Picie tego popularnego napoju może zmniejszyć Twój mózg

0
165
Badacze nie mają wątpliwości. Już jeden drink dziennie może zmniejszać mózg. Zdjęcie: Pixabay

Badacze stwierdzili, że nawet niewielka ilość dzienna może mieć natychmiastowe konsekwencje zdrowotne.

Niezależnie od tego, czy sięgasz po szklankę wody z kranu, aby zaspokoić pragnienie, czy opróżniasz dzbanek do kawy, napoje, które wybieramy do popijania, mogą mieć natychmiastowy wpływ na nasze ciała.

Jednak badania wykazały, że podczas gdy niektóre napoje mogą przynieść zaskakujące korzyści zdrowotne, inne mogą być uważane za równie niebezpieczne jak niezdrowa dieta, zwiększając ryzyko chorób serca, demencji lub raka.

Najnowsze badania pokazują, że w szczególności jeden napój może w rzeczywistości zmniejszyć Twój mózg – nawet jeśli jest spożywany w niewielkich ilościach. Czytaj dalej, aby sprawdzić, czy zawartość Twojej filiżanki może zagrażać Twojemu zdrowiu.

Wypicie tylko jednego drinka dziennie może zmniejszyć Twój mózg.

Najnowsze badania pochodzą z badania opublikowanego 4 marca w czasopiśmie Nature, w którym przeanalizowano dane od 36 678 zdrowych dorosłych osób w Wielkiej Brytanii w średnim i starszym wieku. Uczestnicy zadeklarowali ilość wypijanych każdego tygodnia drinków w poprzedzającym badanie roku. Następnie wszystkich poddano badaniom mózgu metodą rezonansu magnetycznego, które pomogły zmierzyć rozmiar istoty białej i szarej u wszystkich uczestników badania.

Następnie porównali je ze skanami typowymi dla starzejącego się mózgu, biorąc pod uwagę takie zmienne jak płeć, wiek, status społeczno-ekonomiczny czy stosowanie używek takich jak papierosy.

Naukowcy odkryli negatywną korelację między ilością spożywanego alkoholu a wielkością mózgu.

Uczestnicy w wieku 50 lat, którzy w ciągu ostatniego miesiąca spożywali codziennie pół litra piwa lub niespełna 180 mln wina (czyli dwie jednostki alkoholu) miały zmiany w mózgu. U tej grupy badanych porównanie skanów mózgu wykazało, że narząd wygląda na ok. dwa lata starszy niż u osób, które spożywały mniejszą ilość alkoholu – równowartość jednej jednostki.

Wypijanie trzech jednostek alkoholu, według ustaleń badaczy, wpływa na zmniejszenie zarówno istoty białej, jak i szarej w mózgu, co można porównać do starzenia się mózgu aż o 3,5 roku.

Spożywanie czterech jednostek i więcej alkoholu sprawia, że nasze mózgi wydają się starsze aż o 10 lat.

„Większość z tych negatywnych skojarzeń jest widoczna u osób spożywających średnio tylko jedną do dwóch jednostek alkoholu dziennie” – napisali autorzy badania w swoich odkryciach. „W związku z tym to multimodalne badanie obrazowe podkreśla możliwość, że nawet umiarkowane picie może być związane ze zmianami objętości mózgu u osób w średnim i starszym wieku”.

Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że istnieje wyraźna korelacja między zwiększonym spożyciem alkoholu a zmniejszoną wielkością mózgu. „To nie jest liniowe. Im więcej pijesz, tym gorzej” – powiedział w oświadczeniu dr Remi Daviet, pierwszy autor badania.

„Fakt, że mamy tak dużą próbkę, pozwala nam znaleźć subtelne wzorce, nawet między wypijaniem równowartości pół piwa i jednego piwa dziennie” – powiedział dr Gideon Nave, jeden ze współautorów badania. „Posiadanie tego zestawu danych jest jak posiadanie mikroskopu lub teleskopu z mocniejszym obiektywem. Uzyskujesz lepszą rozdzielczość i zaczynasz widzieć wzory i skojarzenia, których wcześniej nie mogłeś widzieć”.

Czytaj: Google kupuje wieżowce w Warszawie za 2,7 mld

Mimo to Nave zwrócił uwagę, że odkrycia niekoniecznie były złą wiadomością dla tych, którzy przesadzili z alkoholem. „Ludzie, którzy mogą najwięcej skorzystać na mniejszym piciu, to ci, którzy już piją najwięcej” – powiedział.

Inni eksperci stwierdzili, że potrzebne będą dalsze badania, aby zweryfikować wyniki.

Jednak pomimo dość dużego zestawu próbek użytego w analizie badaczy, niektórzy eksperci wskazali, że potrzeba więcej informacji, zanim można by ustalić bezpośrednią przyczynę i skutek między wielkością mózgu a spożyciem alkoholu.

„Problem w tym badaniu polega na tym, że mają informacje na temat nawyków picia ludzi tylko na rok przed obrazowaniem mózgu” – powiedziała dr Emmanuela Gakidou, badaczka i profesor nauk medycznych na Uniwersytecie Waszyngtońskim.

„Myślę, że jest to główne ograniczenie badania, ponieważ prawdopodobnie skumulowane spożycie alkoholu przez całe życie jest związane z mózgiem, a nie tylko z poziomem spożycia tuż przed zrobieniem zdjęć” – dodała.

Była jednak optymistycznie nastawiona, że odkrycia mogą pomóc popchnąć kolejne badania we właściwym kierunku. „Związek między alkoholem a zdrowiem jest złożony, a nasze rozumienie tego związku ewoluuje z czasem” – powiedziała Gakidou. „Na podstawie tego badania nie wyciągałabym tak naprawdę żadnych ostatecznych wniosków, ale powiedziałabym, że autorzy zidentyfikowali obszary do dalszych badań”.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Inne badania wykazały, że nawet umiarkowane ilości alkoholu mogą również szkodzić zdrowiu serca.

Kontrowersyjna debata w środowisku medycznym na temat potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i korzyści płynących z umiarkowanego spożycia alkoholu nie ogranicza się oczywiście tylko do zdrowia mózgu. Zgodnie z informacją wydaną przez Światową Federację Serca (WHF) 20 stycznia, międzynarodowa organizacja medyczna ostrzega, że codzienny kieliszek wina nie tylko nie promuje korzyści zdrowotnych, ale że „żadna ilość alkoholu nie jest dobra dla serca. „

„Alkohol nie jest dobry dla serca, a dowody coraz częściej pokazują, że nie ma poziomu spożycia alkoholu, który byłby bezpieczny dla zdrowia” – powiedziała CNN dr Beatriz Champagne, przewodnicząca komisji rzecznictwa, która opracowała raport.

Zgodnie z pełnym opisem opublikowanym przez WHF, w 2019 r. miało miejsce ponad 2,4 miliona zgonów związanych z alkoholem, co stanowi 4,3 procent wszystkich zgonów na świecie.

Czytaj: Marihuana kontra alkohol i papierosy: co jest gorsze dla Twojego zdrowia?

„Dowody są jasne: każdy poziom spożycia alkoholu może prowadzić do utraty zdrowego życia” – napisała WHF w komunikacie prasowym ogłaszającym raport. „Badania wykazały, że nawet niewielkie ilości alkoholu mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby wieńcowej, udaru, niewydolności serca, nadciśnieniowej choroby serca, kardiomiopatii, migotania przedsionków i tętniaka”.