Piłki Pucharu Świata muszą być ładowane przed meczami

0
273

Piłki meczowe Adidas należy ładować przed każdym meczem, aby wbudowany czujnik działał zgodnie z przeznaczeniem.

Technologia przejęła stery w świecie piłki nożnej. System VAR jest najwyraźniejszym przykładem przejęcia, ale nie jedynym. Al Rihla, piłka stworzona przez Adidas na Mistrzostwa Świata 2022, zawiera układy scalone i czujniki, które rewolucjonizują grę.

Przynosi też nową rzeczywistość: piłki, które należy podłączyć przed meczem.

Koniecznie zajrzyj na f7.pl

Piłka, którą trzeba ładować przed meczem

Zdjęcie: Twitter

Adidas i FIFA ogłosiły kilka miesięcy temu, że piłka meczowa Al-Rihla będzie zawierała najnowocześniejszą technologię czujników AI, aby zapewnić dokładność decyzji sędziów.

Był to nowy postęp w technologii piłkarskiej, ale, co zaskakujące, nie słyszeliśmy o nim zbyt wiele podczas samego turnieju, dopóki nie ustalono, że pierwszego gola Portugalii przeciwko Urugwajowi strzelił Bruno Fernandes, a nie Cristiano Ronaldo.

Czytaj: Ronaldo otrzymał kolejną absolutnie szaloną ofertę

Piłki Adidas używane podczas mistrzostw świata w Katarze wymagają ładowania ze względu na sensor, który pozwala w czasie rzeczywistym monitorować ruch piłki.

Sensor waży 14 kg i jest zasilany małą baterią, która wystarcza na 6 godzin aktywnego użycia lub 18 dni, gdy nie jest użytkowana.

W sytuacji meczowej, gdy piłka wychodzi z gry i zostaje zastąpiona inną, system automatycznie aktywuje czujnik piłki będącej w grze bez potrzeby interwencji człowieka. Oczywiście pod warunkiem, że wszystkie zostały w pełni naładowane. Rozwiązanie to ma wspierać sędziów przy podejmowaniu wątpliwych decyzji w trakcie meczu.

Zdjęcie: Twitter

Chociaż nie jest zaskakujące, że do działania technologii potrzebna jest pewna moc, obraz piłki nożnej podłączonej do ładowania jak telefon komórkowy z boku boiska nie jest czymś, czego kiedykolwiek spodziewaliśmy się zobaczyć. Z biegiem lat piłki stały się o wiele bardziej technologiczne pod względem używanych materiałów i sposobu ich produkcji, ale podłączenie jednej do źródła zasilania przed meczem nie byłoby naszym przypuszczeniem co do kolejnego naturalnego kroku w ich rozwoju.

Chip jest podłączony do kamer rozmieszczonych na stadionie i według adidasa „przyczynia się do półautomatycznej technologii FIFA dotyczącej spalonych i zapewnia natychmiastowe informacje asystentom sędziów wideo, które pomagają zoptymalizować podejmowanie decyzji”.

Niedawno czujniki ustaliły również, że Cristiano Ronaldo nie dotknął piłki w jednej z dwóch bramek strzelonych przez Bruno Fernandesa przeciwko Urugwajowi, mimo że CR7 twierdzi, że tak się stało.

Zdjęcie: Twitter

Wszystkie te informacje wymagają energii, a tym samym konieczności ładowania.

Zgodnie z komunikatem prasowym adidas, system „pośrodku piłki mieści i stabilizuje czujnik ruchu (IMU) o częstotliwości 500 Hz, który zapewnia bezprecedensowy wgląd w każdy element ruchu piłki, jednocześnie czyniąc tę technologię niezauważalną dla graczy i nie wpływając w żaden sposób na jego wydajność. Czujnik jest zasilany akumulatorem”.

Czytaj: Ten europejski stadion piłkarski ma aktywny tor kolejowy

Zdjęcie: Twitter, Twitter

Piłka wyposażona w czujniki nie tylko zapewni naukowo potwierdzone decyzje sędziowskie, ale odegra znaczącą rolę w wykorzystaniu statystyk i danych w piłce nożnej. Dzięki temu dostępne są nowe wskaźniki, które dodają więcej wymiarów do analizy piłki nożnej i wpływają na sposób, w jaki drużyny przygotowują się do gry, a tym samym grają w nią.

Czy ci się to podoba, czy nie, w tym kierunku zmierza piłka nożna. Jesteś fanem technologii? Jakie jest Twoje zdanie na temat wykorzystania statystyk i danych w analizie sportowej? Daj nam znać w komentarzach.