Pierwszy na świecie stalowy most wydrukowany w 3D

0
277
views
Most stalowy wydrukowany w 3D przed instalacją. Zdjęcie: MX3D

Odsłonięcie pierwszego na świecie stalowego mostu wydrukowanego w 3D w Amsterdamie.

Wydrukowany przez cztery roboty w ciągu zaledwie sześciu miesięcy most zwiastuje nowy początek w produkcji addytywnej.

Spacerując wzdłuż kanału Oudezijds Achterburgwal w Amsterdamie, zauważysz elegancki i estetyczny stalowy most dla pieszych.

Gdyby nie zainteresowanie mediów, uznalibyście go za stały element architektury miasta. Ale ten most wypełniony czujnikami jest w rzeczywistości pierwszym na świecie stalowym mostem wydrukowanym w 3D, zgodnie z komunikatem prasowym Imperial College London.

Wydrukowany przez cztery roboty w ciągu zaledwie sześciu miesięcy most zapowiada nowy początek w produkcji addytywnej.

Większość projektów druku 3D, niezależnie od tego, czy są one projektowane z myślą o kosmosie, czy szybkiej infrastrukturze, wykorzystuje zastrzeżone atramenty lub materiał wyjściowy.

Ten most wykorzystuje jednak stal, wypróbowany i przetestowany materiał konstrukcyjny, i jest w rzeczywistości eksperymentem mającym sprawdzić, czy może znaleźć zastosowanie w druku 3D.

„Drukowana w 3D metalowa konstrukcja jest wystarczająco duża i wystarczająco mocna, aby obsłużyć ruch pieszych. To pierwsza taka konstrukcja na świecie” – powiedział współautor prof. Leroy Gardner z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska

„Przetestowaliśmy i zasymulowaliśmy konstrukcję i jej komponenty w trakcie procesu drukowania i po jej zakończeniu. Fantastycznie jest zobaczyć ją w końcu otwartą dla publiczności”.

Czytaj: Ten niesamowity most zamienia się w tunel i łączy Danię i Szwecję

Zdjęcie: Instagram

W ramach projektu rozpoczętego w 2015 roku wykorzystano roboty wieloosiowe do podgrzania stali do 1500°C i zbudowano mostek warstwa po warstwie.

Most o długości prawie 12 metrów składa się z prawie 4500 kg stali nierdzewnej.

Biorąc pod uwagę sposób, w jaki zbudowano most, wypadało, że do jego inauguracji użyto robota. Holenderska królowa Maksyma nacisnęła zielony przycisk, aby wprawić w ruch ramię robota wyposażone w nożyczki, aby przeciąć wstęgę i otworzyć most dla pieszych i rowerzystów.

Czytaj: Otwarto najdłuższy wiszący most świata dla pieszych

Zdjęcie: MX3D

Most jest również wyposażony w wiele czujników, które będą zbierać dane o naprężeniu i wibracji, gdy ludzie będą go używać w różnych warunkach pogodowych.

Dane te zostaną następnie wprowadzone do „cyfrowej” repliki mostu, która pomoże naukowcom lepiej zrozumieć, jak stal drukowana w 3D zachowuje się przez pewien czas.

Pomoże im również zidentyfikować obszary, które mogą wymagać konserwacji lub modyfikacji, i wykorzystać te informacje do większych projektów budowlanych.

„Druk 3D ma szansę stać się główną technologią w inżynierii i musimy opracować odpowiednie podejścia do testowania i monitorowania, aby w pełni wykorzystać jego potencjał” – powiedział profesor Mark Gilorami z Instytutu Turinga, który kierował projektem.

Most wydrukowany w 3D ma pozostać tam przez dwa lata, podczas gdy oryginalny most jest odnawiany.

Królowa Maksyma była na oficjalnym otwarciu mostu. Zdjęcie: MX3D
Most został zainstalowany nad kanałem Oudezijds Achterburgwal w amsterdamskiej dzielnicy czerwonych latarni i został odsłonięty 15 lipca 2021 roku. Zdjęcie: MX3D
Zdjęcie: MX3D
Zdjęcie: MX3D

johannesfloe.com – Art to remember