Pierwszy na świecie samochód zasilany energią słoneczną wchodzi do produkcji

0
95
Pierwszy na świecie samochód zasilany energią słoneczną, Lightyear 0, może jeździć wiele miesięcy bez ładowania. Zdjęcie: Twitter/My Mixtapez

Rozpoczęła się produkcja pierwszego na świecie samochodu zasilanego energią słoneczną — 4-osobowego pojazdu elektrycznego, który otwiera nowy rozdział w historii motoryzacji.

Holenderska firma Lightyear oficjalnie rozpoczęła montaż swojego pierwszego pojazdu, trafnie zatytułowanego „Lightyear 0”, stając się pierwszą firmą motoryzacyjną, która wyprodukowała pojazd elektryczny, który generuje realistyczną ilość ładunków za pomocą światła słonecznego.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Wykorzystując jak najwięcej miejsca dzięki 5 zakrzywionym panelom słonecznym o łącznej powierzchni 5 metrów kwadratowych, Lightyear 0 ładuje się wszędzie tam, gdzie jest światło dzienne, czy to zaparkowany, czy w ruchu.

Lightyear twierdzi, że model może dawać do 70 km wolnego wybiegu dziennie od samego słońca, wyjaśniając, że „z nieskończonym źródłem zasilania, takim jak to na dachu, Lightyear 0 może jeździć przez miesiące bez ładowania”.

Lightyear 0 jest przeznaczony na każdą przygodę, zarówno spontaniczną, jak i praktyczną. Zdjęcie: Twitter

Ładowanie inne niż słoneczne można osiągnąć, podłączając samochód do zwykłego gniazdka domowego, które zapewni ponad 300 kilometrów zasięgu.

„Po sześciu latach opracowywania własnych technologii, firma Lightyear przekroczyła jedną z najtrudniejszych faz dla nowych firm motoryzacyjnych: wejście na rynek z nowatorską technologią” — napisała firma w oświadczeniu.

Panele słoneczne Lightyear 0 na dachu

W zakładzie Valmet Automotive w Finlandii firma planuje co tydzień produkować jeden z samochodów w cenie około 255 000 USD (1 135 555 zł), z planami zwiększenia produkcji w pierwszym kwartale 2023 roku, aby pomóc zamożnym kierowcom miejskim w dekarbonizacji.

Czytaj: Kraków pierwszym miastem w Polsce, które zakaże wjazdu samochodom do miasta

Jeśli w ciągu najbliższych 10-20 lat panele słoneczne mogą stać się większymi producentami energii, samochody elektryczne w końcu obejdą krytykę, że sam fakt, że samochód wykorzystuje energię elektryczną, a nie paliwa kopalne, nie oznacza, że jest lepszy dla środowiska, ponieważ większość energii elektrycznej jest wytwarzana z paliw kopalnych.

„W ostatnich latach osiągnęliśmy wiele kamieni milowych, od wielkich osiągnięć finansowych po wspaniałe partnerstwa” — powiedział Lex Hoefsloot, dyrektor generalny i współzałożyciel Lightyear. „Jednak dzisiejszy dzień jest najważniejszym i prawdopodobnie najtrudniejszym kamieniem milowym, jaki do tej pory osiągnęliśmy”.

Czytaj: Nowy elektryczny samochód rodzinny Citroena może również pomóc zasilić Twój dom

Holenderska firma Lightyear

„Rozpoczęcie produkcji Lightyear 0, pierwszego samochodu zasilanego energią słoneczną, przybliża nas o krok do naszej misji czystej mobilności dla wszystkich i wszędzie. Być może jesteśmy pierwszymi, którym się to udało, ale mam nadzieję, że nie ostatnimi”.