Pierwszy na świecie statek autonomiczny zakończył swój pierwszy kurs w Japonii

0
344
Zdjęcie: The Nippon Foudation

Japonia chwali się swoim pierwszym autonomicznym promem Soleil. Statek właśnie zakończył swój pierwszy kurs po 22 tygodniach zbierania danych.

Pierwszy autonomiczny rejs promu Soleil odbył się 17 stycznia na trasie między miejscowościami Shinmoji i Iyonada, na której Soleil pływał od zeszłego roku, kontrolowany przez ludzką załogę, zgodnie z komunikatem prasowym.

Duży prom samodzielnie przepłynął 240-kilometrowy odcinek japońskiego Morza Iyonda z prędkością 26 węzłów (48 km/h), a także wykonał procedury dokowania na koniec swojej podróży, tak więc statek potrafi nawet samodzielnie dokować.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Technologia użyta w demonstracji została opracowana przez Mitsubishi Shipbuilding, spółkę zależną Nippon Foundation, i została użyta na promie do przewozu pojazdów Soleil, promie Shin Nihonkai Somany o długości 222 metrów.

Demonstracja była częścią projektu w pełni autonomicznego systemu nawigacji statków MEGURI 2040 Fundacji Nippon. Fundacja Nippon uruchomiła projekt MEGURI 2040 w lutym 2020 r. i planuje przetestować i zademonstrować autonomiczny system nawigacji przez kolejne trzy miesiące.

„Mam nadzieję, że doprowadzi to do dalszego rozwoju w kierunku praktycznego zastosowania. Jednak wciąż pozostaje wiele problemów do rozwiązania i wierzę, że dzisiejsze wyniki będą wskazówką w kierunku stworzenia międzynarodowych przepisów dla w pełni autonomicznych statków” – powiedział Mitsuyuki Unno, dyrektor wykonawczy Fundacji Nippon.

Czytaj: Pierwsza w pełni elektryczna, wolna od emisji łódź pasażerska zbudowana w Stanach Zjednoczonych!

Według Naoki Ueda, wiceprezesa wykonawczego Mitsubishi Shipbuilding, test demonstracyjny znacznie przyspieszył rozwój w pełni autonomicznych systemów nawigacji statków, które wykorzystują wiele zaawansowanych technologii, w tym sztuczną inteligencję.

„Będziemy nadal rozwijać technologie, wykorzystując zdobytą cenną wiedzę, aby osiągnąć bezpieczeństwo i wysoką jakość usług dla promów pasażerskich, które odgrywają ważną rolę we wspieraniu transportu morskiego w wyspiarskim kraju Japonii” – dodał.

Statek Soleil był pilotowany przez ludzką załogę i odbył 7-godzinną podróż, podczas gdy jego autonomiczny system nawigacji Super Bridge-X zebrał dane na trasie, odkąd po raz pierwszy wszedł do służby 1 lipca zeszłego roku.

Soleil jest w pełni autonomicznym promem testowym

Oprócz funkcji GPS, Bridge-X korzysta również z danych zbieranych przez kamery na podczerwień, dzięki czemu jest w stanie wykrywać i omijać inne pływające jednostki i to niezależnie od pory dnia. Do tego dochodzą również systemy diagnostyczne, które na bieżąco monitorują stan wszystkich kluczowych podzespołów promu no i oczywiście zautomatyzowany system cumowania, który sprawia, że Soleil jest w pełni autonomiczną jednostką.

Dyrektor wykonawczy Shin Nihonkai Ferry, Masami Sasaki, powiedział, że jest zaszczycony, że może być zaangażowany w rozwój w pełni autonomicznego systemu nawigacji statków i dodał: „Jako firma promująca pasażerskie promy, mamy duże oczekiwania co do zastosowań społecznych i szerokiego wykorzystania w pełni autonomiczne działanie jako jedno z rozwiązań problemów, w tym błędów ludzkich i oszczędności pracy załogi.”

Wyścig o uczynienie statków bardziej samowystarczalnymi bez konieczności interwencji człowieka nie jest tak zaciekły jak samochody autonomiczne, ale producent luksusowych samochodów Rolls Royce współpracuje z Intel nad stworzeniem pełnej floty autonomicznych statków towarowych, które do 2025 roku nie będą wymagać ludzi na pokładzie.

Czytaj: Ten statek zasilany energią słoneczną czyści 50 ton śmieci oceanicznych dziennie