Plastikowe torebki herbaty uwalniają miliardy mikro-plastiku do kubka

0
597
Kruchy plastik w herbacie. Zdjęcie: Antagain/Getty Images

Osoby, które lubią pić herbatę, lepiej żeby jak najrzadziej parzyły plastikowe torebki. Kanadyjskie badanie wykazało, że jedna torebka herbaty uwalnia do każdej filiżanki miliardy cząstek mikro plastiku.

Kanadyjski zespół z montrealskiego Uniwersytetu McGill odkrył, że zaparzanie plastikowej torebki herbaty w temperaturze parzenia 95 °C uwalnia około 11,6 miliarda mikro-plastików: maleńkich kawałków plastiku o wielkości od 100 nanometrów do 5 milimetrów – do każdej filiżanki.

„Uważamy, że to dużo w porównaniu z innymi produktami zawierającymi mikro-plastiki”, mówi Nathalie Tufenkji z McGill University.

„Sól kuchenna, która ma stosunkowo wysoką zawartość mikro-plastiku, zawiera około 0,005 mikrograma plastiku na gram soli. Filiżanka herbaty zawiera tysiące razy większą masę plastiku, przy 16 mikrogramach na filiżankę”, mówi Nathalie Tufenkji z McGill University.

Czytaj: Zwykła herbata z kurkumą leczy wiele dolegliwości i jest dobra na wszystko!

Potencjalna toksyczność

Jak wyjaśniała w kanadyjskich mediach profesor Nathalie Tufenkji, jakiś czas temu, gdy rano w kawiarni zamówiła herbatę, zauważyła, że torebka z porcją herbaty nie była papierowa, ale z plastiku. Pomyślała wtedy, że ten plastik może znaleźć się w herbacie i trafić do naszego organizmu. Po przyjściu do laboratorium Nathalie wysłała jedną ze studentek Laurę Hernandez, współautorkę badania, by kupiła kilka rodzajów herbaty od różnych producentów.

Zespół Tufenkji kupił cztery różne torebki herbaty ze sklepów i kawiarni w Montrealu, rozciął je i umył, zanurzył w wodzie o temperaturze 95 °C i przeanalizował wodę za pomocą mikroskopów elektronowych i spektroskopii. Zastosowano kontrolę nieobciętych torebek z herbatą, aby sprawdzić, czy to nie cięcie powodowało wypłukiwanie mikro-plastików.

Cząsteczki znalezione w zaparzonej herbacie to nylon i tereftalan etylenu, czyli PET, taki z jakiego produkowane są butelki na napoje.

Podczas gdy mikro-plastiki coraz częściej znajdują się w wodzie pitnej, Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że nie ma dowodów na zagrożenie dla zdrowia ludzi. Aby przetestować potencjalną toksyczność cząstek uwalnianych przez plastikowe torebki herbaty, Tufenkji i jej zespół przetestował skutki trafienia takich cząsteczek do organizmu na dafniach – wodnych organizmach standardowo używanych w studiach nad środowiskiem.

„Cząsteczki nie zabiły zwierząt, ale spowodowały znaczące efekty behawioralne i wady rozwojowe” – można przeczytać w badaniu. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć możliwe skutki zdrowotne u ludzi.

W międzyczasie Tufenkji sugeruje czytelnikom New Scientist, aby unikali plastikowych torebek z herbatą. „Herbatę można kupić w papierowych torebkach lub jako herbata luzem, co eliminuje potrzebę stosowania tego jednorazowego opakowania z tworzywa sztucznego.”

Czytaj: Naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku udowodnili, że picie czarnej kawy jest domeną psychopatów!