Pierwsze zdjęcia łazika po udanym lądowaniu na Marsie!

0
512
Pierwsze wideo z Marsa! Niesamowite. NASA sfilmowała "siedem minut grozy" łazika Perseverance.

NASA udostępniła pierwsze zdjęcia z łazika Perseverance po pomyślnym wylądowaniu na Marsie.

Najtrudniejszy etap misji Mars 2020 – lądowanie na Czerwonej Planecie – zakończył się powodzeniem. 

Na poniższym wideo możecie zobaczyć zejście i lądowanie łazika Perseverance na Marsie. Dzięki temu nagraniu możemy podziwiać wydarzenie niemal tak, jakbyśmy byli na miejscu. Zobacz, jak łazik Perseverance realizuje misję Mars 2020.

Na nagraniu widzimy rozkładanie spadochronów, odrzucenie warstwy termicznej oraz podejście wraz z opuszczaniem łazika Perseverance na powierzchnię Marsa. Dodatkowo NASA udostępniła zdjęcie panoramiczne z łazika.

Wkrótce po wylądowaniu łazik opublikował na Twitterze kilka zdjęć Czerwonej Planety – tak, może wylądować na Marsie i może tweetować.

Tweet brzmiał: „Witaj świecie. Moje pierwsze spojrzenie na mój wieczny dom”.

Po potwierdzeniu bezpiecznego lądowania łazika w Centrum Kontroli odbywały się radosne sceny.

Sześciokołowy robot agencji kosmicznej po raz pierwszy wyruszył w podróż siedem miesięcy temu, a teraz ukończył swoją podróż z Ziemi na 470 milionów kilometrów.

Czytaj: Prototyp mieszkania umożliwiającego życie na Marsie.

Ale ze wszystkich prawie niezrozumiałych przeszkód, które łazik musiał pokonać, aby dostać się na Marsa, lądowanie było niewątpliwie najtrudniejszą i stresującą częścią.

Ta ostatnia malutka część podróży jest czasami określana jako „siedem minut terroru” – nie tylko ze względu na zawiłą sekwencję, ale także dlatego, że sygnały radiowe docierają do Ziemi tak długo, że zanim do nas dotarły, lądowanie już się stało.

W wideo z 2012 roku z Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA, inżynier EDL Adam Steltzner wyjaśnił, jak opóźnienie sygnałów docierających do Ziemi skutkuje przerażającym finałem.

Źródło: NASA

„Od szczytu atmosfery do powierzchni zajmuje nam siedem minut” – powiedział Steltzner.

„Potrzeba mniej więcej 14 minut, zanim sygnał ze statku kosmicznego dotrze na Ziemię – czyli tak daleko od nas jest Mars – więc kiedy po raz pierwszy otrzymujemy wiadomość, że dotarliśmy do górnej części atmosfery, pojazd był pod napięciem lub martwy na powierzchni przez co najmniej siedem minut.”

Teraz, gdy wylądował bezpiecznie, łazik zacznie szukać starożytnych oznak życia – po zakończeniu tweetowania.

Dołączy do niego również helikopter o nazwie Ingenuity, który podejmie pierwszy w historii lot z napędem na innej planecie.

„Perseverance ma za zadanie poszukiwanie znaków ostrzegawczych, że życie drobnoustrojów mogło żyć na Marsie miliardy lat temu” – mówi NASA.

„Będzie zbierać próbki rdzenia skalnego w metalowych rurach, a przyszłe misje zwrócą te próbki na Ziemię w celu głębszego zbadania”.

Czytaj: Ta piękna planeta została odkryta przez 17-latka, 3 dni po stażu w NASA

Lądowanie na Marsie było nie lada wyczynem. Źródło NASA

Łazik Perseverance wylądował w Kraterze Jezero, gdzie naukowcy uważają, że mogą znaleźć dowody, których szukają.

Ken Williford, zastępca naukowca ds. Projektu Mars 2020 Perseverance Rover Mission w Jet Propulsion Laboratory NASA, powiedział: „Spodziewamy się, że najlepszymi miejscami do poszukiwania biosygnatur będą jeziora Jezero lub osady przybrzeżne, które mogą być pokryte minerałami węglanowymi, które są szczególnie dobre w zachowaniu pewnych rodzajów skamieniałego życia na Ziemi.

„Ale kiedy szukamy dowodów na istnienie starożytnych mikrobów na starożytnym obcym świecie, ważne jest, aby zachować otwarty umysł”.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org