Picie gorącej herbaty prawie trzykrotnie zwiększa ryzyko tej choroby

0
267
Picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko raka przełyku. Zdjęcie: pl.freepik.com

Jeśli właśnie usiadłeś przy filiżance herbaty, być może chcesz przemyśleć swoją codzienną rutynę, ponieważ nowe badania wykazały, że ludzie, którzy regularnie piją gorące napoje, są prawie trzy razy bardziej narażeni na rozwój raka gardła.

Oczywiście musimy traktować te rzeczy z przymrużeniem oka, więc nie ma powodu do przesadnego przejmowania się, ale naukowcy z Uniwersytetu Cambridge trudzą się, więc wysłuchajmy, co mają nam do powiedzenia.

Nowotwory przełyku znacznie częściej występują u mężczyzn niż u kobiet — w Polsce ponad 4-krotnie częściej. W Polsce rozpoznaje się rocznie około 1300 nowych przypadków raka przełyku. W Wielkiej Brytanii każdego roku u około 10 000 osób diagnozuje się raka przełyku, ale najwyraźniej można zmniejszyć czynnik ryzyka, rezygnując z gorących napojów.

Badanie było dość obszerne, biorąc pod uwagę dane od ponad pół miliona Brytyjczyków za pośrednictwem brytyjskiego Biobanku, aby ustalić, kto wypił więcej kawy niż inni, a następnie ocenić ich ryzyko zachorowania na raka.

Czytaj: Ta herbata potrójnie zwiększa ryzyko raka – odpowiednik palenia 100 papierosów

Zdjęcie: pl.freepik.com

W rozmowie z The Telegraph autor badania, dr Stephen Burgess, powiedział: „Wiemy, że wynik genetyczny, na który patrzymy, zwiększa predyspozycje do picia kawy, ale także zwiększa skłonność do picia większej ilości herbaty”.

Publikując swoje odkrycia w czasopiśmie Clinical Nutrition, wyniki pokazały, że spożywanie kawy nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów innych niż przełyku.

Ci, którzy pili więcej kawy i herbaty, byli 2,8 razy – prawie trzy razy bardziej narażeni na rozwój tego specyficznego raka niż ci, którzy powstrzymują się od gorących napojów.

Oprócz tego, czy w pierwszej kolejności pili kawę lub herbatę, w badaniu zapytano również uczestników, czy wolą, aby ich napar był „ciepły”, „gorący” lub „bardzo gorący”.

Okazuje się, że ważna jest również temperatura. Osoby, które odpowiedziały „ciepły” 2,7 razy częściej, „gorąco” 5,5 razy, a „bardzo gorąco” 4,1 razy częściej zachorują na raka gardła.

Nie możemy dokładnie powiedzieć, czy ilość jest czynnikiem ryzyka, ponieważ uczestników nie pytano dokładnie, ile piją.

Czytaj: Co powstanie w miejsce Solpolu we Wrocławiu?

Dr Burgess powiedział: „Istnieją dowody na przyczynowy wpływ kawy na wzrost raka przełyku, nawet u osób, które same zgłaszały preferencje dotyczące ciepłych napojów”.

Prawdopodobną przyczyną tego wszystkiego jest to, że gorące napoje uszkadzają gardło, zwiększając w ten sposób prawdopodobieństwo tworzenia się niebezpiecznych komórek.

Lekarz dodał: „Wydaje się, że uraz termiczny jest najbardziej prawdopodobną hipotezą i to wyjaśniałoby, dlaczego widzimy dowody działania nawet u osób niepijących kawy, które zakładamy, że piją herbatę.”

„Byłoby nierozsądne powiedzieć, że „zamiast kawy powinieneś pić herbatę, a wszystko będzie w porządku”.

„Myślę, że to przeciwieństwo tego, o czym mówimy. Wydaje się, że jest to uraz termiczny, a nie coś konkretnego o kawie lub kofeinie.”

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Mimo to nie ma powodu, aby się zbytnio martwić, nawet jeśli jesteś entuzjastą gorących napojów.

„Myślę, że ogólnie to dobra wiadomość dla osób pijących kawę, że tak naprawdę kawa nie jest związana z większością form raka, a z pewnością z najpowszechniejszymi formami raka” – podsumował Burgess.

Inna członkini zespołu, dr Susanna Larsson, dodała: „Nasze odkrycia wzmacniają dowody na to, że spożywanie kawy ma neutralny wpływ na ryzyko zachorowania na powszechne nowotwory”.