Piękne miniaturowe rośliny

0
124

Rośliny w wersji mini. Urocze maleństwa.

Rośliny są dla nas dobre. Sprawiają, że nasze domy i ogrody wyglądają pięknie, dają poczucie celu i potrafią wprowadzić naturę w miejskie środowiska. Czy wiesz jednak, że niektóre badania wykazały, że rośliny mogą być korzystne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego?

7 zalet roślin domowych

Wiele osób lubi mieszkać i pracować na terenach uprawnych, a najbardziej lubi mieć wokół siebie piękne rośliny. Ale czy jest w tym coś więcej? Oto siedem korzyści, które według nauki mogą zapewnić rośliny domowe.

1. Rośliny domowe mogą pomóc obniżyć poziom stresu

Badanie opublikowane w Journal of Physiological Anthropology wykazało, że rośliny w Twoim domu lub biurze mogą sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo, kojąco i naturalnie.

W badaniu uczestnicy otrzymali dwa różne zadania: przesadzenie rośliny doniczkowej lub wykonanie krótkiego zadania komputerowego. Po każdym zadaniu naukowcy mierzyli czynniki biologiczne związane ze stresem, w tym tętno i ciśnienie krwi.

Odkryli, że przesadzenie rośliny doniczkowej obniżyło reakcję stresową u uczestników. Z drugiej strony zadanie komputerowe spowodowało gwałtowny wzrost częstości akcji serca i ciśnienia krwi, mimo że uczestnikami badania byli młodzi mężczyźni dobrze przyzwyczajeni do pracy skomputeryzowanej.

Naukowcy doszli do wniosku, że praca z roślinami może zmniejszyć stres fizjologiczny i psychologiczny.

Źródło: Facebook

2. Żywe rośliny mogą zwrócić Twoją uwagę

Przepraszamy, plastikowe rośliny nie pomogą ci się zrelaksować. W małym badaniu z udziałem 23 uczestników naukowcy umieścili uczniów w klasie ze sztuczną lub prawdziwą rośliną, fotografią rośliny lub w ogóle bez rośliny.

Skany mózgów uczestników wykazały, że uczniowie, którzy uczyli się wśród prawdziwych, żywych roślin w klasie, byli bardziej uważni i lepiej zdolni do koncentracji niż uczniowie z innych grup.

Czytaj: Urokliwy Park Szwedzki w Krakowie – idealne miejsce na spacer

Źródło: Facebook

3. Praca z roślinami może być terapeutyczna

Dla osób doświadczających objawów choroby psychicznej pomocne może być ogrodnictwo w pomieszczeniach.

Naukowcy zastosowali terapię ogrodniczą, aby poprawić samopoczucie wśród osób z depresją, lękiem, demencją i innymi schorzeniami.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Chociaż terapia ogrodnicza istnieje od wieków, znalazła współczesny wyraz: kliniki medyczne w Manchesterze w Anglii „przepisują” rośliny doniczkowe pacjentom z objawami depresji lub lęku.

Źródło: Facebook

4. Rośliny mogą pomóc w szybszym powrocie do zdrowia po chorobie

Możliwość patrzenia na rośliny i kwiaty może przyspieszyć powrót do zdrowia po chorobie, urazie lub operacji.

Przegląd badań z 2002 r. wykazał, że osoby powracające do zdrowia po kilku rodzajach operacji potrzebowały mniej leków przeciwbólowych i miały krótszy pobyt w szpitalu niż osoby, które nie patrzyły na zieleń podczas okresów rekonwalescencji.

Należy zauważyć, że większość badań koncentruje się na roślinach i naturalnej scenerii w warunkach szpitalnych, a nie w domu.

Źródło: Facebook

5. Rośliny mogą zwiększyć Twoją produktywność

Wiele badań wykazało, że rośliny w miejscu pracy zwiększają zarówno produktywność, jak i kreatywność. Jedno z często cytowanych badań z 1996 roku wykazało, że studenci w kampusowym laboratorium komputerowym pracowali o 12% szybciej i byli mniej zestresowani, gdy w pobliżu znajdowały się rośliny.

W badaniu Trusted Source z 2004 r. naukowcy rzucili wyzwanie ludziom, aby tworzyli kreatywne skojarzenia słów. Osoby osiągały lepsze wyniki, gdy w pokoju była z nimi roślina.

Badanie z 2007 roku wykazało, że ludzie z większą ilością roślin w swoim miejscu pracy brali mniej dni chorobowych i byli bardziej produktywni w pracy.

Czytaj: Mandragora to magiczna roślina-człowiek

Źródło: Facebook

6. Rośliny mogą poprawić całe Twoje nastawienie do pracy

Widok na park miejski może poprawić satysfakcję z pracy — ale może Cię zaskoczyć, że roślina doniczkowa może mieć podobny efekt.

