Pierwsza na świecie bateria CO2 magazynuje energię za połowę kosztów

0
207
Źródło: Energy Dome

Pierwsza na świecie bateria CO2 oferująca długotrwałe magazynowanie energii za połowę kosztów.

Włoski start-up ogłosił w tym miesiącu pomyślne wprowadzenie na rynek baterii CO2, która wykorzystuje dwutlenek węgla do przechowywania energii odnawialnej na skalę użytkową w sieci – technologii, która jest teraz gotowa do wdrożenia na całym świecie.

Energy Dome rozpoczęło swoją działalność w lutym 2020 roku i przeszło od koncepcji do pełnego testowania wielomegawatowej elektrowni w nieco ponad dwa lata.

W swoim pierwszym obiekcie na Sardynii we Włoszech operatorzy zakończyli rozwiązywanie problemów związanych z technologią baterii CO2 i obecnie wchodzą w fazę komercyjnego skalowania, stając się pierwszą komercyjną technologią długoterminowego magazynowania energii na rynku, oferującą „niezawodną alternatywę dla paliw kopalnych dla dyspozycyjnej mocy obciążenia podstawowego na całym świecie”.

Początkowa faza działania potwierdziła wydajność baterii CO2 i jej zdolność do przechowywania energii przez długi czas, przy jednoczesnym zachowaniu wysoce konkurencyjnej wydajności w obie strony, bez degradacji lub zależności od lokalizacji.

Kluczem do tego projektu demonstracyjnego na Sardynii było wykorzystanie gotowego sprzętu dostępnego w globalnym łańcuchu dostaw, co pokazuje, że szybkie globalne wdrożenie baterii CO2 jest teraz możliwe.

„Jestem dumny z naszego oddanego zespołu i naszych wyników. Teraz możemy udzielić odpowiedzi na najbardziej palący problem naszych czasów: zmiany klimatyczne” – powiedział założyciel i dyrektor generalny Energy Dome, Claudio Spadacini.

Czytaj: Tasmania jest teraz w 100% zasilana energią odnawialną

„Nasza przełomowa technologia, bateria CO2, jest teraz dostępna na rynku, aby umożliwić wysyłanie opłacalnej energii odnawialnej na skalę globalną”.

Baterie CO2 firmy Energy Dome można szybko rozmieścić w dowolnym miejscu na świecie za mniej niż połowę kosztów magazynów akumulatorów litowo-jonowych o podobnej wielkości i używać łatwo dostępnych materiałów, takich jak dwutlenek węgla, stal i woda. Obecnie przygotowują się do swojej pierwszej elektrowni o mocy 20 MW-200 MWh, która ma zostać uruchomiona do końca 2023 roku.

Czytaj: Kraków inwestuje w kolejne elektrobusy

Spadacini pozyskał zespół ekspertów w dziedzinie maszyn wirnikowych, inżynierii procesowej i energetyki, którzy mają udokumentowane doświadczenie w projektowaniu nowatorskich turbin. Unikalny charakter procesu Energy Dome, który został zwycięzcą konkursu technologicznego Bloomberg New Energy Finance Pioneers 2022, łączy znane komponenty w nowatorski proces przemysłowy oparty na termodynamicznej transformacji CO2.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Firma pozyskała już wiele umów handlowych, m.in. z włoskim zakładem energetycznym A2A na budowę obiektu 20MW-5h. Na początku tego roku Energy Dome podpisała również niewyłączną umowę licencyjną z Ansaldo Energia, głównym dostawcą elektrowni i komponentów, na budowę długoterminowych projektów magazynowania energii we Włoszech, Niemczech, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Zobacz animację o tym, jak to działa: