Piękne storczyki oraz najczęstsze błędy w uprawie storczyków

0
831
Storczyki to jedne z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Zdjęcie: Facebook

W polskich domach często można zobaczyć storczyki. Aby te kwiaty pięknie kwitły przez wiele sezonów, trzeba o nie odpowiednio dbać.

Storczyki można kupić w bardzo wielu miejscach. Często po zakupie roślina zamiera po kilku miesiącach. Dzieje się tak, ponieważ nie zapewniamy roślinie odpowiednich warunków do rozwoju. Jakie są najczęstsze błędy w uprawie storczyków?

1. Złe stanowisko i zbyt intensywne światło

Każdy storczyk lubi jasne światło, ale nie powinien stać na parapecie południowego okna. Najlepiej będzie kwitł na wschodnim lub zachodnim parapecie. Pełne słońce może podrażnić i przypalić wrażliwe liście, z kolei przy zbyt małej ilości promieni słonecznych liście zrobią się matowe, a kwitnienie będzie coraz słabsze.

2. Za niska temperatura i zbyt mała wilgotność powietrza

Nie wszystkie storczyki lubią pokojowe temperatury. W mieszkaniach najlepiej odnajdzie się ciepłoluby falenopsis – potrzebuje 23-27ºC w dzień i 18-20ºC w nocy.

Niższej temperatury potrzebuje cattleya – 18-22ºC w dzień i 14-18ºC w nocy oraz dendrobium i cymbidium – 15-18ºC w dzień i 8-14ºC w nocy.

Niższe temperatury nie powinny wchodzić w grę. Należy być ostrożnym zimą, storczyki nie powinny wtedy stać przy uchylnym oknie, ponieważ są wrażliwe na zimne przeciągi.

3. Niewłaściwe podłoże i za duża doniczka

Doniczka do uprawy storczyka musi mieć wiele otworów w dnie, aby nie zalegała w niej woda. Popularne przeźroczyste doniczki nie są obowiązkowe, ale dzięki nim możemy obserwować stan korzeni.
Większość doniczkowych storczyków to epifity, które nie powinny rosnąć w zwykłej ziemi.

4. Zbyt częste/rzadkie podlewanie i niewłaściwe nawożenie

Storczyki podlewamy dopiero wtedy, kiedy podłoże przeschnie. Nie powinniśmy utrzymywać go stale wilgotnego, gdyż korzenie mogą gnić.
Storczyki powinniśmy zasilać nawozami tylko specjalnymi do storczyków. Nawozy uniwersalne mają nieodpowiedni skład dla tej grupy roślin.

5. Niepotrzebne przycinanie i potrzebny spoczynek

Kwitnące storczyki wyglądają pięknie, ale nie kwitną wiecznie. Po okresie kwitnienia niektóre z nich będą musiały przejść okres spoczynku. W tym czasie należy ograniczyć podlewanie lub z niego całkowicie zrezygnować.

6. Choroby i szkodniki

Chorobom grzybowym i bakteryjnym, objawiającym się w postaci gnicia liści i korzeni, sprzyja nadmierne podlewanie, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura i słabe oświetlenie.

Czytaj: 9 orchidei, które wyglądają bardziej jak zwierzęta, owady lub ludzie

Poniżej prezentujemy piękne storczyki.

Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook
Facebook

Czytaj: NAJPIĘKNIEJSZE OGRODY BOTANICZNE