Pierwsze oficjalne wystąpienie Królowej Elżbiety II

0
278
Królowa Elżbieta II wygłosiła przemówienie na otwarciu parlamentu Wielkiej Brytanii. Zdjęcie: Twitter

Królowa pełni pierwszy poważny obowiązek królewski od czasu śmierci Filipa.

Królowa przeprowadziła swoje pierwsze duże wystąpienie publiczne od śmierci księcia Edynburga, biorąc udział w oficjalnym otwarciu parlamentu Wielkiej Brytanii.

95-letnia królowa kontynuuje swoje oficjalne obowiązki, w tym bierze udział w wirtualnych wydarzeniach, odkąd skończył się dwutygodniowy okres żałoby królewskiej.

Książę Walii i księżna Kornwalii dołączyli do królowej na otwarcie parlamentu, podczas którego przedstawiono plany legislacyjne rządu.

72-letni książę Karol był u boku matki przez ostatnie trzy okazje – w grudniu 2019 r., październiku 2019 r. i czerwcu 2017 r. – po tym, jak jego ojciec Filip zachorował na infekcję, dwa miesiące przed przejściem na emeryturę z obowiązków publicznych.

Książę Karol na otwarcie parlamentu przyjechał samochodem. Zdjęcie: REUTERS

Wydarzenie to jest zwykle znane z przepychu i widowiskowości, ale w tym roku zostało ograniczone z powodu pandemii.

Królowa w stroju dziennym i kapeluszu podróżowała z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego samochodem, a nie powozem.

Czytaj: Ostatni weekend na odwiedzenie Muzeum Motoryzacji w Poznaniu

Posłowie i członkowie Izby Lordów byli zobowiązani do noszenia masek przez cały czas, chyba że byli z tego zwolnieni, a wszyscy obecni przeszli wcześniej test na COVID-19.

Do pandemii odniosła się również sama królowa już na początku przemówienia. – Priorytetem mojego rządu jest doprowadzenie do odbudowy kraju po pandemii. Wielka Brytania będzie silniejsza, zdrowsza i zamożniejsza niż wcześniej. Aby to osiągnąć, mój rząd wyrówna możliwości we wszystkich częściach Wielkiej Brytanii, wspierając miejsca pracy, biznes i wzrost gospodarczy – powiedziała podczas wystąpienia królowa.

Cesarska Korona Państwowa została przewieziona do parlamentu przed przybyciem królowej. Zdjęcie: GETTY IMAGES
Uczestnicy byli społecznie zdystansowani. Zdjęcie: GETTY IMAGES

– Mój rząd będzie chronił zdrowie narodu, kontynuując program szczepień. Pacjenci otrzymają bardziej dostosowaną i profilaktyczną opiekę bliżej domu. Przedstawione zostaną środki wspierające zdrowie i dobrostan narodu, w tym zwalczające otyłość i poprawiające zdrowie psychiczne – dodała brytyjska monarchini.

Czytaj: Wyjątkowe zdjęcia Diany Spencer, zanim została księżną

Nie zaproszono żadnych gości dyplomatycznych spoza parlamentu, w spotkaniu uczestniczyło zaledwie 108 osób, a nie jak to bywa normalnie 600.

Obecnych było mniej polityków i osób, tylko 74 osoby w Izbie Lordów, w tym królowa, książę Karol, Kamila, marszałek Sir Lindsay Hoyle, premier Boris Johnson i lider Partii Pracy Sir Keir Starmer, przedstawiciele Izby Lordów i Izby Gmin oraz osoby biorące udział w uroczystej procesji.

Nie było orkiestry wojskowej ani Straży Honorowej przed Pałacem Westminsterskim ani w ramach procesji z Pałacu Buckingham.

Królowa nie nosiła ciężkiej cesarskiej korony państwowej, którą zamiast tego noszono na poduszce i umieszczano na stole obok, tak jak w 2019 roku.

Królowa ostatnio nosiła koronę, która jest wykonana z ponad 3000 kamieni szlachetnych i waży 1,3 kg na otwarcie stanu w 2016 roku.

johannesfloe.com – Art to remember