Pierwszy pływający dom wydrukowany w 3D jest samowystarczalny

0
476
(Źródło: Prvok od Buřinky)

Budowa pierwszego domu wydrukowanego w drukarce w 3D w Czechach zajęła tylko 48 godzin, a później kilka tygodni, żeby wszystko wyschło. Budynek ma zakrzywioną bryłę z płynącymi ścianami i dużymi okrągłymi oknami.

Dom, zwany Protozoan, jest inspirowany naturą i organicznymi kształtami, zwłaszcza pierwotniakami. Twórca, czeski rzeźbiarz Michal Trpák, wyobraził sobie pierwotniak jako dom dla ludzi podróżujących lub mieszkających na wsi.

Metraż tego niepozornie wyglądającego domu to 43 m2, na co składają salon z kuchnią, sypialnia oraz łazienka, ale najbardziej wyróżniającą cechą jest to, że unosi się na wodzie.

(Źródło: Prvok od Buřinky)
(Źródło: Prvok od Buřinky)

Projekt „Prvok” pokazuje, jak technologie druku 3D można wykorzystać do tworzenia bardziej zrównoważonych mieszkań. Trpák połączył siły z grupą architektów w celu opracowania 43-metrowego prototypu w czeskim mieście Czeskie Budziejowice.

Dom posiada samowystarczalne i ekologiczne elementy, takie jak zielony dach, recyrkulacyjny system prysznicowy, zbiornik na media, wodę i ścieki. Zewnętrzna zadrukowana powłoka domu jest rzekomo trzy razy mocniejsza niż tradycyjny beton i ma żywotność co najmniej 100 lat. Po wygaśnięciu materiał budowlany można na miejscu rozkruszyć i ponownie wydrukować.

Czytaj: Lekarz z Krakowa drukuje ręce dla dzieci na drukarce 3D. Sprawia, że znowu się uśmiechają!

(Źródło: Prvok od Buřinky)
(Źródło: Prvok od Buřinky)

Pływający dom wydrukowany w 3D można ukończyć siedem razy szybciej niż budowanie tradycyjnego domu z cegły, obniżając koszty o 50% przy jednoczesnej redukcji emisji dwutlenku węgla i odpadów budowlanych. World Green Building Council twierdzi, że branża budowlana odpowiada za 39% światowej emisji dwutlenku węgla.

Druk 3D dla branży budowlanej to przede wszystkim szansa na duże oszczędności czasu oraz materiału.

(Źródło: Prvok od Buřinky)

Źródło: intelligentliving.co

Czytaj: Uważaj na te polskie słowa będąc w Czechach. Mogą oznaczać całkiem co innego!

johannesfloe.com – Art to remember

wad

Brak postów do wyświetlenia