Pięć sekretów wychowania dobrego dziecka ujawnione przez psychologów z Harvardu

0
397
Jak dobrze wychowywać dziecko? Na to pytanie odpowiadają psychologowie z Harvardu. Zdjęcie: pixabay.com

Wychowywanie dzieci w dzisiejszym świecie to zupełnie inna bajka niż 25 lat temu. Czasy się zmieniły.

Nasz nowoczesny styl życia jest dziś oparty na technologii, w którym sama technologia, będąc dobrodziejstwem dla społeczeństwa, jest również przekleństwem odwracającym uwagę dzieci od zdrowej aktywności na świeżym powietrzu i uczenia się umiejętności społecznych. Takie czynniki stają się wyzwaniem dla rodziców.

W badaniu społecznym na Uniwersytecie Harvarda psychologowie zajęli się tymi samymi problemami i doszli do wniosku, że rodzice, którzy dobrze wychowują swoje dzieci, mają zwykle 5 wspólnych czynników. Oto 5 sekretów wychowania dobrego dziecka.

1. Spędzanie czasu z dziećmi

Sama fizyczna obecność w domu nie wystarczy, nie stanowi to wartościowego czasu. Więzi rodzinne między dziećmi i rodzicami muszą być wolne od wpływów zewnętrznych, takich jak Xbox i smartfony. Komunikacja jest ważna i nie można dobrze rozmawiać, gdy Twoje dziecko jest zajęte Snapchatem, a Ty oglądasz telewizję.

Komunikacja czyni cuda i przekazuje emocje związane z troską. Dzielenie się pomysłami i doświadczeniami, odrobina śmiechu i ogólne dyskusje są ważne dla ustanowienia bliższej więzi między rodzicem a dzieckiem.

Nie przedstawiaj swoich doświadczeń jako prawdy ewangelii, ale raczej udzielaj rad dotyczących życia w ogóle i pozwól dziecku doświadczyć podobnych rzeczy z jego własnej perspektywy. Rozmawiajcie o wspólnych rzeczach, które lubicie, grach, książkach, tematach, które byłyby zabawne dla obu stron. Takie doświadczenie utrwali tę samą postawę u dziecka, które wyrośnie na równie opiekuńczego i odpowiedzialnego dorosłego.

Jeśli chodzi o małe dzieci, pielęgnuj miłość do czytania i czytaj im bajkę na dobranoc. Zapytaj ich, jak spędzili dzień w szkole, zachęcając do opowiadania zarówno dobrych, jak i złych doświadczeń, co pomaga znaleźć wspólne rozwiązanie problemów.

Zdjęcie: iStock

2. Bądź silnym wzorem do naśladowania i mentorem dla swojego dziecka

Proces uczenia się i obserwacji dzieci zaczyna się już w młodym wieku. To, co robisz, to to, czym stanie się Twoje dziecko, dlatego musisz zwracać uwagę na jego działania i być przygotowanym na przyznanie się do błędów. Rozwój społeczny Twojego dziecka zależy od tego, jak zachowujesz się jako osoba, dlatego uczciwość, szczerość i troska powinny być trzema najważniejszymi cnotami, które emanują z Twojego własnego charakteru, ponieważ takie cechy będą również wykazywać Twoje dzieci.

Warto być szczerą i troskliwą osobą, aby nauczyć swoje dziecko pokory, szczerości i szacunku dla siebie. Przyznawaj się do błędów i przepraszaj za nie. Poświęcaj trochę czasu dla siebie, aby ożywić własną energię. Ty także potrzebujesz zdrowego emocjonalnie usposobienia podczas wychowywania dziecka.

Zdjęcie: pixabay.com

3. Pielęgnuj postawę troskliwą i stawiaj wobec dziecka wysokie wymagania etyczne

Dzieci muszą rozwijać umiejętności społeczne, które nauczą je okazywania pozytywnego nastawienia w obecności innych. Nauczenie dzieci troski i niesamolubności pomoże im stać się lepszymi istotami ludzkimi. Cytując psychologów z Harvardu: „Bardzo ważne jest, aby usłyszeć od rodziców i opiekunów, że troska o innych jest najwyższym priorytetem i jest tak samo ważna jak ich własne szczęście”.

Sekret wychowania dobrego dziecka wymaga stawiania dzieciom wysokich wymagań etycznych. Aby nauczyć ich właściwego postępowania, będziesz musiał być wzorem do naśladowania. Zawsze przestrzegaj zobowiązań i przypominaj im o ich własnych obowiązkach, niezależnie od tego, jak małe one są.

Zdjęcie: pixabay.com

4. Naucz swoje dzieci doceniać i okazywać wdzięczność

Rozpieszczone dziecko uczy się traktować wszystko, co robią dla niego inni, za pewnik. Nierozpuszczone dziecko będzie doceniać innych i odwzajemniać się w naturze. Dzieci, które nauczą się wdzięczności, wyrosną na współczujących, hojnych i wybaczających dorosłych. Jednak jedynym sposobem na kultywowanie takich cnót jest praktykowanie ich samodzielnie. Ale!! Musisz tutaj być ostrożny, ponieważ nie powinieneś okazywać wdzięczności za obowiązki.

Do pewnego stopnia należy się spodziewać niezwykłych aktów pochwały i życzliwości, uczestniczenia w pracach domowych, opiece nad rodzeństwem. Dopiero wtedy dziecko dowie się, że takie czynniki są związane z codzienną, wspólną odpowiedzialnością.

Zdjęcie: pixabay.com

5. Naucz swoje dzieci spojrzenia na szerszą perspektywę

Jest dobrze, jeśli uczysz swoje dziecko zachowań akceptowalnych pod względem społecznym i jak być dobrym człowiekiem w domu, ale z drugiej strony musisz zachęcić swoje dzieci do przejawiania takich cech poza kręgiem rodzinnym. Należy nauczyć dzieci, jak zachowywać się wobec innych w życzliwy i tolerancyjny sposób. Muszą zdać sobie sprawę, że wszystkie dzieci są równe, niezależnie od tego, czy nowy chłopiec pochodzi z innego kraju, czy jest niepełnosprawny fizycznie. Życzliwość i zrozumienie dla innych pomoże Twojemu dziecku być osobą moralnie poprawną.

Komunikując się z dzieckiem, omawiaj trudności, z jakimi borykają się ludzie na świecie. Dowiedz się o dzieciach w klasie swoich dzieci i zachęcaj je do pocieszania i przeciwstawiania się dokuczaniu lub zastraszaniu. Ćwiczenie tych 5 sekretów wychowywania dobrego dziecka przyniesie korzyści w postaci lepszej przyszłości dla Twojego dziecka.

Zdjęcie: pixabay.com