Płetwonurek staje twarzą w twarz z siedmiometrową olbrzymią anakondą

0
910

Kiedy gigantyczny wąż liże obiektyw aparatu, prawdopodobnie to odpowiedni moment, aby wyjść z wody. Ale nie dla Bartolomeo Bove, profesjonalnego nurka i podwodnego kamerzysty.

Bove podróżował, aby pływać z największym żyjącym wężem – zieloną anakondą.

YouTube/Bartolomeo Bove

Te ogromne węże z podrodziny boa zwykle żyją na bagnach, mokradłach i w mętnych strumieniach w Ameryce Południowej.

Ale tylko Formosa w Brazylii oferuje krystalicznie czyste wody, dzięki czemu jest to jedyne miejsce na świecie, w którym ludzie mogą nurkować z anakondami.

Bove i jego partner nurkowy, Juca Ygarape, natrafili na jedno z tych wdzięcznych stworzeń czających się w wodzie – anakondę o długości około 7 metrów i wadze ponad 90 kg.

Czytaj: Gigantyczny wąż wyłania się z morza u wybrzeży Francji

Youtube/Bartolomeo Bove

Ogromna anakonda była na przemian zabawna i niezainteresowana pływającymi w pobliżu mężczyznami. Obejrzała ich kamerę, a potem popłynęła do rzeki.

Spotkanie Bove’a z anakondą pokazuje rzadko spotykaną stronę budzącego obawę węża: „Anakonda pływa spokojnie, całkowicie obojętna na naszą obecność”, powiedział Bove dla The Dodo. „Czasami podpływała bliżej, ciekawa mojego aparatu, liżąc obiektyw”.

„Zachowanie anakondy obala mit, że jest to agresywne i pełne przemocy stworzenie, które może zagrozić życiu ludzi” – dodał Bove.

YouTube/Bartolomeo Bove

Mimo wszystko podczas nurkowania należy być bardzo ostrożnym. Zielona anakonda osiąga ogromne rozmiary. Potrafi zjeść takie zwierzęta, jak kapibary, dzikie świnie, ptaki, żółwie, a czasem jaguary.

Anakonda owija swoje masywne ciało wokół zwierzęcia, ściskając i dusząc zdobycz, zanim połknie zwierzę w całości.

„Jest to bez wątpienia niezwykle silny drapieżnik i największy ze wszystkich węży” – powiedział Bove. „Anakonda powinna być traktowana z dużym szacunkiem.”

Bove ma nadzieję, że jego wideo pokaże wspaniałego gada w nowym, łagodniejszym świetle i opisze jego doświadczenie, gdy brakuje słów, aby opisać spotkanie z anakondą.

„To było niewiarygodne doświadczenie” – powiedział Bove. „Żadne słowa nie oddają wrażeń, które naprawdę czułem podczas tego doświadczenia”.

Czytaj: Cudowne lasy brazylijskie. Co skrywają?