanie nie jest już anomalią, jak wyjaśnia dr Sax:

„Jestem lekarzem od 29 lat. Ten rodzaj języka i zachowania 10-latka był bardzo rzadki w latach 80. i 90. XX wieku. Był niezwykły dziesięć lat temu. Dziś jest powszechny. Dzieci w Ameryce są zanurzone w kulturze braku szacunku: dla rodziców, nauczycieli i siebie nawzajem. Uczą się tego z telewizji, nawet na Disney Channel, gdzie rodzice są przedstawiani jako nieświadomi, oderwani od rzeczywistości lub nieobecni. Uczą się tego od celebrytów lub z internetu . Uczą się tego z mediów społecznościowych. Uczą się tego nawzajem. Noszą koszulki z napisami typu „Nie jestem nieśmiały. Po prostu Cię nie lubię”.

Zdjęcie: GETTY IMAGES/VETTA

Czytaj: 11 obrazków, które pokazują ogromną różnicę między przeszłością, a teraźniejszością

Ale chociaż lekceważące dzieci stały się normą, dr Sax odkrył, że pełne szacunku, posłuszne dzieci wciąż istnieją, głównie dlatego, że wciąż jest kilku rodziców, którzy praktykują autorytatywne rodzicielstwo. Według dr Saxa nie jest za późno, aby rodzice zmienili kurs i zaczęli wpajać szacunek swoim dzieciom. Jego zalecenia, jak to zrobić, podsumowano w następujących trzech punktach:

1. Postaw rodzinę ponad dzieckiem.

„Traktuj rodzinę priorytetowo. Rodzinny posiłek w domu jest ważniejszy niż pozalekcyjne zajęcia. Zamiast wzmacniać poczucie własnej wartości, ucz pokory”.

2. Usuń czynniki rozpraszające.

„Żadnych ekranów, kiedy jesteś z dzieckiem. Odłóż telefon. Żadnych urządzeń elektronicznych przy stole. Naucz sztuki rozmowy twarzą w twarz”.

3. Narysuj linię na piasku i nie oglądaj się za siebie.

„Jeśli zamierzasz coś zmienić, nie bądź subtelna. Nowy Rok to równie dobry czas, aby usiąść z dziećmi i wyjaśnić, że w tym domu nastąpią pewne zmiany: zmiany w tym, jak odzywamy się do siebie, jak się zachowujemy, jak traktujemy siebie nawzajem. Żadnych urządzeń elektrycznych w miejscach publicznych, takich jak gabinet lekarski. Zarządzaj korzystaniem przez swoje dzieci z mediów społecznościowych, telewizji i dowolnego urządzenia z ekranem.”

Blue link: https://www.tbgtechco.com

Rodzice od kilkudziesięciu lat próbują życzliwszego, łagodniejszego podejścia do rodzicielstwa na zasadzie: „pozwól mi być Twoim przyjacielem”. Jeśli problemy z zachowaniem w szkołach są jakąkolwiek wskazówką, to podejście rodzicielskie nie przyniosło pozytywnych rezultatów, na jakie liczyliśmy. Czy nadszedł czas, aby dzisiejsi rodzice odwrócili kurs i zaczęli uczyć swoje dzieci szacunku dla innych, a nie dla siebie samych?

Wyzwanie związane z wychowywaniem dzieci jest obecnie inne niż 30 czy 50 lat temu. Dzieci nie rodzą się, wiedząc, jak okazywać szacunek. Muszą się tego nauczyć, rodzice muszą ich tego nauczyć.

Wiele badań, w tym badanie National Longitudinal Study of Youth, pokazuje obecnie, że dzieci, które nie wiedzą, co to szacunek, częściej mają depresję, trzy razy częściej mają nadwagę, są bardziej wrażliwe, częściej chorują i są mniej kreatywne w porównaniu do dzieci, które szanują innych ludzi.

„Od siedmiu lat rozmawiam z rodzicami i ich dziećmi, próbując zrozumieć, dlaczego niektóre dzieci okazują szacunek, mimo że większość ich rówieśników tego nie robi. Różnica tkwi w rodzicach” – mówi dr Sax.

Co myślisz na ten temat?

Czytaj: Uczniowie z Krakowa wdzięczni lekarzom