Pierwszy na świecie latający samochód dopuszczony do startu

0
295

Pierwszy na świecie latający samochód, który może podróżować z prędkością 161 km na godzinę i wznosić się na odległość 3 km, otrzymał od Federalnego Urzędu Lotnictwa w USA zgodę na start.

„Drogowy samolot” Terrafugia Transition uzyskał certyfikat zdatności do lotu specjalnych lekkich samolotów sportowych FAA przez oficjalny organ lotniczy, co oznacza, że spełnia co najmniej standardy lotu.

Jasne, to jeszcze nie jest dozwolone na drogach, ale ten dzień może nadejść wkrótce.

Jestem przekonana, że dożyjemy czasów, że większość z nas będzie miała „latające samochody”.

„Latający samochód” ma ponad 8 metrową rozpiętość skrzydeł, która składa się do rozmiaru na tyle małego, że całość zmieści się w garażu dla jednego samochodu, a pełny model samolotu zajmujący miejsce dla dwóch samochód w garażu ma zostać wydany w 2022 roku.

Czytaj: Japoński „latający samochód” wykonał pierwszy lot testowy nad ziemią

Źródło: PA

Na razie piloci mogą kupić model napędzany tylko powietrzem, który działa zarówno na paliwo samochodowe, jak i na paliwo lotnicze.

Jeśli chcesz go zdobyć, będziesz potrzebować zarówno certyfikatu pilota sportowego, jak i ważnego prawa jazdy.

Ostatnią przeszkodą dla tego dziwacznego projektu będzie uznanie go za zdatny do ruchu.

Chińska firma od lat realizuje ten plan stworzenia samolotu nadającego się do ruchu drogowego, a ten nowy certyfikat to znaczący krok we właściwym kierunku.

Dyrektor generalny Kevin Colburn pochwalił wysiłki swojego zespołu w „niezwykle wymagającym roku pandemicznym”.

Powiedział: „Nasz zespół pozostał skupiony, poprawił nasz system jakości, zakończył krytyczne aspekty projektu, zbudował pojazd, przeszedł 80 dni testów w locie, dostarczył 150 dokumentów technicznych i pomyślnie przeszedł audyt FAA”.

Colburn dodał: „To duże osiągnięcie, które nadaje rozmach w realizacji naszej misji dostarczenia pierwszego na świecie praktycznego latającego samochodu”.

Latający samochód jest napędzany silnikiem o mocy 100 koni mechanicznych z wtryskiem paliwa i może latać z prędkością do 161 km na godzinę i na wysokości 3 km.

Czytaj: Wrocławskie lotnisko podsumowało 2020 rok

Źródło: PA

Ma zasięg około 644 km, a funkcje bezpieczeństwa obejmują spadochron płatowca i klatkę bezpieczeństwa z włókna węglowego.

Jednak tanio nie będzie. W 2018 roku NBC News poinformował, że dwumiejscowy model Transition będzie wyceniony na 400000 USD (1 485 948 PLN).

Terrafugia została wykupiona przez Geely, chińską firmę będącą właścicielem producenta samochodów Volvo, w 2017 roku.

johannesfloe.com – Art to remember

Szukasz pracy? Koniecznie zajrzyj na pl.jooble.org