Badacze przeprowadzili wywiady z ponad 440 pracownikami Amazon w Indiach i Stanach Zjednoczonych. Odkryli, że ci, których środowisko biurowe zawiera naturalne elementy, takie jak rośliny domowe, odczuwali większą satysfakcję z pracy i większe zaangażowanie w organizację niż ci, którzy nie pracowali wokół naturalnych elementów.

Naukowcy stwierdzili, że naturalne elementy pomogły złagodzić skutki stresu i lęku związanego z pracą.

Czytaj: Rośliny domowe korzystne dla ciała i umysłu

Źródło: Facebook

7. Rośliny mogą poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

Naukowe wsparcie dla fitoremediacji – tak nazywa się rośliny usuwające zanieczyszczenia z powietrza – zaczęło się od badań NASA przeprowadzonych w1980 roku.

Badacze szukali sposobów na poprawę jakości powietrza w zamkniętym statku kosmicznym i doszli do wniosku, że korzenie i gleba roślin doniczkowych znacznie zmniejszyły lotne związki organiczne (VOC) w powietrzu.

Czytaj: Czy w sypialni powinny znajdować się rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze?

Od czasu tych wczesnych badań naukowcy zarówno potwierdzili te odkrycia, jak i zakwestionowali je.

Ostatnie odkrycia sugerują, że musiałbyś schronić dużą liczbę roślin, aby dorównać skuteczności oczyszczania powietrza przez nowoczesne biofiltry i inne technologie.

Jeśli zdecydujesz się na zakup roślin doniczkowych, aby naturalnie odświeżyć powietrze, oto kilka z wymienionych gatunków, które są najbardziej skuteczne:

Wybierz odmiany roślin domowych, które są bezpieczne dla zwierząt domowych i dzieci.

Źródło: Facebook

Względy zdrowotne, o których należy pamiętać

Posiadanie roślin w domu lub biurze (lub w domowym biurze) przynosi wiele korzyści, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem. Pamiętaj o tym, gdy zdecydujesz, czy chcesz mieć wewnętrzny ogród.

Bądź czujny na inwazje szkodników

Rośliny domowe mogą działać jak koń trojański dla owadów, pleśni i innych szkodników.

Jeśli przesadzasz roślinę, nie jest dobrym pomysłem używanie do tego ziemi z ogrodu.

Wybierając rośliny, zwracaj uwagę na potrzeby podlewania każdego gatunku, ponieważ nadmierne podlewanie może stworzyć idealne warunki do rozwoju pleśni i komarów.

Pamiętaj, aby sprawdzić liście pod kątem oznak szkodników, aby można było zdusić wszystko w zarodku.

Źródło: Facebook

Czy rośliny doniczkowe mogą wywoływać alergie lub astmę?

Toczy się debata na ten temat. Jeśli pyłki nasilą alergie lub objawy astmy, możesz odczuć ulgę, gdy dowiesz się, że większość popularnych roślin domowych nie wytwarza dużo pyłku.

Chociaż niektóre kwiaty cięte, takie jak żonkile, mogą wytwarzać pyłek, badacze astmy nie znaleźli żadnych dowodów sugerujących, że rośliny domowe same powodują ataki astmy.

Jeśli Twoje objawy są wywoływane przez wilgoć, pleśń lub grzyby, być może będziesz musiał zwrócić szczególną uwagę na wilgotność gleby w doniczkach.

Naukowcy zauważają, że narażenie na pleśń, wilgoć i grzyby w pomieszczeniach może pogorszyć objawy astmy, szczególnie u dzieci.

Jeśli zauważysz objawy astmy po przyniesieniu roślin do domu, dobrym pomysłem jest ich usunięcie, dopóki nie będziesz mógł porozmawiać z lekarzem o swoich objawach.

Źródło: Facebook

Podsumowanie

Posiadanie roślin w domu lub biurze może być źródłem przyjemności. Ogrodnictwo w pomieszczeniach łagodzi stres, zwiększa kreatywność, produktywność i koncentrację oraz wspomaga regenerację. Istnieją dowody na to, że rośliny doniczkowe mogą również pozytywnie wpływać na jakość powietrza w Twoim domu.

Ważne jest, aby wiedzieć, które rośliny są toksyczne, jeśli masz w domu dzieci lub zwierzęta. Jeśli masz astmę lub alergie, uważaj na gatunki, które pogarszają Twoje objawy.

Dzielenie przestrzeni życiowej lub roboczej z żyjącą, „oddychającą” roślinnością może sprawić, że Twoje środowisko stanie się szczęśliwszym i zdrowszym miejscem.

Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook
Źródło: Facebook