Płacz jest dobry dla zdrowia – poznaj 5 korzyści zdrowotnych

0
600
Płacz ma wiele korzyści zdrowotnych. Zdjęcie: pl.freepik.com

Dziś przedstawiamy 5 naukowo udowodnionych korzyści wskazujących, że płacz jest dobry dla zdrowia – przynosi ulgę, a nawet chroni oczy przed bakteriami – to tylko niektóre z korzyści, jakie można osiągnąć, jeśli płaczesz.

Kiedy masz ochotę płakać, to powstrzymujesz łzy czy zaczynasz po prostu płakać? Jeśli należysz do drugiej grupy, radzisz sobie bardzo dobrze, ponieważ badania pokazują korzyści płynące z płaczu, które mogą obejmować odczucie ulgi, zmniejszenie stresu, a nawet ochronę przed bakteriami.

Najpierw musimy zrozumieć, że istnieją trzy rodzaje uwalniania łez: rodzaj podstawowy, odruchowy i emocjonalny.

  • Łzy podstawowe: nawilżają i odżywiają rogówkę, chronią ją przed uszkodzeniami. Mają też ogromne znaczenie dla ostrości widzenia.
  • Łzy odruchowe: odruchowo płaczemy, gdy kroimy cebulę, ziewamy, lub gdy wieje nam wiatr w oczy.
  • Łzy emocjonalne: ludzie płaczą w odpowiedzi na emocje i, niespodzianka, łzy tego typu zawierają wyższy poziom hormonów.

Zwykle, gdy mówimy o płaczu i jego zaletach, odnosimy się do ostatniego rodzaju łez, emocjonalnego.

Według Maríi Cristiny, psycholog, płacz „jest wyzwoleniem od bólu, wchodzeniem w kontakt z drugim człowiekiem, pielęgnowaniem naszego ciała poprzez wchodzenie w stan relaksu”.

Czytaj: Ludzie, którzy płaczą podczas oglądania filmów są silniejsi emocjonalnie

Oto pięć argumentów, które potwierdzają, dlaczego płacz jest dobry:

1. Płacz jest dobry, ponieważ może mieć działanie uspokajające

Nie wstydź się płakać. Łzy i płacz mogą sprawić, że Twoje ciało będzie zrelaksowane i spokojne. Ulga dla samego siebie, jak niektórzy o tym mówią, pojawia się w momencie, gdy uwalniamy łzy.

Według badania zatytułowanego Czy płacz ma uspokajające zachowanie? z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu w Rijece w Chorwacji przywspółczulny układ nerwowy jest aktywowany, gdy płaczemy.

Daje to uczucie uspokojenia i poprawia nastrój.

2. Przywiązujesz się do innych ludzi

Czy nie płaczesz, bo nie chcesz, aby inni to widzieli? Płacz powoduje również przywiązanie do innych. Wyjaśnia to badanie opublikowane w 2016 roku w Frontiers in Psychology , w którym dowiadujemy się, że dorośli, którzy płaczą, łatwiej przetwarzają emocje.

Ponadto płacz spełnia funkcje intra-personalne i interpersonalne, to znaczy „wsparcie społeczne, jakie daje płacz, w pełni wyjaśnia płynące z niego korzyści”.

„Płacz to emocja, którą należy szanować tak jak inne emocje: śmiech, złość, zaskoczenie” – mówi psycholog María Cristina.

3. Och, łzy i ulga! Płacz uwalnia hormony

Tak, płacząc, uwalniasz oksytocynę i endorfinę, dwa kluczowe hormony, dzięki którym możesz kochać, być miłym i czuć euforię.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Rijece w Chorwacji wykazały, że te reakcje chemiczne pomagają złagodzić ból fizyczny i emocjonalny. W rzeczywistości oksytocyna pomaga w porodzie. Płacz pomaga więc znosić ból i jednocześnie czuć się dobrze.

Blue link: https://www.tbgtechco.com

4. Będziesz spał jak dziecko

Chociaż nie zostało to udowodnione u dorosłych, badanie pediatryczne wykazało, że po płaczu dzieci śpią lepiej.

Relaksujące efekty, o których mówiliśmy wcześniej, pomagają szybciej i łatwiej zasnąć. Więc płacz do poduszki przed snem bardzo pomaga.

5. Łzy zwalczają bakterie i nawilżają oczy

Łzy służą nie tylko do wyrzucenia byłego chłopaka z naszego serca, ale także chronią nas przed bakteriami.

Płacz jest cieczą o nazwie lizozym, który zawiera właściwości przeciwdrobnoustrojowe zwalczania bakterii.

Ponadto łzy pomagają nam nawilżać oczy, w przeciwnym razie nasze błony śluzowe wyschłyby i nie moglibyśmy dobrze widzieć.

Teraz, gdy znasz już korzyści płynące z płaczu, nie powstrzymuj łez, gdy będzie ci się chciało płakać.

Czytaj: Piękno Wysp Kanaryjskich.